Ten film má dobře vybudovanou atmosféru balancující mezi vykreslením depresí a běsů válečných let a poetizovaným (dětským) viděním těchto let, které tam vnáší dobrodružství, kamarádství a naději, což vlastně celému vylíčení doby trochu obrušuje hrany. Kupodivu ten film není ani taková propagandistická a schematická agitka, jak by jeden v té době čekal a jak tvrdí oficiální text distributora. Spíše mi vadí, že zde chybí nějaká ústřední linka, nějaký příběh, který drží vyprávění dohromady. Takhle je to jen řada za sebou jdoucích epizod. A připadá mi, že tu Fišerovu dramatickou hudbu jsem slyšel i u jiného filmu.(16.6.2015)

Z filmu je patrná poetika a rukopis Oty Kovala, i když film dokončili jiní. Poprvé jsem viděla jako malé dítko se školou v kině, neb bylo tehdy zvykem brát děti do kina právě na podobné filmy. Musím říct že to na mě udělalo už tehdy velký dojem - bosé chllapecké nohy šlapající spoustu kilometrů za trochou jídla, soudržnost v partě, bída ... Po letech neztratilo nic ze svého původního kouzla, nadupaná atmosféra s výbornou hudbou Luboše Fišera.(18.5.2014)

Roztomilý film podle knížky mých klukovských let. Nic na tom nemění fakt, že román Rudolfa Hrbka byl silnou komunistickou propagandou a tudíž za minulého režimu populární literaturou. Ve filmu není nic propagandistického, většina motivů z knihy se do něj nevešla, dokonce i sabotáž v továrně tu není uvědomělým činem, ale spíše náhodou, a nejpolitičtějším prvkem jsou sokolské čepice bratrů vítajících svobodnou republiku. Moc se mi líbil představitel Ládíka, malý Filip Renč, který přesně splňoval mé představy podle románu.(17.12.2011)

Nejen Karel Kachyňa, ale i Ota Koval je pánem dětské poezie československého filmu. Dobrodružné vyprávění o věrném společenství chlapců, v hladových a smutných letech První světové války, nenechá chladným nikoho s duší sentimentálního nostalgika, jako jsem já. A kdo jiný než Luboš Fišer by měl doprovodit tento příběh o ryzím kamarádství správných kluků.(12.6.2015)

Velice silný snímek, který se absolutně nehodí pro děti. Nevidím na příběhu nic, čemu by jakékoliv dítě porozumělo. Politické téma je na dětskou mysl velice těžkopádné a nesrozumitelné. Nechápu, co tím tvůrci sledovali. Natočeno je to však velmi dobře. Jako bych tu viděl Kachyňovský rukopis. Tvrdé životní podmínky, strach a pronásledování za každou prkotinu. Byla válka a lidé dřeli bídu z nouzí. Jediný kdo se měl dobře byl pan továrník. A tak se schylovalo ke stávce. Vděčné bolševické téma, které se omlévalo pořád dokolečka. Atmosféru to má temnou a dramatickou, takže svůj účel splňuje dokonale. Faktem je, že dneska už takový počin nemůže brát nikdo vážně. Malý Filip Renč tu podal opravdu neskutečný výkon.(17.11.2013)

• - Filmovalo se v Broumově, komparzisté jsou místní občané. (troufalka)