Cannabis

French Intrigue

Mafia Wants Blood, The

Krimi / Akční / Drama

Francie / Západní Německo / Itálie, 1970, 85 min

Zajímavě a netypicky podané mafiánské drama odhalující, že přátelství, dodržování dohod a návrat mezi normální lidi jsou luxusem, který si nemůže dopřát ani mifánský zabiják.(22.12.2015)

Sex, krev a smrt v erotizovaném a intelektualizujícím thrilleru. Mafiánský zabiják Serge, který je při své misi ve Francii raněn, schová se u náhodné známé, takto životem v luxusu znuděné Jane, s kterou naváže vášnivý vztah. Kolotoč vzájemných podrazů a násilí se počíná otáčet. Ten film má mnohé klady. Působivou atmosféru s jakousi stálou pachutí dekadence a předtuchou zatracení, svižné akční scény (zvláště střílečka ve slepičárně), v hlavní roli tehdejší slavný skandální pár - Serge Gainsborough a Jane Birkin, působivou hudbu. Bohužel se ale asi tvůrci rozhodli, že ukáži i francouskou rafinovanost, takže přidali erotickou a intelektuální linku. Což o to, na více méně odhalenou Jane Birkinovou byl hezký pohled a erotické scény jsou natočeny s jistým vkusem, téměř artově, ale je jich moc, a film ztrácí tempo. Méně by bylo více. Totéž lze říci o občasných pseudofilozofických proslovech. A někdy je u hlavních osob předstírána dokonce jakási myšlenková hloubka (zvláště v závěru), a to film dost doráží.(2.3.2014)

V úplném základu je to vlastně poměrně tuctové krimi drama o jednom odpadlíkovi a jeho boji proti všem.. Je to ale natočené poměrně osobitě a uvolněně. Chemie mezi charismatickým Sergem a krásnou Jane je nesporná (zvláště v těch několika erotických scénách). Prosakuje do toho takový ten kouzelný feeling psychedelie raných sedmdesátek. Pár scén mi v paměti asi utkví (což není samozřejmost). A Sergův soundtrack zní skoro jako PinkFloydi té doby.. 3,5(6.2.2021)

• radektejkal

Tajemství eroticko-magického páru Serge Gainsbourga a Jane Birkinové se nepodařilo odhalit. Byl jsem sice již na stopě (jemné mezery vlevo od dens incisivus medialis a vpravo od dens incisivus lateralis u chrupu Jane Birkinové), ale nakonec tato stopa nikam nevedla, a o to méně bylo možno najít nějakou solidní stopu v hudbě Serge Gainsbourga (ani v jeho písni s divným názvem, ale jasným obsahem "Je t'aime… moi non plus", kterou nahrál s JB rok předtím, a kde se praví "l´amour physique est sans issue - fyzická láska nemá východisko / je bezvýchodná" . Nenašel se ani žádný motiv, pokud jím nebyla tradiční frantická (nebo spíš frantícká) rafinovanost a dekadence. A tak se to nějak celé rozplizlo v dohadech, zda Serge Gainsbourg v kožíšku přeškaredí Sokrata, který v něm nejspíš také chodil...(13.12.2016)