Žluté nebe

Yellow Sky

Western

USA, 1948, 98 min

Komorní a hodně psychologický western s poměrně (nejen na svou dobu) netriviálně obnaženými charaktery. Černobílá kamera rozhodně přidává na atmosféře a ač děj není nikterak komplikovaný, rozhodně nenudí. Zajímavé na svou dobu velice skromné využití hudby - v nejnapínavějších scénách (možná naštěstí) zcela chybí. Gregory Peck jak jinak než skvělý, Anne Baxter možná ještě lepší a Richard Widmark nezklame nikdy, obzvláště v záporné roli. 85%.(25.1.2012)

Gregory Peck a Richard Widmark (v jednom z jeho vubec prvnich filmu) spolu s bandou dalsich 5 banditu vykradaj banky, az je jednou zazene armada do solny pouste a odtud se pak dostanou do ghost townu Yellow Sky, aby zde svedli boj o to, jestli staryho dedka s dcerkou okradou o hodne nebo o vsechno. Pomerne atypicky western, ktery je vic nez kovbojkou takovym dramatem s pomerne ponurou zapletkou. Peck me nijak nezaujal, Widmark byl dobrej zaporak, dedula (Barton) sympatak a ta holka celkem koste. Vidim to na tri a pul hvezdy, zaokrouhleno pocitove dolu.(29.9.2018)

Western, který není pro děti. Výborná kamera a obrazová stránka filmu, kdy je stejně důležité to, co se říká, jako to, co se děje. Prostě film, který pracuje s filmovými prostředky a není to jen přehlídka mluvících hlav, nebo přemrštěné vizuální okázalosti, která nemá jiný smysl, než ohromit a ohlušit diváka.(25.1.2011)

Zajímavý western se skvělým začátkem, dobrým prostředkem a koncem, který je bohužel poplatný době vzniku. Ze začátku se sice nevyskytují žádné kladné nebo přinejmenším sympatické postavy, dokonce i Gregory Peck je padouch, jenže mohl zůstat Gregory Peck ve filmu z r. 1948 celou dobu padouchem? Jeho přerod i motivace jsou poněkud nevěrohodné a příliš rychlé. Oproti tomu Richard Widmark ho ve své záporné roli převyšuje, jenže je poněkud v pozadí. Hlavní hrdinka je nesympatická nána, lépe o ní pomlčet. Naštěstí film není ani trochu romantický a jediné, co všechny postavy (kromě dědečka) na hrdince zajímá, je sex, což je v téhle době poněkud nezvyklé. Jinak ale se jedná o vcelku slušný western se skvělou atmosférou, kdy je z filmu cítit prach z pouštního městečka. Až na ten konec ve stylu "padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina" dobrý.(5.4.2012)

Čahoun, Dlouhán, Mrož, Malý pivo, Býčí roh a Frája. Na druhé straně pak dívka Mike a její dědeček. To jsou ústřední postavy toho zajímavého starého westernu, který i přes své značné stáří, má stále co nabídnout. Za zmínku stojí rozhodně prostředí, v němž se děj odehrává, hudba, příběh, ale také výborná atmosféra, která je vynikající zejména po příchodu do městečka Žluté nebe, kde je úplně cítit prach, vichr pustiny, sucho a horko či noční chlad. Dominantou této bohem zapomenuté končiny světa je pramen s vodou a zlatý důl, který se stane roznětkou pro vypuknutí finální části příběhu, v němž se najde i místo pro čest, zradu, napětí či romantiku. Pro mě bylo oněch 98 minut rozhodně příjemnou podívanou vhodnou pro oddech.(2.2.2012)

• - Během natáčení si Gregory Peck zlomil po pádu z koně kotník. (Mol)