Původní dokumentární cyklus v produkci ČT, zabývající se architekturou českých měst, pod taktovkou scénáristy a režiséra Radovana Lipuse a především pak nesmrtelného architekta-sklepáka Davida Vávry. Právě rukopis Vávrova způsobu moderování z jinak zdánlivě chladného a nezáživného tématu činní zajímavou a v kontextu běžné dokumentární tvorby netradiční podívanou. Součástí projektu Šumných měst je i stejnojmenná nezisková organizace snažící se mapovat ohrožené památky. Cyklus je velmi ceněn mezi odborníky i širokou veřejností. (oficiální text distributora)

Webb

Hodnocení dílu Šumné Brno. Seriál, zabývajicí se architekturou měst České republiky. Podivné pojetí Davida Vávry, který je pěkně ukecaný (také pořád rýmuje) a jezdí na podivném dopravním prostředku..... :-) ()

Kothy

Zajímavý dokumentární pořad o české architektuře uváděný Davidem Vávrou. Dělá to opravdu osobitým stylem. ()

Šandík

Tenhle geniální "osvětový" seriál si nezaslouží nic jiného než pět hvězdiček. Také dobrý doklad toho, že s vtipností naprosto není nutné rezignovat na odbornost. Koneckonců, vždyť je dílem dvou mágů v tom nejlepším slova smyslu ;o) ()

honajz

Šumná města 1 Konečně! Po jedenácti letech od svého vzniku se tolik populární cyklus České televize dostává konečně na DVD. Ne však chronologicky, jak bychom asi logicky čekali, ale rozdělený podle regionů. Nápad zmapovat pozapomenuté architektonické památky přelomu 19. a 20. století i současnosti vyšel z hlavy ostravského divadelního režiséra Radovana Lipuse, který se domluvil se skutečným vystudovaným architektem, nyní hercem, Davidem Vávrou, který celým cyklem Šumných měst neopakovatelným způsobem provází. Každý díl trvá kolem dvaceti minut a je podbarven nějakou známou písničkou populární kapely či zpěváka regionu, která pak zní jako leitmotiv. Navíc David Vávra pojal výklad jednotlivých budov a jejich historie nikoliv suše, ale s nadhledem, často jako by i pohádkově (když každý den vychází od svých dětí vstříc novým zážitkům, aby je pak večer dětem vyprávěl), dokonce se objevují i určité nadpřirozené motivy (třeba když Davidu Vávrovi narostou křídla a on se jako motýl vznáší nad nějakou architektonicky zajímavou třídou či ulicí). Na první části Šumných měst najdeme dva regiony – oblast Severní Moravy a Slezska (Ostrava, Opava, Krnov, Nový Jičín, Těšín, Karvinsko, Frýdek-Místek) a Střední Moravy (Olomouc, Prostějov, Radhošť, Hranice, Šumperk a Kroměříž). Za dva měsíce se můžeme těšit na další dvoudisk, na němž budou Východní Čechy a Vysočina (Náchod, Hradec Králové, Divoká Orlice, Pardubice, Špindlerův Mlýn, Český ráj, Jiráskův kraj, Litomyšl, Třebové, Trutnov, Pelhřimov a Humpolec, Jihlava). Dále pak má vyjít třetí díl s oblastmi Severní, Jižní a Západní Čechy, a na čtvrtém jednodiskovém vydání již jen Střední Čechy a Jižní Morava. První díl Šumných měst tedy přichází na dvou naplněných DVD, takže není divu, když tu nenajdeme žádné bonusy. Obraz je jako v televizi, tedy 1,33:1 (4:3), zvuk byl rozmixován do Dolby Digital 5.1. A kdybyste šumnými městy chtěli udělat radost i v zahraničí, jsou zde vedle českých i anglické titulky. ()

AlfaNumerO

Nebýt trochu praštěného Vávry, který si uvádění pořadu vysloveně užívá, byla by to nejspíš polonuda. On tady ovšem je. A jelikož autor komentáře má jeden ze svých největších koníčků architekturu a blízký vztah k divným lidem, hodnotí 5* ()

duklak2

Prvotřídní projekt. Chválím tvůrce za vznik. V každém díle vidíme města v naší republice. Díky tomuto pořadu máme plno zajímavých informací, které nás nutí k výletům. Nemůžu opomenout pochválit pana Vávru, protože to je neuvěřitelný průvodce. Má zajímavý přednes. A jeho přehled by mu mohl leckdo závidět. Zatím jsem viděl šest dílů. ()

M.Macho

Obligátní série, v níž se 1) kloubí výborná dramaturgická koncepce, 2) dokonalá znalost architektury a 3) nesporný komediální, epický i odborný talent Davida Vávry, který tu s jemnou ironií, tu oprávněným uznámím komentuje urbanitu jednotlivých měst. Jde určitě o jeden z nejoriginálnějších cyklů České televize, který perfektně kloubí humor, jímž se baví "normální i intoši" se zábavně edukativní formou. Zamyšlení nad tím, co nás vlastně všechny obklopuje a příliš nad tím nepřemýšlíme, pojmenování prostoru a architektury jako hry, jako umění... PS: Za Šumný Zlín obvzláště děkuji! ()

NeutrinoX

Je škoda, že ČT vyhradila pro seriál, který není pouze pro zasvěcené, ale pro širokou veřejnost, tak nevhodný večerní čas. David Vávra nás provází po městech zábavnou a ušlechtilou formou opravdového znalce problematiky a ukazuje nám zde známou i neznámou architekturu našich regionů. ()

IllIlIlIIl

Díky tomuto pořadu může člověk ,,procestovat,, města v ČR. Bohužel mi vadila amatéřina, která i díky D.Vávrovi z tohoto pořadu čišela. ()

YURAyura

5/10 No, ne vzdy mi Vavra se svym netuctovym vykladem sedel, ale rozhodne se jedna o chvalyhodny pocin a i mistni obyvatele se aspon dozvi, ze maji ve svem meste neco architektonicky zajimaveho, kolem ceho az doposud chodili bez povsimnuti... ()

Eldrick

Šumnej pořad. Nechápu, jak mohl někdo takovýho psychopata vůbec pustit před kameru a nechat ho moderovat pořad. ()

Chrysopras

Snad nejzáslužnější počin pro českou architekturu. Má to spád, vtip, nadhled, zápal i informační hodnotu. Někdo sice Vávrův styl nemusí, ale mě sedí. No a o to víc mě potěšilo, když jsem si s Davidem zahrál fotbálek :-) Jen mě mrzí, že nebude Šumná Praha, protože jako rodilej Pražák mám velký dluh vůči pražský architektuře... ()

easaque

-5* putování po městech České republiky po krásách moderní architektury asi moc nepřitáhne pozornost běžných díváků, když často na první pohled nejsou nijak zajímavé. Ale David Vávra to prostě umí a v každém díle používá jiný dopravní prostředek a pobaví rýmovaným vyprávěním. Rozhodně tohle pojetí je originální a za něj má ode mě 5 hvězdiček. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

rakovnik

Geniální, skvělé, vtipné...a tak dále, na tento pořad mám jen samou chválu. Nikdy bych si nepomyslel, že mě tak zaujme moderní česká architektura, že se na každý díl pořadu budu těšit a čekat, až začne. Co víc, natáčelo se i v Rakovníku, což je veliké podstatné nezapomenutelné plus :-) ()