Reklama

Reklama

KDO JINÉMU JÁMU Rudolf Slánský

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární / Životopisný / Historický
Česko, 2020, 87 min

Obsahy(1)

Patřil k nejmocnějším mužům komunistického aparátu až do večera 23. listopadu 1951, kdy si pro něj přišli. Ve vykonstruovaném politickém procesu se pak stal bezmocnou obětí teroru vlastní strany. Dramatický příběh vzestupu a pádu v dokumentárním portrétu M. Vadase... Celovečerní televizní dokument s využitím aktuálně nalezených audiovizuálních záznamů vypráví příběh vykonstruovaného politického procesu z listopadu 1952, příběh jeho obětí i strůjců. Na jeho konci bylo 11 popravených bývalých vysokých funkcionářů KSČ, straně oddaných komunistů, kteří před soudem na předem známé otázky žalobců a soudců mechanicky „recitovali“ naučená doznání a obvinění „spolupachatelů“, bývalých přátel a spolupracovníků. Hlavní dějovou linií je příběh Rudolfa Slánského, člověka oddaného komunistickému hnutí, straně, i přes únos jeho dcery v Moskvě v průběhu války, jenž se nikdy nevysvětlil. Slánský byl a zůstal obdivovatelem a přítelem Sovětského svazu, komunistických myšlenek a komunistické strany. Zapsal se do dějin jako podporovatel československé pomoci vznikajícímu státu Izrael, jako důsledný organizátor KSČ a nemilosrdný likvidátor opozice v Československu po roce 1945 a 1948. Spolu s Klementem Gottwaldem pozvali do Československa sovětské poradce, kterým dodali neformální autoritu až do té míry, že to byli oni, kteří určovali vývoj politických procesů, jež inscenovali. Rudolf Slánský, nejmocnější muž KSČ, se nakonec sám stal jejich obětí. (Česká televize)

(více)

