• Nový Zéland

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2003, 95 min

NOT ALONE - nie je sám - odhalenie tohto vodítka, ktoré celý čas majú všetci pod nosom, stálo za to. Z tmavých ciel, prinášajúcich strach "sa cez kľúčovú dierku derie svetlo pravdy", ktoré efektívne odhaľuje všetky potrebné skutočnosti, ktoré menia zlú situáciu doktorky a všetko dostáva reálnejší obraz. Veľmi dobre padlo chvíľkové opustenie tmavých ciel a prenesenie k zvratovému odhaleniu, priamo na miesto činu a nie len ako spomienky a halucinácie pacientky. Napätie naďalej ostalo tieňom v pätách bezradnej ženy, keď sa tesne vyhla havárií, či dôsledne nasnímané momenty pri vstupe do pivnice a následné chodenie po dome. Počas celého filmu vládla adekvátna a dobre stupňujúca hudba, ktorá dokázala nabudiť atmosféru do chválitebných rozmerov. Škoda nevyužitého potenciálu dvojice R. Downeya a P. Cruz ,keď sa takmer všetky "stávky" vsadili na H. Berry, ktorá sa stala hlavnou výhrou. Nie, že by to zvládla zle, ale lepšie zapojenie zvyšných spomenutých hercov si tam viem predstaviť. Ukončenie mi pripadalo dosť unáhlené a tak sa nečudujem, že niekomu sa môže zdať film slabší a nevýrazný, ale mne to vyhovovalo, presne tým, že čerpá a zahŕňa niečo z thrilleru niečo z mystérie a hlavne to, že to nebola psychopatická ducharina. 80%(16.1.2013)

Hutná atmosféra, dobře poplašená Halle Berry a obrázky Mathieu Kassovitze. Chybí pouze originálnější scénář - vše už jsme někde viděli. Mně osobně Gothika nejvíce připomíná duchařskou variaci na závěr filmu Generálova dcera. Ve filmu je spousta hluchých míst, které si uvědomíte většinou až po skončení. Závěrečná akční scéna je místy až směšná (vzhledem k předchozímu ději). Ale i tak Gothika nabízí velice slušnou porci výše zmíněného a lekačky ve filmu Vás nenechají v klidu sedět.(16.5.2004)

Horror z prostředí psychiatrické léčebny měl určitě větší potenciál, než "Gothica" předvedla. Nějak zvlášť mě to neděsilo, ikdyž pár lekaček celkem zafungovalo. Zpočátku poměrně atmosférická podívaná ztrácí ve druhé polovině dech - zápletka je přece jen celkem provařená a občasné logické kiksy tomu příliš nepomáhají. V oblasti hororu jde tedy spíše o průměrný snímek, který ničím příliš nepřekvapí, ale jednou se na něj podívat dá (pokud jste tedy fanoušek horroru, jinak je to ztráta času). 55%(11.3.2009)

Atmosferická záležitost, jejíž příběhová konstrukce se začne povážlivě bortit pod tíhou otázek, která vás začnou logicky napadat. Zbytečná role Bernarda Hilla, velice sympatická a přesvědčivá Halle Berry, fantastická kamera a úplně pošahaný závěr - suma sumárum filmový ementál s mnohem vyššími ambicemi (které by se možná projevily při delší stopáži), ale rozhodně to nejlepší, co zatím z horové dílny Dark Castle vyšlo.(26.1.2004)

Atmoška i režie pěkná (hudba se maximálně povedla!), ovšem naprosto mě to nechytlo, ani emocionálně (příběh a postavy), ani herecky (maximálně tak Robert Downey Jr.), i když je pravda, že po druhém shlédnutí se divák baví stejně a taktéž je pravda, že Mathieu Kassovitz dokáže občas vykouzlit i nějaký ten pěkný obrázek..(17.5.2004)

• - Ve scéně, kdy se Miranda (Halle Berry) schovává při útěku v bazénu, v záběru pod hladinou je vidět velké vlny. Nad hladinou je však poté voda klidná. (Terva)

• - Producentka filmu Susan Levin se během natáčení seznámila s Robertem Downey Jr., ačkoliv ho obdivovala coby herce, nijak bezmezně okouzlená jím nebyla. Po půlročním vztahu ji Robert v den jejích třicátých narozenin požádal o ruku. V srpnu 2005 se vzali. (Endiiska)

• - Robert Downey Jr. a Susan Downey rod. Levin sa prvýkrát stretli na natáčaní tohoto filmu. O dva roky neskôr sa stali manželmi. (CroSsicek)