Úžasný Mauric

• Velká Británie The Amazing Maurice (více)
Trailer 2
Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný
Velká Británie / Německo, 2022, 94 min

Mauric je kocour ulice. Všemi mastmi mazaný, pořádně prohnaný a jako každá správná kočka myslí především na sebe. Jednoho dne ovšem zničehonic zjistí, že začíná mít lidské myšlenky a dokonce že opravdicky mluví. A není sám! Krysy z místního klanu jsou na tom stejně, začaly mluvit, být inteligentní a zajímat se o vzdělání. Prý sežraly něco ze skládky u magické univerzity..
Mauric a krysy vytvoří podivuhodné přátelství a do party přiberou ještě lidského kluka, který je chytrý sice jen přiměřeně, ale zato umí hrát na píšťalu. Společně pak chodí od města k městu, vyrobí tam krysí pohromu, kluk se dá najmout jako krysař a všichni nakonec shrábnou odměnu. Teď ovšem dorazili do města, kde něco nehraje. Zavání to tu spiknutím nejen na zemi, ale i pod ní. V podzemí se totiž ukrývá pořádně děsivé a zlověstné tajemství. Osvědčený trik se zvrtne a namísto hromady zlaťáků čeká úžasnou partičku Maurice, krys a kluka velké, zábavné a řádně nebezpečné dobrodružství. (Bontonfilm)

Ampi

Terryho Pratchetta jsem nečetl, ale fragmenty mi přijdou velmi zábavné. Mauric je pro děti a dětem se líbil. Možná to jsou 4 slabší hvězdy, ale je to odpočinkový a vtipný film. ()

filmfanouch

Svět Zeměplochy by si na stříbrném plátně rozhodně šanci zasloužil, z pochopitelných důvodů ovšem dochází k debatám, zda je vlastně adaptování románů Terryho Pratchetta možné za důstojných podmínek. Animovaný Úžasný Mauric dokazuje, že to jde, nevyhnutelně ovšem s kompromisy. Výsledkem je tak důstojná adaptace, která satirické základy i vyspělejší Pratchettův přístup k vyprávění úplně nepostrádá, s kompromisy ovšem přichází i jisté vyprchávání kouzla původní knihy. Kdyby si měl ovšem člověk hrát na médium, sám Pratchett by nejspíš oko přimhouřil a byl spokojený.... Více zde ()

Stanislaus

Předlohou k Úžasnému Mauricovi a vlastně i Pratchettovou tvorbou jsem zcela netknutý, takže pokud se film vzdálil od jeho poetiky, je mi to veskrze šumák. Samotný příběh je v podstatě variací na pohádku o Krysaři, nicméně film povznáší z vod průměrnosti nevšední styl vyprávění, který ale nebude všem divákům po chuti - mně však tento vypravěčský postup sedl (ať už šlo o příběh o panu Hopsálkovi, boření příběhových klišé, či reflexi diváka skrze postavy). Navíc bylo fajn vidět animák vzniklý mimo velká studia, který nebyl vyloženě hloupý/infantilní a vizuálně odfláklý. Slabší čtyři hvězdičky! ()

oveckaoa

Ve zkratce Krysař z Hameln v upgradeované verzi nevím co bylo dřív a je mě to šumák.  Mluvící kocour (mluví jelikož sežral mluvící krysu) a mluvící krysy (mluví jelikož žraly odpadky na místě kde měly čarodějové skládku) chodí po místech a děsí lidi. Kocour tam vždy zazpívá o krysách vyinkasuje lidi přijde tam krysař zazpívá na flétnu a krysy odejdou takhle to funguje až dojdou na místo kde nejsou žádné krysy  , ale za to tam mizí jídlo. Tam jsou dva krysaři a jakási megakrysa co taky umí mluvit (jak nevíme) co je spojená z více krys  co jdou po nich tak se spojí s jednou ženskou/vyprávěčkou a jdou za jiným krysařem z kouzelnou flétnou jich zastavit. Bohužel je to nudné nemá to čím překvapit  chvílema to vypadá jak myšmaš více pohádek z čehož si zde dělají i srandu a závěr se neskutečně táhne navíc vykrádá posledního Harryho Pottera (nevím co bylo dříve  je mě to jedno) . 2 hvězdy za tu vyprávěčku (jediná postava s nějakým progresem)  a za zhruba 3 vtipy jeden je hned na začátku s močící krysou a další dva si už nevzpomenu. ()