Recenze (35)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

,,Mám co jsem si zasloužil'' --- Proces se Slánským mne zajímal už dříve. Je krásným důkazem jak revoluce požírá své děti a naprosto ukázkovým příkladem v takovém našem lokálním měřítku co se dělo v Rusku za Stalina. Tam někteří neměli navíc ani ten zinsceovaný proces. Buď prostě těsně před svítáním zmizeli z domovů někam na Sibiř, nebo byli od výslechu odvedeni rovnou do sklepní místnůstky se žlábkem v podlaze a kohoutkem s hadicí na zdi. Já navíc četl knihu Hedy Margoliové - Kovályové - Na vlastní kůži. Nádherně tam popisuje tu upřímnou radost z poválečného budování i postupně se rozlézající stranický teror a strach. Její muž a zazní to i v dokumentu byl z těch, kteří byli opravdu obětováni a jeho jediným hříchem pokud se to tak dá říci bylo to, že byl v komunistické vládě. Což je ale logické, protože byl odborníkem na mezinárodní obchod. Tudíž jednak chtěl jistě vlasti prospět v poválečných časech svými znalostmi a pak o něj zcela jistě velmi stála sama strana. Kdo ví co v těch časech dělo, co se dělo zatčeným, plně na něj dolehne ta hnusná doba temna kultu osobností Stalina a Gottwalda. Když tak člověk kouká na Slánského, kterému asi muselo být jasné kam to všechno spěje, málem by ho bylo jednomu i líto. Ale to je ta chyba. A dobře, že to v závěru dokumentu zaznělo. On si takový konec zasloužil. Líto by mělo nám všem bt těm, kteří tam stáli obviněni nespravedlivě... Vojáků, letců, kněžích, sedláků, inteligence... Zkrátka všech kterých se komunisté báli, nebo které komunisté chtěli okrást a odstranit. Slánský byl jedním ze strůjců této nespravedlnosti. Stranické číslo 2, z hlediska vládnutí fakticky číslo 1. Jistě i on viděl rozsudky smrtí, žádosti o milost... jistě i on věděl, že dotyční nic neprovedli. Dalo by se to tedy nazvat božími mlýny ten jeho proces nebýt těch několika nevinných, které to semlelo s ním a pochopitelně i jejich rodin. Co mne hodně zaujalo byly výpovědi Josefy Slánské natáčené v roce 1993. Když člověk kouká na proces, je mu zle. Ne kvůli Slánskému, ale protože kouká na lidi od soudu, kteří vědí jak vše je a přesto se spravedlností v hubě sami odříkávají své řeči v tomto tyjátru. Co si asi říkali? Měli strach? Plnili povinnost vůči straně, která to nakázala? Naprosto, naprosto odporná doba. Dávám za 5 posledních větrníků. * * * * * ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Vykonštruované, Sovietskym zväzom režírované a československými komunistami oddane zohrané pokrytecké súdne divadlo. Slúžilo odhaleniu a potrestaniu najschopnejších komunistov, predstavujúcich potenciálnu hrozbu totálnej poslušnosti Stalinovi. Ten potreboval na vedúcich miestach v sovietskych satelitoch len priemerné, ale zato poslušné a ustráchané boľševické ovce. Zároveň potreboval vytvoriť obraz vnútorného nepriateľa, zodpovedného za všetky nedostatky budovania komunizmu. Šikovne a lišiacky vymyslené. Skvele odohrané. Dokonca aj časť antikomunistov mohla byť svojho času spokojná, že tyran Slánský spolu s Reicinom odvisli, sami zodpovední za tyranizovanie a smrť desiatok odporcov boľševizmu. Pozn.: Súvis so súčasnosťou. V úvodnej reči prokurátora Urválka je pár záchytných bodov, ktoré s penou na ústach vykrikujú proti dnešnej vláde slovenskí nacionalisti, komunisti "ľavičiari" a unisono s nimi "alternatívne" rádiá a proruské časopisy typu Zem a vek. Konkrétne ide o výčitky na napojenie sa na imperialistické kruhy, financované miliardárom Sorosom a propagáciu bezbrehého a antisociálneho kapitalizmu. Kritizujú aj vládne protiruské postoje, napojenie na sionisticko chazarské centrá, tajné protislovenské spiknutia, ktoré bežný človek nemá šancu odhaliť, ohrozenie nezávislosti, vlastizradu. A teraz si to porovnajte Urválkovým obžalobným úvodom z dokumentu: "Slova se ujímá státní prokurátor, doktor Jaroslav Urválek: "Státní prokurátor žaluje vedení protistátního spikleneckého centra v čele s Rudolfem Slánským. Žaluji, že jako trockisticko titovští, sionictičtí, buržoázně nacionalističtí zrádci a nepřátelé československého lidu, lidově-demokratického zřízení a socializmu, vytvořili ve službách amerických imperialistů a řízeni nepřátelskými západními rozvědkami, protistátní spiklenecké centrum, podkopávali lidově demokratické zřízení, mařili v budování socializmu, poškozovali národní hospodářství, prováděli špionážní činnost, oslabovali jednotu československého lidu a obranyschopnost republiky aby ji odtrhli od pevného spojenectví a přátelství se Sovětským svazem a aby likvidovali v Československu lidově-demokratický řád, obnovili kapitalismus, znovu zavlekli naši republiku do tábora imperializmu a zničili její samostatnost a nezávislost.". ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

Humanistická ideologie - původní aspirace moderního komunismu - se rozplynula v kalu stalinismu a zločinnosti. Pořad vyčerpal prakticky všechno, co se k tomu dá říci. V r. 1955 byl arcivrahu Stalinovi na Letenské pláni odhalen pomník. Rok poté, kdy svůj historický projev pronesl Chruščov. Tragédie KSČ se tím dovršila. Na zločinnost ovšem komunisté nemají monopol. Je dobré o tom vědět v Evropě často totalitně se chovající imigrace přicházející ze Středomoří. ()

Spinosaurus 

všechny recenze uživatele

"Maskovat jste se mohl, a přece nakonec vaše cizí nitro bylo odhaleno!" Skvělý dokument popisující vykonstruovaný proces s (jinak masovým vrahem) Rudolfem Slánským. Měl bych však jednu výtku. Nalezené záběry z procesu mají několik hodin. Čekal jsem kvalitní seriál jako v případě Milady Horákové. Jeden film je prostě málo. Výslechy ostatních aktérů tu úplně chybí. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Konecne se objevil nejaky dokument, ktery rozebira s mnoha zajimavymi detaily tento znamy politicky pripad, v nemz pravoverny Stalinista Gottwald zlikvidovat jeste vetsiho Stalinistu Stranskeho. Pobavila me jeho prezdivka Cistic podle jeho slov, ze nepratele odevsad vymete a vycisti. Na dokument velka stopaz mi nevadila. Dokument je ke shlednuti v archivu Ceske televize. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (1)

  • Příběhem Rudolfa Slánského byl inspirován trezorový film Ucho (1970). (sator)

Reklama

Reklama