Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2003, 95 min

SPOILERY! Velká škoda promarněného potenciálu. Ze začátku vcelku slušná atmosféra, dobrá hudba, ucházející Halle Berry, ale velmi brzy se film zvrhne v průměrnou duchařinu, kdy hrdinka získá průsvitného průvodce po stopách zločinů svého manžela. Film sráží mnoho věcí - scénář a konvenční režie. Nedivím se, takovýto scénář se ukočírovat nedá. Stokrát ohrané téma ztrácí kontury a ani slibný režisér nedokázal zázrak.(5.9.2008)

Předně: nelituji ani jedné minuty, kterou jsem strávil u tohoto thrilleru. GOTHIKA pobavila, zaujala, párkrát vylekala... prostě svůj účel splnila. Ale pokud měla ještě vyšší ambice, tak je (alespoň v mém případě) nenaplnila. Bylo zajímavé sledovat střet racionálna a iracionálna (takové filmy já rád). Ale způsob předložení tohoto tématu ve mně vcelku nic nezanechal. Nedostalo se na žádné závěrečné kulení očí a hlášky typu: "Ty vogo, to byla síla!" Stejně tak se mi jen těžko překousávaly některé (respective: 2) dějové zašmodrchance. Shrnuto a podtrženo: Thriller, který neurazí, vcelku i potěší, ale jehož potenciál ("Miranda [musí] zjistit, zda skutečně směruje k branám šílenství nebo pouze blíže k pravdě." - viz oficiální text distributora) nebyl využit naplno. Exaktněji řečeno tak na 70 %.(4.5.2005)

Producenti z Dark Castle se konečně vykašlali na remaky a přišli s původním scénářem. Žánr se nezměnil, ale scénář se natolik drží známých klišé, že by to klidně mohl být zase remake. Alespoň režisér umí vybudovat slušnou atmosféru a přidat pár lekaček, takže spolu s dobrými herci zachraňuje, co se dá.(1.4.2004)

Hutná atmosféra, dobře poplašená Halle Berry a obrázky Mathieu Kassovitze. Chybí pouze originálnější scénář - vše už jsme někde viděli. Mně osobně Gothika nejvíce připomíná duchařskou variaci na závěr filmu Generálova dcera. Ve filmu je spousta hluchých míst, které si uvědomíte většinou až po skončení. Závěrečná akční scéna je místy až směšná (vzhledem k předchozímu ději). Ale i tak Gothika nabízí velice slušnou porci výše zmíněného a lekačky ve filmu Vás nenechají v klidu sedět.(16.5.2004)

• Oktavianus

Máte k dispozici dvě krásné ženy, z nichž jedna navíc je čerstvou držitelkou Oscara, druhá ho zanedlouho získá; k tomu sice stokrát provařený, ale potenciálně pěkně strašidelný duchařský příběh, šmrncnutý módní japonskou vlnou hrůzostrašných dlouhovlasých dívenek, a depresivní prostředí blázince. Navíc máte za sebou vcelku úspěšné Purpurové řeky a provází vás pověst výrazného talentu. Jde takový horor zkazit? - Mathieu Kassovitz předvedl, že zkazit jde. Jasně, mít mizernej scénář není právě dobrá startovní pozice, ale schopná režie dovede zachránit kdejakej průšvih. V případě Gothiky si o tom ale můžeme nechat jen zdát. Obě slavné kočky režisér zošklivil, jak jen to šlo. Strašidelnou atmosféru ani nezačal budovat a spolehl se jenom na samoúčelné lekačky, i když neměly v daném případě obvykle vůbec žádný význam (proč na Halle Berryovou to děvče vybaflo třeba pod vodou? Aby se na ni náhodou nezapomnělo? atd.), o odemykání dveří duchem a dalších lapsech ani nemluvím. Dlouho dopředu evidentní závěrečné "šokující odhalení" taky nic nového nepřineslo, spousta věcí (třeba linie se znásilňováním Penélope Cruzové) zůstala v lepším případě jen nedořečena. Celková dojem z filmu je proto velmi slabý, což je obrovská škoda.(14.4.2013)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 67. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Paldiny)

• - Hlavný soundtrack k filmu nahrala skupina Limp Bizkit. Jedná sa o cover verziu pesničky „Behind Blue Eyes“, pôvodne od skupiny The Who z roku 1971. Vo videoklipe k pesničke si zahrala aj herečka Halle Berry, spolu s frontmanom Limp Bizkit, Fredom Durstom. (Lukoh)

• - Halle Berry si zlomila ruku při natáčení scény s Robert Downey Jr. Ten jí měl v jedné scéně chytit za ruku a otočit, ale zatočil s ní moc silně a její ruka to nevydržela. Natačení se pak zastavilo na osm týdnů. (Baffer)