Hadati

Úžasný Mauric byl i jako knižní předloha určen pro děti, animovaná adaptace je pak ještě více směrována k menším dětem. Přesto je (pro děti) i tak dost strašidelný. Příběh filmu je poskládán jinak, než knižní předloha, ale hlavní podstata a myšlenka předlohy byly dodrženy. Pro zjednodušení byly vynechány některé postavy. Animace i hudba skvělá. Pro fanoušky Zeměplochy se pak ve filmu ukrývá spousta odkazů, kterých si všimnou jen oni. Sice neholduji českému dabingu, ale v českých kinech se film v originále nepromítá. Dabing se mi ale líbil, hlasy sedí dobře k jednotlivým postavám. Podrobnější recenze na Discworld.cz. ()

tlesk

Po několika povedených televizních filmech a nedávném naprostém seriálovém odpadu v podobě Hlídky (The Watch) od BBC tu máme zase jednou adaptaci Pratchetta, za kterou mohou být jak fanoušci, tak tvůrci rádi. Vůbec bych se nebránil, kdyby podobným (třeba odvážněji stylizovaným a dospělejším) stylem byla adaptována další díla ze Zeměplochy. Z celého Úžasného Maurice přímo čiší úcta k předloze a snímek přitom dost dobře obstojí i sám o sobě jako hezká pohádka pro děti s cekem zajímavou strukturou vyprávění - hlavní hrdinové místy boří čtvrtou stěnu a součástí snímku je i jakýsi "příběh v příběhu," reflektující probíhající naraci. Fanoušky knih potěší řada eastereggů na známější autorovy knihy i na něj samého (nebudu je pochopitelně jmenovat) a častá pomrkávání, podtrhující že celý snímek je zasazen do širšího fikčního světa. Přesto se rozhodně nedá říci že by šlo o podívanou pro užší publikum. Naopak jde o vtipný a zábavný snímek, který má mimochodem výborné hlasové obsazení jak v originálním, tak českém znění v čele s Martinem Stránským (v angličtině Hugh Laurie). Překladu potom nezbývá než smeknout za to že se držel Kantůrkova výborného knižního překladu. Celkově se jedná o lehce nadprůměrný animák a více než důstojnou adaptaci, která si určitě zaslouží diváckou pozornost. ()

Stejšn

Nějak úplně nevím, komu je film určený. Knížka nebyla úplně pro děti a má celkem temný příběh. Filmová verze je ale vuzuálem přizpůsobená pro dětské publikum, jenomže ji chybí jakýkoliv vtip, takže děti se nesmějí = děti se nudí. Byl jsem v sále plném malých dětí a pro ně je děj složitý. Od půlky se už moc nedrží knížky, ale to by tolik nevadilo, kdyby to ději něco přidávalo. Jenže to zůstalo tak nějak na půl cesty. Jako fanoušek Terryho knížek jsem ocenil množství narážek na Zeměplochu a její postavy i autora a když jsem tam viděl Mrakoplaše s Dvoukvítkem, rozhodně by se mi líbilo, kdyby TAKHLE byl zpracovaný nějaký opravdový zeměplošský příběh, protože vizuálně je film bez chybičky. ()

koza3

Moc pěkné kulisy středověkého města. Vím, že díla Zeměplochy se na filmové plátno těžko přenáší (ale třeba divadlo funguje skvěle) a po několika nezdařených pokusech se snažili zabrousit do trošku jiných vod a asi se to celkem povedlo. Příjemný animák, který však se Zeměplochou moc nesouvisí, resp. srdcařům tady toho moc nenabídne. Osobně jsem předlohu nečetl, ale čekal bych, že se nám tady nějaký ten cross-over do čarodějek, mágů nebo nějaké další série trošku promítne. Kromě dvou vteřin Dvoukvítka a jednoho záběru na Neviditelnou univerzitu však nic. Ke konci jsem měl pocit, že koukám na cenzurovanou verzi Plague Tale: Innocence, protože tam byl záporák dost podobný, akorát to bylo pochmurnější :-) ()

intheend

Předlohu neznám, takže to vůbec neřešim. Technicky zpracovaný je to velmi pěkně, má to skvělej originální dabing. Hugh Laurie jako Maurice exceluje. Příběh jako celek mě taky bavil. Pro mě největší problém filmu je takový nějaký kostrbatý vyprávění kde jedna z hlavních postav je zároveň vypravečka a nějak se to mezi sebou mlátí. Vůbec sem nepochopil proč tam tahaj nějakýho králíka. Váhal jsem mezi 3 a 4*. Nakonec dávám tři. Kdyby to celý trošku zjednodušili, vymazali nesmyslnýho králíka, vymazali nebo přepracovali debilní vypravěčku a vrhli všechnu pozornost na ten hlavní příběh, mohlo by to být i k 5*. Ale určitě stojí za zhlednutí. Nevim jak s českym dabingem, ale v originále je to zábava. ()

sandrakr

Pribeh mluviciho kocoura a skupiny krys zabavny. Dobrodruzstvi ma spad a detem se libi. Skoda, ze je tam vypravecka, ktera sice v pribehu vystupuje, ale pak cte pribeh o kralikovi. To mi tam moc nezapadalo a ani deti to nepochopily. ()

Eridan_

Příjemné dílko. Na Pratchettovi mě baví mnohovrstevnatost příběhu, různé odkazy a inspirace a celkový mix v satirickém duchu. Docela se to povedlo přenést. Občas mě rušila až příliš ukecaná vypravěčka a zhruba v polovině to trochu ztrácí dech, než se na scénu dostane hlavní záporná postava. Ale celkově spokojenost. ()