Croisières sidérales

Sci-Fi

Francie, 1942, 95 min

Kdyby měl Georges Méliès hodně peněz a žádný smysl pro humor... stejně by nenatočil nic tak komicky mizerného. Úniková zábava je to ale v každém ohledu. Někdy tak důsledně, že mi unikal i smysl té které scény. 55%(16.3.2011)

• Sandiego

Prapodivná sci-fi komedie kde jde všechna logika i humor stranou a zbývá jen poněkud útrpné sledování nijak neklenutého děje, v němž se brzy hlavní představitelé ztratí - podle mě dramaturgicky naprosto nezvládnutý počin. Po technické stránce to taková hrůza není, i když samozřejmě i ona dnes vyvolává úsměv. Přesto samotná vize hvězdného nádraží s velkolepou taneční prezentací, do níž se zapojí i dosud nevýrazná kamera a jež vědomě cituje z Méliésova světa působí velmi svěže, ale je jen jakýmsi oživujícím předělem mezi dvěma nudnými částmi, do niž se film rozpadá.(17.3.2011)

Měl jsem chuť tomu dát 5. A proč?Tolik hovadin na jednom místě prostě nemůže bejt náhoda. Často jsem měl pocit, že dochází k parodování snad úplně všeho..technologický evoluce(viz procházení postavy se žebříkem v druhym plánu scény-později průjezd vlakem a nakonec létající neidentifikovatelný letouny) stejně jako její pro laika směšný komplexnosti, který se prostřednictvím Paul Frankeura(např. zabalenýho do drátů) nezbývá než smát..Stejně věta, kterou hlavní postavy pronášejí ve vesmíru: "Aspoň se nadýcháme čerstvýho vzduchu" nebo směšnost kostýmů. posunu v čase, Venuše jako ráj na "zemi". Jsem si jistej, že by Melies souhlasil :-))(možná s těma hvězdama se v kulisách trochu přehánělo a sem tam se mohl taky někdo vypařit, ale stejně jako Meliesovy ambice, tak i u tohoto filmu je "kvalita" věcí prchavýho pobavení)(17.3.2011)