• Austrálie

• Nový Zéland

Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 2003, 95 min

Takových tajuplných filmů jako je Gothika mnoho není a proto každý potěší, protože já osobně si na temné příběhy neskutečně potrpím. Zvláštní je, jak zajímavou postavou Halle Berry v tomto příběhu je, jak často vídané a ničím ojedinělé věci dělá a tím ovlivňuje celý chod příběhu. Samotný příběh rozhodně není špatný, svůj závěr si nechá pro sebe a divák pak má o čem snít, jen je to všechno, i když se to snaží být jedinečné, vcelku průměrné, a fakt, že se v začátečních titulcích objeví jméno Robert Zemeckis nic od nápaditosti nemění. Gothika je dobrý film, rozhodně dost dobrý film. Halle Berry nemám rád, ale tady mi nevadila, protrpěla si v příběhu svoje a docela se jí to všechno dařilo hrát. Není to nuda, stále se něco děje, ale i tak mám ten pocit, že to všechno je průměr, nic extra, co dokáže zaujmout svojí originálností.(2.3.2008)

Atmoška i režie pěkná (hudba se maximálně povedla!), ovšem naprosto mě to nechytlo, ani emocionálně (příběh a postavy), ani herecky (maximálně tak Robert Downey Jr.), i když je pravda, že po druhém shlédnutí se divák baví stejně a taktéž je pravda, že Mathieu Kassovitz dokáže občas vykouzlit i nějaký ten pěkný obrázek..(17.5.2004)

• k212

Bohužel ani zpomalené pozpátku jdoucí kapky nemohou nahradit to, co filmu chybí - scénář. Ten je totiž nenápaditý, klišovitý, předvídatelný .... a dalo by se těmito negativními superlativy pokračovat ještě hodnou chvilku. Herci jsou jsou vyloženě plonkoví a křečovití (obzvláště Cruzová a Dutton), a jediné dvě světlé vyjímky Berryová a Downey se sice snaží, ale nevěrohodné repliky, jenž se jim řinou z úst, vydají spíše na salvy smíchu než na mrazení v zádech (přiznávám se dobrovolně, že jednou jsem se lekla, ale to na horror nestačí). Mathieu Kassovitz je dobrý herec a nápaditý režisér, ovšem sám na ten zmatek (myslím tím nevýrazné herce a ubohý scénář) nestačí. Kamera je vybroušená, ale to bych se opakovala už asi potřetí .... škoda těšila jsem se, byla jsem i zklamána.(14.11.2004)

Docela slusnej horor, kterej strasne srazi scenar. Kassovitz to ma pevne v ruce, k tomu tu je velmy zajimava kamera snazici se neustale necim mile prekvapit a pekne tajemna hudba, k tomu Halle Berry, ktera neni nejhorsi, jen obcas moc breci a moc ji to misty neslusi a celkove to fakt dava solidni atmosferu, kde by clovek nemel velkej problem se leknout. Jenze to je ten problem, at hraje hudba tajemne sebevic, kamera i z obycejnyho plavani se snazi udelat atmosferickej zazitek, tak proste neni ceho se bat, pac ve filmu moc strasidelnejch veci neni. A jakmile dojde na ohen, tak to je z hlediska triku tragedie. Ale obcas se precejen nejaka slusna lekacka najde a navic tu je pohodovej Robert Downey, jen skoda, ze pointa je lehce odhadnutelna a film prakticky neprinasi nic noveho.(13.5.2007)

• Renton

Scénář: Sebastian Gutierrez .. Od několika lidí jsem slyšel ohlasy že Gothika je napínavá, strašidelná a minimálně na stejné úrovni jako Kruh. Teď jsem se dodíval na DVD a výsledek? Není! Začnu od konce. Kriminálně úchylná a odhalitelná pointa by možná obstála v čistě kriminálním filmu, tady to ovšem bylo dosti nepovedené "překvapení". Navíc když si vzpomenu, co se dělo předtím v léčebně. Ale co chcete po chabém scénáři!? Navíc když duchové otvírají na požádání dveře.. Nezáživné, rádoby duchařské scény při kterých jsem nepociťoval napětí či strach. Celkově bez výraznější atmosféry. Co si ovšem zaslouží pochvalu je hlavně kamera, střihy a režie, díky ní jsou některé scény alespoň zajímavě natočeny. Vcelku slibné obsazení upadá ve špatně psaných postavách s minimem prostoru. Halle Berry má prostoru nejvíc, jenže mě prostě pořád nebere a pochybuji, že někdy bude. Dalo by se říct, že celkově je to zklamání, ale přistupoval jsem k tomu bez nějakého očekávání. I tak to bylo zklamání! Psycho atmosféru filmů Kruh, SAW či napětí snímků od Shyamalana mám radši.(17.4.2005)

• - Doutník na stole doktora mění svou pozici. (KucC)

• - Hlavný soundtrack k filmu nahrala skupina Limp Bizkit. Jedná sa o cover verziu pesničky „Behind Blue Eyes“, pôvodne od skupiny The Who z roku 1971. Vo videoklipe k pesničke si zahrala aj herečka Halle Berry, spolu s frontmanom Limp Bizkit, Fredom Durstom. (Lukoh)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 67. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias".