• Austrálie

• Nový Zéland

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2003, 95 min

• Mi Nü-Chai

Na Gothiku krásně sedí rčení "je blbá jak malovaný sáně". Pan scénárista sice podle všeho asi dobře zná stavy na tripu, ale jelikož jich dlouho papal moc přes doporučenou denní dávku, přišel o smysl pro logiku. Všechno, co se tu stane, je dokonale samoúčelné, dialogy doslova obludné, dějové zvraty skřípou nehty o tabuli a pointu raději přejdu mlčením. Ale nenudila jsem se a docela slušně to vypadá, kamera a střih jsou dokonce víc než jen dobré.(14.6.2008)

Atmosferická záležitost, jejíž příběhová konstrukce se začne povážlivě bortit pod tíhou otázek, která vás začnou logicky napadat. Zbytečná role Bernarda Hilla, velice sympatická a přesvědčivá Halle Berry, fantastická kamera a úplně pošahaný závěr - suma sumárum filmový ementál s mnohem vyššími ambicemi (které by se možná projevily při delší stopáži), ale rozhodně to nejlepší, co zatím z horové dílny Dark Castle vyšlo.(26.1.2004)

SPOILERY! Velká škoda promarněného potenciálu. Ze začátku vcelku slušná atmosféra, dobrá hudba, ucházející Halle Berry, ale velmi brzy se film zvrhne v průměrnou duchařinu, kdy hrdinka získá průsvitného průvodce po stopách zločinů svého manžela. Film sráží mnoho věcí - scénář a konvenční režie. Nedivím se, takovýto scénář se ukočírovat nedá. Stokrát ohrané téma ztrácí kontury a ani slibný režisér nedokázal zázrak.(5.9.2008)

• Renton

Scénář: Sebastian Gutierrez .. Od několika lidí jsem slyšel ohlasy že Gothika je napínavá, strašidelná a minimálně na stejné úrovni jako Kruh. Teď jsem se dodíval na DVD a výsledek? Není! Začnu od konce. Kriminálně úchylná a odhalitelná pointa by možná obstála v čistě kriminálním filmu, tady to ovšem bylo dosti nepovedené "překvapení". Navíc když si vzpomenu, co se dělo předtím v léčebně. Ale co chcete po chabém scénáři!? Navíc když duchové otvírají na požádání dveře.. Nezáživné, rádoby duchařské scény při kterých jsem nepociťoval napětí či strach. Celkově bez výraznější atmosféry. Co si ovšem zaslouží pochvalu je hlavně kamera, střihy a režie, díky ní jsou některé scény alespoň zajímavě natočeny. Vcelku slibné obsazení upadá ve špatně psaných postavách s minimem prostoru. Halle Berry má prostoru nejvíc, jenže mě prostě pořád nebere a pochybuji, že někdy bude. Dalo by se říct, že celkově je to zklamání, ale přistupoval jsem k tomu bez nějakého očekávání. I tak to bylo zklamání! Psycho atmosféru filmů Kruh, SAW či napětí snímků od Shyamalana mám radši.(17.4.2005)

• Oktavianus

Máte k dispozici dvě krásné ženy, z nichž jedna navíc je čerstvou držitelkou Oscara, druhá ho zanedlouho získá; k tomu sice stokrát provařený, ale potenciálně pěkně strašidelný duchařský příběh, šmrncnutý módní japonskou vlnou hrůzostrašných dlouhovlasých dívenek, a depresivní prostředí blázince. Navíc máte za sebou vcelku úspěšné Purpurové řeky a provází vás pověst výrazného talentu. Jde takový horor zkazit? - Mathieu Kassovitz předvedl, že zkazit jde. Jasně, mít mizernej scénář není právě dobrá startovní pozice, ale schopná režie dovede zachránit kdejakej průšvih. V případě Gothiky si o tom ale můžeme nechat jen zdát. Obě slavné kočky režisér zošklivil, jak jen to šlo. Strašidelnou atmosféru ani nezačal budovat a spolehl se jenom na samoúčelné lekačky, i když neměly v daném případě obvykle vůbec žádný význam (proč na Halle Berryovou to děvče vybaflo třeba pod vodou? Aby se na ni náhodou nezapomnělo? atd.), o odemykání dveří duchem a dalších lapsech ani nemluvím. Dlouho dopředu evidentní závěrečné "šokující odhalení" taky nic nového nepřineslo, spousta věcí (třeba linie se znásilňováním Penélope Cruzové) zůstala v lepším případě jen nedořečena. Celková dojem z filmu je proto velmi slabý, což je obrovská škoda.(14.4.2013)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 67. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias".

• - Producentka filmu Susan Levin se během natáčení seznámila s Robertem Downey Jr., ačkoliv ho obdivovala coby herce, nijak bezmezně okouzlená jím nebyla. Po půlročním vztahu ji Robert v den jejích třicátých narozenin požádal o ruku. V srpnu 2005 se vzali. (Endiiska)

• - Ve scéně, kdy se Miranda (Halle Berry) schovává při útěku v bazénu, v záběru pod hladinou je vidět velké vlny. Nad hladinou je však poté voda klidná. (Terva)