Romance pro křídlovku

Romance for Bugle

Drama / Romantický / Poetický

Československo, 1966, 82 min

Ceskoslovenska kinematografia ma 3 najlepsie filmy za svoju celu existenciu : SPALOVAC MRTVOL od Herza, KLADIVO NA CARODEJNICE a Romance pro kridlovku od Vavru. Reziser Otakar Vavra natocil krasny film o laske 2. mladych ludi. A to konkretne J. Hanzlik a jeho samica. Film srsi mladostou, vtipne sceny s kolotocom len dotvaraju kvalitnu filmovu jazdu, ktoru tento film zanecha na divakovej dusi. Naha samica kupajuca sa v potoku len potesi dusu takeho obstarozneho mentalneho invalida ako som ja- cechoslovak a mylovnik ceskoslovenskej kynemtagorafie. Vysiny 60. rokov spolu s genialnou reziou talentovaneho Vavru su tu predvedene v plnej krase. Jo a este jedna vec : najlepsim Vavrovym filmom je suverenne Kladivo na Carodejnice, ale sam tvrdil, ze najradsej ma Romance pro kridlovku 100 %(10.12.2013)

Romance je básnický útvar na rozhraní lyriky a epiky. Romance pro křídlovku , od Otakara Vávry a Františka Hrubína , je jako letní čas. Čas slunce , tepla , rozkvetlých luk , bzukotu včel , letu vážky , dusna , lijáků , bouřek , konce prázdnin...... Nádherný snímek o posledních dnech starého pána , který jde "domů" a "nešťastné" lásky , která kolem něj rozkvetla. Je vidět ,že snímek natáčel svěží a mladý štáb vedený taktovkou zkušeného mistra. Pro mne asi to nejlepší , co jsem od pana Vávry viděla.(31.8.2008)

Ze zfilmování mé oblíbené básně jsem měl trochu obavy. Nejvíc jsem se bál zploštění mnohovrstevnaté struktury, která dává velký prostor čtenářské interpretaci. A obával jsem se právem. Na druhou stranu, poměrně jednoduchý příběh, který Vávra z Hrubínovy Romance vydoloval, byl ozvláštněný novými, ryze filmovými prostředky. Snad nejvíce lze ve filmu cítit lyrický erotismus Machatého filmů. Kamera je úchvatná, poetizující detaily dávají do souvislosti trojúhelník protikladů, který kupodivu zachovává myšlenku Hrubína (který tím navázal na Máchovskou tradici): Příroda x Láska x Smrt. Veliký zážitek.(11.12.2009)

• NinadeL

Slovy Hanzlíka: "Hotel pro cizince je sice také pěkný film, ale dneska už se o něm moc neví." Aneb Hrubínova autobiografická poema z let 1930-1961 optikou Vávry obklopujícího se nejmladší generací. Takže poetika světa kolotočářů v době mezi světovými válkami tu neexistuje, pouze ahistorické hledisko vzpomínky. Nicméně z té slavné série Hrubín/Vávra - Srpnová neděle, Zlatá reneta, Romance pro křídlovku a Oldřich a Božena je Romance asi tak nejmenší marnost. Neříkám, že v určitých kruzích dodnes minimálně scény s Miriam Kantorkovou nevyvolávají úžas, Vávra nicméně sám byl zamilovaný zejména do paralel s živým/mrtvým.(16.3.2009)

Pochmúrny, desivo pod kožu sa derúci dej. Prelínanie deja z krehkej lásky a starostlivosti o "dědečka" je zvládnuté bezchybne. Režisér zvládol túto úlohu priam jedinečne, J. Hanzlík ako mladík prekonal vtedy veľkú hviezdu Š. Kvietika. Príjemným prekvapením bola Z. Cigánová, doteraz som si ju nevedel predstaviť v ničom inom, len ako v seriálových častiach pre deti "Safari".(3.12.2007)

• - František Hrubín měl na Sázavě chatu a během natáčení se s Jaromírem Hanzlíkem spřátelil. (jenik71)

• - Janusz Strachocki přijal roli dědečka poté, co ji odmítl František Smolík. (Roztržitý Luke)

• - Film se natáčel v obci Vysoký Újezd. (troufalka)