Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Byli jako šelmy, které neznají slitování... Nevada, 1885. Kovbojové Gil Carter a Art Croft společně přijíždějí do malého města právě v okamžiku, kdy obyvatele vzruší zpráva, že někdo zabil farmáře Larryho Kinkaida a ukradl jeho dobytek. Protože šerif není přítomen, rozhodnou se někteří muži, že zákon vezmou do svých rukou. Jsou přitom přesvědčeni, že pachatelé činu nepatří mezi zdejší osadníky. Do čela skupiny pátrající v okolí po vrazích, se postaví bývalý vůdce jižanské armády, major Tetley, který nehodlá mít s nikým žádné slitování. K nim se nakonec připojují také Gil a Art, přestože mají odlišný názor… Příběh zpochybňující právo na lynčování plný emocí a násilí neopakovatelným způsobem natočil režisér William A. Wellman (Zrodila se hvězda, Žluté nebe). Jeho western je dodnes považován za mistrovské dílo, děj je doslova nabitý akcí, přitom nenabízí idylický pohled, zdůrazňuje morální otázky a odlišnost názorů jednotlivých postav. V uchopení tématu i jeho zpracování předběhl dobu, kdy vznikl. Velkou zásluhu na jeho působivosti a dynamičnosti nesporně má také legendární kameraman Arthur C. Miller. Postavu čestně a morálně uvažujícího Gila hraje Henry Fonda, Anthony Quinn ztvárnil roli nezkrotného Mexičana Juana Martíneze a Dana Andrews vytvořil nezapomenutelnou úlohu Donalda Martina. (Česká televize)

(více)

Recenze (79)

InJo 

všechny recenze uživatele

V době vzniku myšlenkově možná hodně progresivní, v současnosti ovšem neuvěřitelně průhledný film. Jedna velká teze, kterou jakmile prokouknete (což musí snadno zvládnout každý alespoň trochu bystrý divák), budete se do konce už jen nudit. Popřípadě (naivně a zbytečně) doufat, že v závěru dojde na nějakou překvapivou a sofistikovanou pointu. V takovém případě budete zklamáni a otráveni ještě o dost víc... ()

Reklama

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Lynčující dav se zaštítil tím, že je patrolou spravedlnosti a nic je nezastaví. Nezajímá je pravda chtějí si jenom najít svého viníka a pověsit ho bez ohledu na to jestli mají o jeho vině bezvýhradné důkazy nebo ne. Zajímavě psychologicky rozehraný film na téma, že takzvané právo a opravdová spravedlnost nejsou totéž. Musím se sice přiznat, že tu finální pointu jsem odhadnul dopředu, ale i tak je ten konec slušný maso a zanechává divákovi v hlavě hodně témat na přemýšlení. Tak jako tak kvalitní záležitost která ani na chvilku nenudí a opírá se o kvalitní herecké výkony i když to tu možná není ještě tak brilantně vybroušené jako v jiných filmech na podobné téma, ale i tak je to docela silný zážitek který v druhé polovině výborně graduje až do samotného znepokojivého konce. Takže pár rezerv se najde, ale i tak se jedná o velmi vydařenej film.85% ()

Klajnik 

všechny recenze uživatele

O Ox-Bow se mluví jako o westernových Dvanácti Rozhněvaných Mužích. Je to na místě kvůli podobnému námětu, ale bohužel to nejde tak do hloubky, nemá to tak kvalitně napsané postavy a celkově to není tak dějově úderné. Úplně bezduché to však také není a čistá stopáž má jen nějakých 70 minut. ()

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Poměrně krátký, přesto velmi výmluvný a emocionálně silný portrét americké touhy po lynčování, hledání obětních beránků a promítání vlastní zkaženosti do jiných lidí. Tedy snímek stejně aktuální dnes jako před těmi osmdesáti lety. A Henry Fonda je zde v netradičně odtažité, o to však ve finále působivější roli. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (17)

  • Když byl Henry Fonda malý kluk, vzal ho otec na náměstí do města Omaha, kde spatřil lynčovaného muže. Když se malý Henry ptal otce co to s ním má společného odpověděl: „Lynčování je záležitost kohokoliv, kdo jde kolem.“ Fonda se poté zasloužil o to, že tato věta byla napsána do scénáře. (Kulmon)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno