Liberator: Operace Avalanche

• USA The Liberator
USA, 2020, 3 h 17 min (Minutáž: 46–56 min)

Scénář:

Alex Kershaw, Jeb Stuart

Kamera:

Michał Łuka

Bradley James, Martin Sensmeier, Jose Miguel Vasquez, Ross Anderson, Finney Cassidy, Sam Gittins, Kiowa Gordon, Tatanka Means, Matt Mercurio, Filip Lipiecki (více)

Epizody(4)

Nesourodá jednotka odhodlaných vojáků zvyklých dělat si věci po svém razí za druhé světové války cestu invazi spojenců do Itálie. (Netflix)

UncleMorty

Já můžu jenom chválit. Liberátor je krásnou ukázkou toho, že i z mála jde udělat celkem hodně a nepotřebujete k tomu milioný kulisy a už vůbec nepotřebujete výpravu po celý Evropě pro dramatičnost. Hodně lidí bude samozřejmě hudrovat na rotoskopický CGI, který samo o sobě napoví, že se celý seriál točil ve studiu před green screen, ale víte co? Nevadí mi to. Umělé kulisy ladí s grafickým stylem tak perfektně, že to působí celé dost uvěřitelně na to, aby jste si divácký zážitek užili. Pokud jste hardcorový fanoušek Band of Brothers, tak vás hodně věcí na seriálu zklame (či překvapí), nicméně jde se musí pamatovat především na to, že celý seriál má grafiku podobnou oněm "propagandistickým" komixům během II. sv války. ()

Habansz

Stále platí, že králem válečných seriálu ještě na dlouho bude Band of brothers a po něm The Pacific. U The Liberator je sice znát snaha o to nést se v duchu svých předchůdců, ale samotná snaha a jiný vizuál to nemůžou utáhnout. 500 dní zmapovaných do 3 hodin, to nemohlo fungovat ani na papíře. A přesto jsme dostali ne úplně jedinečnej, ale přesto zajímavej vizuál, který se používá velmi zřídka ..... a tím klady končej. Kromě nezajímavých postav, který jsou tak plochý, že si je ani nezaměníme mezi sebou, ale rovnou si je budeme pamatovat jako generickou postavu vojáka Y, tu máme taky ty, které zajímavé jsou, ale dostanou prostor jen na tak dlouho, aby bez vysvětlení zmizeli, nebo je rovnou zabil nepřítel. Jeden příklad za všechny je hned v prvním díle, kdy SPOILER! německý důstojník zajme amerického tlumočníka, aby mu řekl, že on přežije, ale celý jeho pluk zemře. Po tomto 2 minutovém rozhovoru jsme se nedověděli nic jiného, aby se pak ve třetím díle tlumočník z čista jasna objevil u své čety. Bohužel je tam takových naprosto zbytečně načatých dějových linek, které nakonec nemají vliv na vyprávění a nijak nedopadnou hned několik. Není tam komu fandit, není tam koho litovat, prostě skončí díl a jen těžko se pamatuje, co bylo na jeho začátku. ()

zekon

Tak tohle fakt nedávám. Animace by nevadila, ale proč je tak tupě rozfázovaná jak když nestíhá PC plné FPS......škoda. ()

Jeff_Geiger

Toto vam budto sedne, nebo ne a mate to za sracku. Format mi ze zpocatku pripadal divny, ale nevim proc, mne to sedlo. Svoje divaky si to proste v pohode najde a ten zbytek si holt muze pustit neco jinyho... ()

von.netvor

Vynikající. Jediné mínus, které bych v tomto díle našel je jeho krátkost. Celá série má jenom čtyři díly a to je škoda. Velké množství postav pak nemá možnost vyniknout. Tahle věc mi čekala týden v počítači a já blbec jsem si jí na zkoušku pustil patnáct minut před nědělní půlnocí. Je 4:15, pondělí ráno, mám za sebou perfektní příběh. Něco co se dalo přirovnat k mým milovaným Band of Brothers. Pan Felix L. Sparks byl skvělým vojákem a člověkem. Tak si užijte jeho příběh. ()

Teddy11

Námět celkem dobrý, scénář také, ale animace a evidentně nízký rozpočet tomu dost ubírají, a to je největším problémem na celé sérii. Kvůli animaci zde neexistuje žádný vztah k postavám, mimika nulová a všichni vojáci vypadají právě kvůli animaci a filtru stejně, takže se v nich nedá vyznat a celý seriál je pak naprosto bez emocí. Za mě velké zklamání, takhle určitě ne... Je to ale škoda, kdyby to bylo hrané, neváhal bych to srovnat s Bratrstvem neohrožených. ()

Rorschach_SK

"Felix, choďte domov. Choďte domov. A nedovoľte svojím jazvám, aby Vás zničili." Nie, nie je to nový Band of Brothers. Úprimne si nedokážem predstaviť, že v dobe akej žijeme by bolo možné niečo také natočiť. Preto tá jednoduchšia cesta formou rotoskopie, kde stačí jedno väčšie štúdio a zelené pozadie. Je preto možno škoda, že danú tému neodložili o rok či dva, pretože krvavá cesta 157. pluku by ponúkla množstvo námetov. Ale taktiež si nemyslím, že robí danej téme hanbu, skôr by som použil slová ako nenaplnený potenciál. ()

