Ten film má dobře vybudovanou atmosféru balancující mezi vykreslením depresí a běsů válečných let a poetizovaným (dětským) viděním těchto let, které tam vnáší dobrodružství, kamarádství a naději, což vlastně celému vylíčení doby trochu obrušuje hrany. Kupodivu ten film není ani taková propagandistická a schematická agitka, jak by jeden v té době čekal a jak tvrdí oficiální text distributora. Spíše mi vadí, že zde chybí nějaká ústřední linka, nějaký příběh, který drží vyprávění dohromady. Takhle je to jen řada za sebou jdoucích epizod. A připadá mi, že tu Fišerovu dramatickou hudbu jsem slyšel i u jiného filmu.(16.6.2015)

Velice silný snímek, který se absolutně nehodí pro děti. Nevidím na příběhu nic, čemu by jakékoliv dítě porozumělo. Politické téma je na dětskou mysl velice těžkopádné a nesrozumitelné. Nechápu, co tím tvůrci sledovali. Natočeno je to však velmi dobře. Jako bych tu viděl Kachyňovský rukopis. Tvrdé životní podmínky, strach a pronásledování za každou prkotinu. Byla válka a lidé dřeli bídu z nouzí. Jediný kdo se měl dobře byl pan továrník. A tak se schylovalo ke stávce. Vděčné bolševické téma, které se omlévalo pořád dokolečka. Atmosféru to má temnou a dramatickou, takže svůj účel splňuje dokonale. Faktem je, že dneska už takový počin nemůže brát nikdo vážně. Malý Filip Renč tu podal opravdu neskutečný výkon.(17.11.2013)

• bohemia_regent

V titulcích filmu uvedeno: režie (pouze) Ota Koval.(12.8.2012)

Z filmu je patrná poetika a rukopis Oty Kovala, i když film dokončili jiní. Poprvé jsem viděla jako malé dítko se školou v kině, neb bylo tehdy zvykem brát děti do kina právě na podobné filmy. Musím říct že to na mě udělalo už tehdy velký dojem - bosé chllapecké nohy šlapající spoustu kilometrů za trochou jídla, soudržnost v partě, bída ... Po letech neztratilo nic ze svého původního kouzla, nadupaná atmosféra s výbornou hudbou Luboše Fišera.(18.5.2014)

Velmi syrový snimek s perfektními dobovými reáliemi.pro dnešního dětského diváka nekoukatelné,řek bych...(2.12.2015)

• - Filmovalo se v Broumově, komparzisté jsou místní občané. (troufalka)