Původní dokumentární cyklus v produkci ČT, zabývající se architekturou českých měst, pod taktovkou scénáristy a režiséra Radovana Lipuse a především pak nesmrtelného architekta-sklepáka Davida Vávry. Právě rukopis Vávrova způsobu moderování z jinak zdánlivě chladného a nezáživného tématu činní zajímavou a v kontextu běžné dokumentární tvorby netradiční podívanou. Součástí projektu Šumných měst je i stejnojmenná nezisková organizace snažící se mapovat ohrožené památky. Cyklus je velmi ceněn mezi odborníky i širokou veřejností. (oficiální text distributora)

ludva10

Na tento seriál se vždy rád podívám. Mám rád dokumenty, kde se něco nového dozvím a toto je zrovna jeden z nich. Ve většině dílů mě přinesl o městech takové informace, které jsem vůbec nevěděl. A to dokonce i v díle o Domažlicích ( díl se točil z balónu ), ve kterých bydlím. Navíc seriálu strašně dodává na hodnotě inteligentní humor Davida Vávry. ()

Drom

Pět hvězdiček, tak co ještě mám dodat? Od prvních dílů, na kterých je skoro nepatrně poznat, že šlo o kapitálem nepodložené nadšení, si celá série udržuje vysokou kvalitu. Nejen mnohdy převelice zajímavé budovy a stavby, ale i poetika a výstižně podané místní paradoxy Davida Vávry jsou silný kontrast například k té trapné popkulturní show s nevtipným Martinem Dejdarem v trenkách. Nemluvě o v každém pokračování jiném hudebním doprovodu. Průvodce, zvídavý tatínek, si nebere servítky s libovolnými urbanistickými či architektonistickými zhovadilostmi nevycházeje však nikdy z nonšalance a i když náplň je z velké části věnována prvorepublikovým realizacím, neváhá, pokud je co, představit i historii starší či ojediněle hodnotnou mladší. A co bych pomluvil? Ten nejmenší z parchantů neumí hrát a stopáž je zoufale krátká. To nutně vede k pečlivému vybírání a vynechání některých možná nikoliv tak skvělých ale přesto pozoruhodných objektů daného města. Což je velká škoda. ()

cyright

ač to podání páně sklepního Vávry nemusí sednout každému, mě tedy sedne dokonale. je to jiskrná, poetická a laskavá procházka českou moderní architekturou. díky tomuhle seriálu jsem skutečně zalitoval, že jsem nešel studovat architekuru:) ()

hlína

I přesto, že architektuře neholduji a nerozumím, tak se mi tento počin velmi líbil a díky jeho originalitě a Vávrovi jsem x dílů zhlédnul... (vim že s by tam vypadalo lépe ale podle mluvnických pravidel je tam prý z :) ()

marek86

David Vávra nás provádí s elegancí, humorem a noblesou po českých městech. Výborný pořad. Moje hodnocení 9/10. ()

Arccos

David Vávra dokáže přesvědčit i mě, architektonického superlaika, že moderní architekrura je zajímavá a mám ji rád. :) ()

riza-do

Akademický architekt David Vávra, taktéž básník.. Člověk, který stvořil seriál, na který by snad nikdy nikdo nekoukal - ale protořže ty informace, o českých městech, dokáže podat svérázným způsobem, kterému porozumí kdejaký prostý člověk, který se zrovna o architekturu nezajímá, přivede k obrazovkám tisíce lidí.. a důležité je, že je nezklame. ()

FrankieCZ

Famózně vymyšlený koncept a skvělá realizace dělají z tohoto, v podstatě naučného, seriálu jeden z vrcholů tvorby České televize v poledních letech. Vávra, klátící se svým nezaměnitelným způsobem (ve chvílích, kdy nepoužívá nějaké přibližovadlo) od domu k domu, aby odborníka i laika poučil o tom, že i moderní architektura může být krásná, je tím nejlepším průvodcem jakého si můžeme přát. ()

Něrpa

Naprosto dokonalé a David Vávra je prostě borec. Velmi inteligentní dialogy, vždy nová kára k pojezdu a dobrá šumná muzika. O architektuře neexistuje lepší seriál. Navíc, když si představím tu neuvěřitelnou práci na každém scénáři. Pánové, smekám. ()

LuNaj

Takhle to dopadá, když architekt vede pořad zaměřený právě na jeho obor. A pokud vám nevadí jeho styl (někdy to až přežene, což mně ale nevadí), budete se nejen bavit, ale dozvíte se spoustu zajímavostí. ()

Vikinec

Skvělá exkurze po českým městech a jejich architektonických skvostech. Tomuto oboru nerozumím, ale vlivem seriálu se dívám na domy "zasvěceněji". Najednou i v předtím hnusném baráku vidím náznaky konstrukčních fines. Vávra musí mít velmi zajímavý život, když tomu ke všemu ještě rozumí. Jedna hvězdička (spíš půl hvězdy) dolů za přílišnou poetičnost. To rýmování je prostě přehnané. ()

Hulkee

I přes to, že budka pro špačky je pro mě už několik let v dílně nepřekonatelným protivníkem (zatím vede 6:0), tak tenhle seriálek o architektuře musím označit za opravdu velmi velmi zdařilý hlavně díky nápaditému komentáři Davida Vávry. ()

transbeskyd

Do detailu stylizovaný a přesto nebo proto výtečný dokument, za nímž je vidět moře práce, zaujetí a zároveň nadšení a vtipu, které je krajně nakažlivé při jeho sledování. Po tomhle domácím předkrmu si prý sklepní architekt ukosl ještě větší sousto - zmapovat otisky svých českých kolegů ve světě. Už se těším! ()