Wolfis

Keby som tento komentár písal po prvom diely, pravdepodobne by v ňom prevládala prevažne kritika. Animovaný vizuál v hranom filme ma zo začiatku vôbec nezaujal, práve naopak som bol zhrozený a vnímal to ako krok vedľa. Avšak po ďalších dieloch som si na túto techniku Trioscope zvykol a musím uznať, že to má niečo do seba. Nie je to vôbec mainstreamová záležitosť, práve kvôli čomu sú na to rôzne názory, no snímke to dodalo naozaj zaujímavý a "neopozrený" vzhľad, vďaka čomu sa dokáže odlíšiť od ostatných žánroviek. V príbehu som sa v prvých dieloch trochu strácal, ale neskôr začalo všetko do seba zapadať. Ide teda o klasickú vojnovú drámu z prostredia druhej svetovej vojny, ktorá sa zameriava na 157. pluk, zložený z viacerých národností a rás napriek vtedajšiemu rasovému napätiu v USA. Počas 4-dielného seriálu sa vykresľujú hlavne priateľské hodnoty, zakorenené v snahe o prežitie. Tento žáner filmov a seriálov ma veľmi fascinuje, no nie z dôvodu, že by som sa chcel v danej situácii a dobe ocitnúť. Práve naopak - z rešpektu pred ľuďmi, čo toto zažili, lebo, povedzme si úprimne, dnes by si nevedel predstaviť nikto z nás niečo podobné. Vojaci v zákopoch, či je leto alebo zima, či je slnko alebo sneh, každý deň vidieť na vlastné oči zomierať nevinných ľudí, priateľov, rodinu či nepriateľov, ktorí vlastne vaši nepriatelia nie sú, len ich nimi urobil systém, každá sekunda môže byť posledná, nenávisť ľudí voči ľuďom a drsné nehumánne praktiky nemeckej ríše a podobne. Toto všetko a oveľa viac bolo v seriáli krásne zobrazené. Niekedy z toho až tuhla krv v žilách. Samotné boje sú kratšie, seriál sa viac zameriava na život vojakov v 157. pluku, ich vzájomné vzťahy a pocity. Dej príjemne dopĺňajú listy generála Sparksa, adresované svojej žene Mary. Opisuje jej v nich celé dianie vojny, svoje osobné myšlienky či názory, takže sa divák dozvie aj niečo navyše o ňom či vojne. Vzhľadom na to, že 157. pluk strávil počas 2. svetovej vojny v boji vyše 500 dní, seriál tak opisuje iba vybrané udalosti a miesta, kam sa pluk postupne presúval, až po samotný koniec vojny. Posledný diel mal viacero silných momentov a v závere s monológom hlavnej postavy nechal priestor aj na zamyslenie. Celkovo ide o príjemnú mini sériu z vojenského prostredia na voľné večery, no obsahovo to neponúkne veľa. Viacpočetná epizodickosť s rozšírením deja by tomu slušala viac. /trioskopických 75%/ ()

KingMayk

Prvá vec ktorá ma zaujala je kompletne neobvyklá animácia. Niektoré miesta obsahujú mimoriadne presné detaily a vyobrazenie reálnych udalostí, ktoré sa stali počas druhej svetovej vojny. Veľká škoda, že seriál neponúka viac dielov a viac príbehov a línií. Tak isto niektoré miesta boli z hľadiska spracovania nie až tak detailne vyobrazené, ale celkové hodnotenie musím skonštatovať, ako veľmi podarené. Niektoré príbehové miesta boli vyobrazené až neobvykle presne, nakoľko som ich navštívil a vyvolalo to vo mne spomienky pri ktorých som si aj zalistoval a vyhľadal par fotiek daných miest počas vojny a pred/po bombardovaní. ()

Zaks

Nemastné, neslané, ani ryba ani rak. Asi takto by som charakterizoval vojnovú minisériu, ktorá vďaka zvolenej forme zobrazenia mala tvorcom otvoriť v podstate neobmedzené možnosti, čo však oni amatérsky nevyužili. Charaktery hlavných postáv tiež nedostatočne vykreslené, vzťah diváka k jednotlivým hrdinom, až na výnimky (Sparks, Coldfoot), nulový. Nad obmedzenosťou a hlúposťou vojakov v bojových akciách, či už z jednej alebo druhej strany, som krútil hlavou, len som čakal, kedy začnú Nemci kričať urááááá. ()

vonBahnhof

To keď chceš vyrobiť 197 min streliva a máš prd peňazí, tak spáchaš toto. Natočíš pár Béčkárov na zelenom pozadí, necháš ich čítať prehustené dialógy, natiahneš im na xichty filter, banner urobíš tak aby nebolo vidieť že je to animágor, a tým kompletne vyskladníš výborný námet. Ako pluvnúť native američanom a mexikánom do tváre. Ešte že na nich majú tie filtre. Načo obsadíš indiána, keď pod filtrom neviem či je to ír alebo vietnamec? Ako sa tu vôbec môže niekto pokúsiť o hodnotenie?! Boli to skutoční ľudia, išli riešiť cudzie problémy na cudzí kontinent, mreli tam a tu si na tom niekto bude lízať svoje chudé produkčné ambície?!? Sa mi zdá, že si ani nie je istý, či sa to naozaj stalo. Takéto veci by mal sanovať úrad pre likvidáciu omylov. ()

soulless

Na lowcost seriál v nouzovém cartoon provedení super! Většina kritiky je tady naprosto neopodstatněná a nedivil bych se, kdyby to recenzanci ani neviděli. Poloanimovaná verze tomu vůbec neuškodila, právě naopak. Škoda, že byl seriál zkrácen, protože měl potenciál na víc. ()

matopp69

kdyby to nebylo jenom animované, tak dám 5*. Mně se to líbilo, atmosféra, dej, dal jsem všechny díly na jeden večer. ()