Reklama

Reklama

Úžasný Mauric

  • Velká Británie The Amazing Maurice (více)
Trailer 3
Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný
Velká Británie / Německo, 2022, 94 min

Obsahy(1)

Mauric je kocour ulice. Všemi mastmi mazaný, pořádně prohnaný a jako každá správná kočka myslí především na sebe. Jednoho dne ovšem zničehonic zjistí, že začíná mít lidské myšlenky a dokonce že opravdicky mluví. A není sám! Krysy z místního klanu jsou na tom stejně, začaly mluvit, být inteligentní a zajímat se o vzdělání. Prý sežraly něco ze skládky u magické univerzity.. 
Mauric a krysy vytvoří podivuhodné přátelství a do party přiberou ještě lidského kluka, který je chytrý sice jen přiměřeně, ale zato umí hrát na píšťalu. Společně pak chodí od města k městu, vyrobí tam krysí pohromu, kluk se dá najmout jako krysař a všichni nakonec shrábnou odměnu. Teď ovšem dorazili do města, kde něco nehraje. Zavání to tu spiknutím nejen na zemi, ale i pod ní. V podzemí se totiž ukrývá pořádně děsivé a zlověstné tajemství. Osvědčený trik se zvrtne a namísto hromady zlaťáků čeká úžasnou partičku Maurice, krys a kluka velké, zábavné a řádně nebezpečné dobrodružství. (Bontonfilm)

(více)

Videa (4)

Trailer 3

Recenze (26)

Chřástal 

všechny recenze uživatele

Parafráze na Krysaře v kombinaci s povědomými příběhy o zvířatech zmutovaných díky nebezpečnému odpadu (tentokrát z Neviditelné univerzity) a o komunitě mířící za pochybnou vidinou zaslíbené země zní trochu nepůvodně a přeplácaně, ale ve filmu se to nijak netluče a docela to zapadá do rámce vypravěčky poučené čtením příběhů a jejich motivy a pravidly. Posvátná kniha inteligentních hlodavců je sice pohádková knížka, ale jak říká krysí prorok, není důležité, co je to za knihu, ale co si z ní vezmete… Vynikající duel krysy se psem a působivé finále s docela strašidelnou entitou. Suma sumárum celkem vtipné i napínavé a jako možné první setkání dětského diváka s Pratchettovou Zeměplochou uspokojivě zvládnuté. Všímaví uvidí Velkou A'Tuin i mistra samotného. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Dobrý príbeh, postavy i animácia, zabaví deti aj sprevádzajúcich dospelých. Viem, že zem nie je plochá a možno tá Zeměplocha nebola dokonalá vo fantázii niektorých fanúšikov Pratchetta, ale divák-dieťa sa určite zabaví. Možno však nie úplne nejmenší, lebo sa tu často tvorí aj atmosféra strachu. Takže od sedem rokov s výhradami. ()

Reklama

filmfanouch 

všechny recenze uživatele

Svět Zeměplochy by si na stříbrném plátně rozhodně šanci zasloužil, z pochopitelných důvodů ovšem dochází k debatám, zda je vlastně adaptování románů Terryho Pratchetta možné za důstojných podmínek. Animovaný Úžasný Mauric dokazuje, že to jde, nevyhnutelně ovšem s kompromisy. Výsledkem je tak důstojná adaptace, která satirické základy i vyspělejší Pratchettův přístup k vyprávění úplně nepostrádá, s kompromisy ovšem přichází i jisté vyprchávání kouzla původní knihy. Kdyby si měl ovšem člověk hrát na médium, sám Pratchett by nejspíš oko přimhouřil a byl spokojený.... Více zde ()

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

Předlohou k Úžasnému Mauricovi a vlastně i Pratchettovou tvorbou jsem zcela netknutý, takže pokud se film vzdálil od jeho poetiky, je mi to veskrze šumák. Samotný příběh je v podstatě variací na pohádku o Krysaři, nicméně film povznáší z vod průměrnosti nevšední styl vyprávění, který ale nebude všem divákům po chuti - mně však tento vypravěčský postup sedl (ať už šlo o příběh o panu Hopsálkovi, boření příběhových klišé, či reflexi diváka skrze postavy). Navíc bylo fajn vidět animák vzniklý mimo velká studia, který nebyl vyloženě hloupý/infantilní a vizuálně odfláklý. Slabší čtyři hvězdičky! ()

oveckaoa 

všechny recenze uživatele

Ve zkratce Krysař z Hameln v upgradeované verzi nevím co bylo dřív a je mě to šumák.  Mluvící kocour (mluví jelikož sežral mluvící krysu) a mluvící krysy (mluví jelikož žraly odpadky na místě kde měly čarodějové skládku) chodí po místech a děsí lidi. Kocour tam vždy zazpívá o krysách vyinkasuje lidi přijde tam krysař zazpívá na flétnu a krysy odejdou takhle to funguje až dojdou na místo kde nejsou žádné krysy  , ale za to tam mizí jídlo. Tam jsou dva krysaři a jakási megakrysa co taky umí mluvit (jak nevíme) co je spojená z více krys  co jdou po nich tak se spojí s jednou ženskou/vyprávěčkou a jdou za jiným krysařem z kouzelnou flétnou jich zastavit. Bohužel je to nudné nemá to čím překvapit  chvílema to vypadá jak myšmaš více pohádek z čehož si zde dělají i srandu a závěr se neskutečně táhne navíc vykrádá posledního Harryho Pottera (nevím co bylo dříve  je mě to jedno) . 2 hvězdy za tu vyprávěčku (jediná postava s nějakým progresem)  a za zhruba 3 vtipy jeden je hned na začátku s močící krysou a další dva si už nevzpomenu. ()

Galerie (74)

Zajímavosti (4)

  • Zatímco ve filmu probíhá potyčka mezi Mauricem, hlodavci a Krysím králem, je možné v pozadí scény vidět podstavec s bustou Terryho Pratchetta, autora knižní předlohy. (tlesk)
  • Film vytvorili počas pandémie animačné štúdiá v Sheffielde a Hamburgu, pričom všetci animátori pracovali na diaľku. (Arsenal83)
  • Ve filmu je celá řada eastereggů na jiná Pratchettova díla ze světa Zeměplochy. Mimo jiné se zde mihne kupříkladu první zeměplošský turista Dvoukvítek nebo mág nápadně podobný neschopnému Mrakoplašovi. (tlesk)

Reklama

Reklama