"Ošklivci točí filmy a zpěváci bez hlasu mají úspěchy, tak proč bych já v tom zmatku nemohl uspět?... Ty? Tak velký zmatek tu snad ještě není!" Ale já myslím, že byl! Tento seriál jsem jsem naposledy viděl jako dítě, takže jsem byl zvědavý, jak tento "jugoslávský socialismus" přijmu teď, ale zklamán jsem nebyl. Ti Balkánci mají jinou náturu, ale bláznivci jsou všude! K tomu s parádním Heřmánkovým dabingem.(7.12.2018)

Tenkrát jsem se hrozně divil (a dodnes to nechápu), jak mohli soudruzi tohle pustit mezi český lid? Líný bohém Šurda, jeho hypochondrie, nejoblíbenější činnost flákání a vymýšlení nejrůznějších způsobů, jak přijít k penězům, ale přitom se moc nenadřít. Měl jen tu smůlu, že se narodil do budování socialismu. Výstavní lenoch, ale taky člověk, který se rád baví, zazpívá si a zatancuje a má srdce na pravém místě. Velmi sympatický hypochondr, můj velký vzor! A když začal zpívat ... dodnes mě ústřední píseň seriálu dokáže vzít za srdce !(15.1.2013)

Ljubišo Samardžič, představitel nezapomenutelného Šurdy, holiče trpícího na nízký tlak, bydlícího v malém bytě s manželkou, dítětem a starými příbuznými, jako klasický socialistický fluktuant prochází různé zaměstnáni, aby nakonec vždy zjistil že "tohle" mu prostě nevyhovuje. Takže se nám představí jako taxikář, závozník, nebo taky hlídač v samoobsluze /jediný zloděj, kterého chytne je jeho kamarád Michajlovič, kterého vzápětí pustí a sám se poroučí taky/, aby nakonec skončil tak jak začínal- krásně tančící, geniální holič(7.1.2007)

Tenhle serial byl pro me,jako pro mnohe zde,uplnzm zjevenim a dodnes mam v pameti nektere hlasky."Rikaji mi Jednoruky Krstivoj." "Vzdyt mas obe ruce." "Ano,ale vsechno delam pouze jednou-ridim,radim,piju rakiji..."Uzasny.A ta recka hudba,na kterou Borivoj tak rad tancil...Dodneska ji mam v hlave....Ono je to mozna zradny,asi,kdybych to dneska zase videl,byl bych hzube zklamanej,ale ty vzpominky jsou za 5hvezd...(25.4.2011)

Z dětství neznám, nepamatuju se, ale rodičů se na to zeptám. Uvedení tohohle seriálu taky nechápu, ta odlišnost jugoslávského komunismu od Sověty diktovaného československého (visegrádského) je zřejmá, narážky na Západ (Vesna cestující jako letuška) a hlavně v titulní roli největší nemakačenko na východ od Železné opony, hrdina, jehož triumfem celý příběh vrcholí. Ačkoliv první dva díly jsou trochu odlišné, a já byl hodně skeptický, nakonec jsem si Šurdu a jeho okolí oblíbil. Zásadní roli v tom hrál dabing, za všechny Heřmánek, Hrušínský, úžasný Jiří Hálek (kdo ho podle jména znáte?) a celá plejáda dalších (Adamíra, Brabec, Neděla, Obermaierová, Teplý) - všichni seděli svým předlohám dokonale. Občas vidíte škodovku v ulicích, občas se soudruhům zasmějete. Krásný šedivý po Jugoslávsku. EDIT: Tak otec to nezná, což se moc divím.(15.11.2015)