Kód Navajo

Windtalkers

Kód Navajo

Akční / Drama / Válečný

USA, 2002, 134 min

Prvé stretnutie majstra z Číny Johna Wooa s vojnovým filmom dopadlo výborne. Film nemá až takú smrtiacu dĺžku ako ostatné vojnové snímky a hrá tu môj obľúbený herec Nicolas Cage takže ja som sa vôbec nenudil. Svoje dlhoročné skúsenosti s akciou využil v scénach z bojiska a do filmu vložil aj istú psychologickú stránku, ktorá by pri vojnových filmoch nemala chýbať.(25.5.2007)

• Turiec

Povrchný film povrchného režiséra. Ako sme už v hollywoodskych vojnových filmoch zvyknutí, tak Američania sú príliš dobrí, a ich nepriatelia (tentoraz Japonci) príliš zlí. Tvorcom sa núkala výborná téma v podobe zbližovania rôznych kultúr (Američania, Navajovia a Japonci), či riešenia morálnej otázky „ochrany kódu“ za každú cenu a vojny všeobecne. Napriek tomu ju ani trochu nevyužili. Povrchne načreli do všetkého, vrátane love-story a nič nedotiahli do konca. To, že americkí vojaci kosia nepriateľov po desiatkach a zastaviť ich môže len to, keď im dôjde munícia, sa dalo očakávať. Pri scéne s japonským dieťaťom som myslel, že sa od zúfalstva rozplačem. Mám už podozrenie, že hollywoodsky scenáristi majú vo Worde šablóny (templates) na rôzne druhy filmu. Napr. vojnový, motorky, autá, lovestory... Nahodia len mená postáv a počítač im vypľuje hotový scenár. Druhá možnosť je, že všetko píše jeden človek, čo by sa pri súčasnej produkcii stíhať nedalo. (Jedine vtedy, keď by používal tie šablóny. :o) ) Film samotný nezachránil ani Nicolas Cage. Nepatrí medzi mojich obľúbencov hlavne preto, že som ho nevidel v žiadnej role, ktorá by mu vyložene sadla. Ak by som mal niekoho vyzdvihnúť, bol by to Christian Slater a možno obaja Navajovia. **1/2(16.7.2004)

U tohoto filmu mě překvapily dvě pro americkou kinematografii neobvyklé věci - hlavní hrdina (N. Cage) se nechová zrovna dvakrát klaďácky a ještě k tomu položí ve válce život (ve většině amerických válečných filmů se vrací hrdinně domů). Ale i kdybych při hodnocení nebrala toto v potaz, velice se mi snímek líbil a 4* jsou tedy na místě.(22.4.2005)

Režijně solidně zvládnutý film, který se stal nesmírným propadákem. Těžko říci, v čem je chyba. Možná to chtělo lepší scenář, určitě tu však chybí scéna, která by vysloveně chytla za srdce, emočně dostala diváka. Byť některé scény, hlavně ty, které blíže představují Indiány např. při muzicírování, jsou citlivě natočené.No a Nicolas Cage? Není to špatný herec, vojáka mu klidně uvěřím ,ale je, přiznejme si to, už v poslední době trochu okoukaný a prostě už nemá ten potenciál, který by pomohl komerčně podržet film.(30.11.2002)

Chcel som dať slabšie 4*, no keďže s NEPRIATEĽA PRED BRÁNAMI som mal podobný, bližšie neurčiteľný pocit, dávam rovnaké hodnotenie. Woo sa snaží o veľkoleposť, no práve tie výpravé scény ma vôbec nenadchli, o to pôsobivejšie sú "osobné" prestrelky, kde Cage alebo ten Indián odrovnávajú presilu nepriateľov. Cage je dobrý herec (aj keď po pár filmoch ho máte "prečítaného") a úloha zatrpknutého "kurvadobrého" mariňáka mu sadla. Film má rýchle tempo, nastoluje pár otázok, no inak moc do hĺbky nejde. Americká vlajka tam veje pričasto, no flm sa sympaticky vyhýba pátosu. Výsledok nie je zlý, len z neho cítiť akúsi opatrnosť, ktorá uberá filmu na pôsobivosti...(22.3.2007)