Reklama

Reklama

Vykopávky

  • Velká Británie The Dig
Trailer

VOD (1)

Britská vdova si v předvečer druhé světové války najme amatérského archeologa, aby prozkoumal záhadné útvary na jejím pozemku. A jeho objev vyrazí leckomu dech. (Netflix)

Videa (1)

Trailer

Recenze (220)

vurhor 

všechny recenze uživatele

Velice hezké a skromné melodrama, které místo konečnosti smrti vypráví o kontinuitě života samotného. A to skrze sympatické postavy, které postupně odkrývají archeologický objev z dob středověké Anglie. Samozřejmě to ale celé není pouze o jakési analýze jednotlivých vykopávek (však na to máme normální dokumenty, ne?), ale i o vztazích mezi jednotlivými charaktery, které po většinu doby působí uvěřitelně a podmanivě. Film je tak díky tomu vcelku jednoduchou, ale zároveň velice emocionální podívanou, která si nehraje na něco, čím není. Nekáže, nepoučuje. A přesně to je na tom super. Celé to doplňuje slušná komorní atmosféra a hlavně parádní herecké výkony, které mi připomněly, že Britové zkrátka umí dělat filmy. Jen tomu musí člověk dát chvíli času. Než to řádně nabere grády, může to pár těch desítek minut trvat. Ale ve výsledku by divák neměl litovat. Svým stylem to vlastně trochu připomíná Pýchu a předsudek, kdyby ho natočil Terrence Malick. Zatím slušný kandidát na Oscara za rok 2021. (Tyvole, to už jsme zas za půlkou roku?) Průměrné 4* ()

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

nenápadný film,ale ve výsledku o to lepší.Téma je neokoukané a i když sem se zkraje trochu bál,že to bude nuda,velmi brzo mě Dig vyvedlo z omylu a užil sem si každou minutu.Herci jsou přesní,kamera velmi dobrá a atmosféra kde se míchá ohromení z velkého objevu s obavami příchozí války je parádní.Oceňuji i to,že se tvůrci zaměřili primárně na samotné kopání a následný objev a zbytečně se nerozptylují zbytečnými odbočkami.Jsou tu sice vedlejší linky jako nemoc Edith Pretty (která jak jsem pochopil byla nemocná i v reálu),románek Lily James a její nepřiznaný gay manžel,ale není to nic co by rušilo a hezky vše zapadá do kontextu.Kéž by Netflix točil víc takovýchto poctivých filmů...80% ()

Reklama

POMO 

všechny recenze uživatele

Hezký, lyricky vyprávěný film, ve kterém někdo odhodlaný realizuje největší archeologický objev, někdo nenaplněný nachází životní lásku a někdo pro někoho nesmírně důležitý.... Za tónů klavíru, pocitů úzkosti ze začínající války a nenucených západů slunce a existenciálních myšlenek spojených s uměním a jeho věčností. Všichni herci TOP a místy pro ozvláštnění atypický střih, kteří nemůže říct že by se nelíbil, ani ani obráceně. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

,,Už od dob kdy první lidé otiskli své dlaně na stěny jeskyní, jsme toho všeho součástí...'' ---- Archeologii jsem se pár let věnoval. Každý den jsem klečel v půdě se škrabkou a košíkem, někdy pod palčivým sluncem, jindy s botami obalenými bahnem díky rozmoklé půdě. Nejednou bylo třeba i zmrzlou zem horkým vzduchem teprve rozehřát, aby se v ní vůbec dalo kopat. Viděl jsem spáleništní vrstvy, místa kde stála lidská sídla i poslední místa odpočinku lidí napříč věky od skrčenců po ,,vampýry'' z Plešivce v Českém Krumlově. Vím jaké to je večer unaveně svlékat zabahněné oblečení z jehož kapes se sype hlína a drhnout hlínu z nehtů i rukou... I já měl naštěstí na ten dar v ten okamžik nálezu být jinde. Zpátky v té době. Držíc středověkou vrchcábu z kosti či keramickou hračku koníka přenést se do doby kdy někomu spadla pod stůl, nebo byla ztracena kdesi v zabahněné půdě středověké ulice a představovat si tu dobu přímo na tom místě.... Každý takový film je mi tedy pochopitelně blízký a jelikož se zajímám i o druhou světovou a mám rád období čtyřicátých let, na tenhle film jsem se fakt těšil od prvního traileru v kinech. A jako bonus tam byl Anglicý pacient Ralp Fiennes. Už v devadesátkách si mne nevždy získal tam v Jeskyni plavců kdesi v Severní Africe jako PAN HEREC. Už od prvních minut jsem si spokojeně chrochta. Ralph pravda krapet zestárl, ale v outfitu té doby s nezbytným kloboukem a jeho nezaměnitelnými rysy byl přesně takový jak si ho pamatujeme z pacienta. Prostředí paráda, to panství kdesi v Suffolku v krajině luk a řeky bylo nádherné. I volba herců byla super, typově perfetně zvolení pro své role. Jediné co tam skřípalo byl scénář. Připadalo mi, že jednotlivé děje vždy končily jakoby nedodělaně a náhle. Dva lidé sedí u postele, člověk čeká, že něco bude, nebo alespoň řeknou a anjednou střih, jsme ráno na louce v mlžném oparu na vykopávkách. Možná to byl záměr, ale mě to nesedělo. A pak to byla i jistá roztříštěnost postav. Zdálo se, že hrdinou je vykopávkář Basil Brown. jenže jak přibývají postavy každá z nich co chvilku strhne děj na sebe takže ke konci je z toho takový guláš, kdy o každém víme něco, ale k nikomu necítíme nic intenzivnějšího. Je to hrozná škoda, protože film měl všechny ingredience klidně i na plné hodnocení. Takto dávám jen za čtyři nýty ze šestého století. * * * * ()

Jirka_Šč 

všechny recenze uživatele

Hodně zvláštní film. Ne každému se bude líbit, protože pomalá archeologie, dramaticky kombinovaná s osudy lidí začátkem druhé světové, není téma pro každého. Jediné, co si myslím, že bylo navíc, byla Lily James - osazení méně výrazné a známé tváře by učinilo příběh kompaktnější a udrželo víc cílení na archeologii a osudy objevitelů. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (13)

  • Peggy Preston (Lily James) byla součástí týmu profesionálních archeologů vedených Charlesem Phillipsem z university v Cambridge, který převzal po Brownovi vedení vykopávek. Mezi další členy této skupiny patřil například odborník na prehistorii jeho rodného Walesu W. F. Grimes (Arsher Ali), dále archeolog Osbert Guy Stanhope Crawford nebo Peggyin manžel Stuart Piggot. Právě oni otevřeli pohřební komoru, kde nalezli množství pozoruhodných anglosaských artefaktů (z nichž je asi nejproslulejší bohatě zdobená helma), nikoli však tělo. Kdo zde byl původně pohřben se stále nepodařilo s jistotou určit, ale jedním z nejpravděpodobnějších kandidátů je král Rædwald, vládce království Východní Anglie cca v letech 599–624, popřípadě jeho syn Eorpwald. (J.F.B.)
  • Většinu předmětů objevených v lokalitě Sutton Hoo dnes nalezneme v Britském muzeu, kam je Edith Pretty (Carey Mulligan) ještě v roce 1939 věnovala jako dar celému národu. (J.F.B.)

Související novinky

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Přichází den, kdy se každoročně obracíme na nejoblíbenější uživatele, aby se nám svěřili se svými topkami 3 filmů (a případně 3 seriálů) uplynulého roku. Od loňska je navíc doplňují i vybraní… (více)

Reklama

Reklama