poster

Listopad

 • anglický

  Autumn

Krátkometrážní / Mysteriózní / Romantický / Experimentální

Československo, 1935, 18 min

Režie:

Otakar Vávra

Scénář:

Otakar Vávra
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (10)

 • Karlos80
  ****

  Příběh z Prahy protřený dialogy Edvarda Valenty a samotným scénářem O. Vávry. Z. Rogoz herec a režisér původem z Jugoslávie který pro většinu lidí není zas až ta známý z éry filmů 30 let, do roku 35' se ale nějakou měrou podílel na 15 filmech a který se dožil opravdu požehnaného věku. Ve filmu zazní i tehdy populární písnička ,"Dám ti klíček od srdíčka'' v podání Marie Tauberové. Přjemná podívaná a jeden z prvotních Vávrových počinů v kinematografii. Lepší 3,5/5.(12.7.2006)

 • Aky
  ****

  Miniaturka, ze které už tehdy bylo znát, že Otakar Vávra bude jednou velký režisér. Je zapotřebí mít na paměri rok vzniku, dnes už i technickou zchátralost, ale nelze upřít několik výtečných režiijních i scénáristických nápadů vtěsnaných na extrémně malou plochu.(11.6.2009)

 • triatlet
  *****

  Příběh knoflíku srovnává město a venkov, sny a realitu. Hezké symboly - knoflík, drak, loď. Pěkné záběry kamery. Napětí vydrží i v závěru. O. Vávra spolupracoval s E. Valentou i na scénáři.(16.3.2011)

 • Marthos
  *****

  Jeden z prvních hraných filmů Otakara Vávry, pohybujícího se tehdy teprve mezi dvacátým a třicátým rokem života, je lyricky laděným intermezzem, vyprávějícím o náhodném setkání bývalých milenců. Prolínají se tu vzpomínky na někdejší citové vztahy dvou lidí s realitou prázdných společenských konvencí uprostřed tísnivé melancholie listopadového dne. Na filmu se podíleli významní příslušníci pražské avantgardní scény, kameraman Alexander Hackenschmied a režisér a hudební skladatel E. F. Burian, ale také významný spisovatel a prozaik Edvard Valenta. Listopad zcela nepochybně náleží k zázračným vrcholům české zakladatelské experimentální a kameramanské školy třicátých let a je mmj. jedním, ne-li posledním, z fatálně nedoceněných děl rozmanité filmové tvorby nestora české kinematografie Otakara Vávry.(27.11.2009)

 • Hwaelos
  ****

  Další důkaz (po Světlo proniká tmou), jak pozoruhodným mohl být Vávra filmařem, kdyby nezačal přitakávat konvenci a upřednostnil svá avantgardní východiska. Scenáristicky jde o klasickou zápletku, malinko fušersky přímočarou, ale právě v napjetí mezi banalitou dialogů a řečí hereckého gesta se skrývá pravá síla tohohle filmu. Když připočtu spojení dvou velkých talentů v práci s filmovou řečí, tedy Vávry a Hackenschmieda, jde o výjmečnej experimentální kraťas, využívající naplno možností těkavé kamery, práce s kompozicí (typicky nezvyklé Hackenschmiedovy úhly) a práce s detailem.(14.8.2014)

 • SeanLSD
  *****

  Keď padajú listy a kvapky, vlasy a nádeje, spomienky bývajú vždy plačlivé... nech už sa ľudia pred druhými tvária akokoľvek.(11.2.2012)

 • e.Xit
  *****

  Můj nejoblíbenější Vávrův kraťas.(24.11.2011)

 • Nebešťan
  *****

  Hackenschmied vs. Vávra: 2 : 1(21.9.2014)

 • Olík
  ***

  Náhodné setkání dávných lásek protkané vzpomínkami na šest let starou podzimní romanci a pábitelským zkreslováním nelichotivé současnosti. Krátkometrážní symbolická romantika pod režijním dohledem začínajícího Otakara Vávry s dialogy básníka, prozaika a publicisty Edvarda Valenty.(13.10.2011)

 • honzic
  ***

  Film krátký a se zvláštní atmosférou, stojí za zamyšlení, už tehdá Vávra natočil poměrně slušný krátký film. Hodnocení: 65 %(15.3.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace