Během druhé světové války se vedly urputné boje také v Tichomoří. Japonským nepřátelům se tehdy podařilo rozluštit všechny spojenecké kódy. Americký námořní sbor proto vyvinul nový šifrovací systém, založený na jazyce kmene Navajo. Příslušníci tohoto domorodého národa se následně v bojích velmi osvědčili jako radisté-šifranti. Aby se nedostali do rukou nepřítele a nemohli šifru vyzradit, dostal každý z nich osobního ochránce, který měl dva úkoly: postarat se o radistovo bezpečí, nebo ho v případě hrozícího zajetí zabít. Právě z tohoto důvodu je navažskému radistovi Benovi Yahzeemu (Adam Beach) přidělen seržant Joe Enders (Nicolas Cage), který se dosud potýká s následky nedávného zranění. Joe se zpočátku ke svému nezkušenému partnerovi nechce znát. Jejich pouto se však začne vytvářet poté, co se i s dalšími mariňáky zúčastní těžkých bitev o strategicky významný japonský ostrov Saipan. Dokázal by Joe v případě potřeby zabít muže, který si mezitím získal jeho respekt? Válečný snímek je dílem nejznámějšího hongkongského režiséra Johna Woo (Operace: Zlomený šíp, Tváří v tvář). Vedle příběhu o přátelství dvou povahově i kulturně rozdílných mužů je film i velkolepou válečnou podívanou, která si v přesvědčivém zobrazení bojových situací nezadá s nejlepšími díly tohoto žánru (Zachraňte vojína Ryana, Tenká červená linie). (Česká televize)

Trailer

Dever

Soundtrack James Horner: 1. Navajo Dawn [7:54] ,2. A New Assignment [4:37] ,3. An Act of Heroism [5:59] ,4. Taking the Beachhead [6:17] ,5. 'First Blood' Ceremony [2:08] ,6. The Night Before [3:32] ,7. Marine Assault [5:40] ,8. Losses Mounting [5:06] ,9. Friends in War [7:55] ,10. A Sacrifice Never Forgotten [7:11] ,11. Calling to the Wind [10:33], ()

FrodoF

Dávám **** hlavně za námět, protože osudy vojáků z kmene Navajo opravdu dokáží utáhnout celý film, myslel jsem že to budou jen nějací chudáci, kteří nebudou umět anglicky a nevybuduji si k nim žádný vztah, ale já sem si je hodně oblíbil a hodně jsem jim přál a nekonec jsem byl radši že přežil Navajo místo hlavního hrdiny Nicolase Cage. Největším mínusem jsou IMHO zdlouhavé akční scény, které mě opravdu moc nebrali. ()

klerik

Chcel som dať slabšie 4*, no keďže s NEPRIATEĽA PRED BRÁNAMI som mal podobný, bližšie neurčiteľný pocit, dávam rovnaké hodnotenie. Woo sa snaží o veľkoleposť, no práve tie výpravé scény ma vôbec nenadchli, o to pôsobivejšie sú "osobné" prestrelky, kde Cage alebo ten Indián odrovnávajú presilu nepriateľov. Cage je dobrý herec (aj keď po pár filmoch ho máte "prečítaného") a úloha zatrpknutého "kurvadobrého" mariňáka mu sadla. Film má rýchle tempo, nastoluje pár otázok, no inak moc do hĺbky nejde. Americká vlajka tam veje pričasto, no flm sa sympaticky vyhýba pátosu. Výsledok nie je zlý, len z neho cítiť akúsi opatrnosť, ktorá uberá filmu na pôsobivosti... ()

tron

Priemerný vojnový veľkofilm, ktorý by sám osebe nebol zlý, ale svojho času ma  v kine neskutočným spôsobom sklamal, nakoľko som sa naň ohromne tešil, keďže za ním stál John Woo, ktorého americké kusy ma v puberte absolútne uchvátili (Operácia Zlomený šíp, živý terč, Tvár toho druhého). Nikdy nepochopím, ako mohol s takým rozpočtom a rozviazanými rukami natočiť také veľké, sterilné klišé. Chyba nie je ani tak v prekvapivo nezaujímavých akčných scénach (jedinými dvoma výnimkami boli močaristý úvod, druhou "tá scéna" s Christianom Slaterom). Ale skôr v nedôveryhodných citoch, za čo môže zjavne totálne unudený režisér. Kasting je na prvý pohľad bombastický a herci nie sú zlí, len mi to pripadalo tak, že sa dosť nudili a nešli do toho naplno. Palec hore za indiánsku tematiku. Kino Považan NMnV 2002 ()

Lima

Režijně solidně zvládnutý film, který se stal nesmírným propadákem. Těžko říci, v čem je chyba. Možná to chtělo lepší scenář, určitě tu však chybí scéna, která by vysloveně chytla za srdce, emočně dostala diváka. Byť některé scény, hlavně ty, které blíže představují Indiány např. při muzicírování, jsou citlivě natočené.No a Nicolas Cage? Není to špatný herec, vojáka mu klidně uvěřím ,ale je, přiznejme si to, už v poslední době trochu okoukaný a prostě už nemá ten potenciál, který by pomohl komerčně podržet film. ()

• Rezervace Navajů je v USA největší indiánskou rezervací. (ojo323)
  • Natáčení probíhalo převážně na Havaji na ostrovech Kualoa Ranch, kde se například filmoval Jurský Park (1993). (Terva)
  • Většina filmových postav je oproti skutečné první linii mariňáků přibližně o 10 až 15 let starších. (KucC)