Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2003, 95 min

Mohlo to byť skoro aj 4*, nechýbalo tomu veľa. Gothika je však ako horor nie moc dobrá, temná (dalo sa viac), sem tam bolo v scenári pár nedotiahnutých veci, hudba mohla byť viac vygradovaná. Avšak stále sa jedná o dobrý film, ktorý hlavne ťaží zo svojho príbehu, ktorý dokáže upútať a prekvapiť. Duchársky príbeh o suverénnej psychologičke v podaní Halle Berry, ktorá sa stane osvietenou a začne vidieť duchov ktorým nerozumie. A z uznávanej doktorky sa stáva práve taký istý pacient o ktorých sa pred „nehodou“ starala. Zapeklitá situácia.(2.4.2007)

Poprvý jsem se bála, podruhý skoro nudila a potřetí bude asi za rok. Průměrnej horor, kde mi "happyend" trochu nesedí, rozuzlení taky ne a konec taktéž (nemám ráda ty otevřený), ale nutno podotknout, že film má dobrou atmosféru díky pro mě temně sympatickému prostředí. Halle Berry ukázala, že se umí dobře bát a Robert Downey Jr.(!) je tady pro mě hlavním držákem zájmu.(18.2.2007)

• Renton

Scénář: Sebastian Gutierrez .. Od několika lidí jsem slyšel ohlasy že Gothika je napínavá, strašidelná a minimálně na stejné úrovni jako Kruh. Teď jsem se dodíval na DVD a výsledek? Není! Začnu od konce. Kriminálně úchylná a odhalitelná pointa by možná obstála v čistě kriminálním filmu, tady to ovšem bylo dosti nepovedené "překvapení". Navíc když si vzpomenu, co se dělo předtím v léčebně. Ale co chcete po chabém scénáři!? Navíc když duchové otvírají na požádání dveře.. Nezáživné, rádoby duchařské scény při kterých jsem nepociťoval napětí či strach. Celkově bez výraznější atmosféry. Co si ovšem zaslouží pochvalu je hlavně kamera, střihy a režie, díky ní jsou některé scény alespoň zajímavě natočeny. Vcelku slibné obsazení upadá ve špatně psaných postavách s minimem prostoru. Halle Berry má prostoru nejvíc, jenže mě prostě pořád nebere a pochybuji, že někdy bude. Dalo by se říct, že celkově je to zklamání, ale přistupoval jsem k tomu bez nějakého očekávání. I tak to bylo zklamání! Psycho atmosféru filmů Kruh, SAW či napětí snímků od Shyamalana mám radši.(17.4.2005)

Gothika je vysoce polarizovaný snímek, kde na jedné straně stojí podprůměrný scénář s množstvím nelogických konstrukcí a na straně druhé solidní herecké obsazení a bravurní režie. Záleží na tom, jestli chcete přemýšlet jak a proč... nebo se poddat atmosféře a bavit se. Pokud učiníte to první, z mého hodnocení odečtěte 15 - 20 %. Já udělal to druhé a vyšlo mi 70 % celkového dojmu. Pro Berryovou je to vděčná role, které se zhostila se ctí - každopádně její nadprůměr a Penelope hraje svůj standart, což znamená, že dobře. Při několika scénách jsem se lekl nebo měl tísnivý pocit a co víc si u hororu lze přát ? K vrcholům žánru Gothika nikdy patřit nebude, ale film na jedno pokoukání to je.(11.5.2007)

Prvotřídní horor, u kterýho jsem se konečně bál a kterej jsem si tím pádem náležitě užíval. Spokojenost musím vyjádřit i s výkonem Halle Berry, kterou jinak moc nemusím, samozřejmostí je kvalita Doweneyho a Penelope. Škoda trochu odfláknutýho konce, kterej vlastně nic moc nevysvětlí, jen se řekně takhle to prostě bylo a vy se s tím, děcka, smiřte. Proč třeba Miranda zabila svýho manžela pořád nevím. Jako ten důvod je jasnej, ale jak se to dozvěděla, nebo jestli za ni jednal "někdo jinej", to mi není jasný. 90%(15.8.2009)

• - Producentka filmu Susan Levin se během natáčení seznámila s Robertem Downey Jr., ačkoliv ho obdivovala coby herce, nijak bezmezně okouzlená jím nebyla. Po půlročním vztahu ji Robert v den jejích třicátých narozenin požádal o ruku. V srpnu 2005 se vzali. (Endiiska)

• - Doutník na stole doktora mění svou pozici. (KucC)

• - Ve scéně, kdy se Miranda (Halle Berry) schovává při útěku v bazénu, v záběru pod hladinou je vidět velké vlny. Nad hladinou je však poté voda klidná. (Terva)