Kód Navajo

Kód Navajo

Akční / Drama / Válečný

USA, 2002, 134 min

• mm13

Kombinácia Johna Woo, vo Face Off overeného Nicholasa Cagea, vo vedľajších úlohách väčšinou spoľahlivého Christiana Slatera a príbehu, ktorý sa točí okolo indiánskej šifrovacej spojky mala predsa dopadnúť úplne, ale úplne inak. Katastrofa. Ja som vo svojich očakávaniach bol až kdesi pri mixe filmov Dobrý, zlý a škaredý a Tenkej červenej línie okorenenom rukopisom vlastným iba Johnovi Woo... No, rýchlo som sa prebral, veď on v tesnom objatí Hollywoodu či z vlastnej chyby týmto smerom ani len nevykročil. Zle, zle, zle a ešte raz zle... nechutný zlepenec!(12.7.2005)

Nechci to hodnotit. Musela bych hodnotit jednotlivé válečné scény nebo myšlenku filmu. A ta byla jasná. Ukázat, že Navajové svou mateřtinou (které nikdo nerozuměl) prakticky zachránili každý útok, který už vypadal beznadějně pro Amíky. Na můj vkus se tam moc střílelo a bylo moc mrtvol (to na obou stranách). Možná, že to tak bylo, ale spíše to byla režisérova a scénaristova fantasmagorie. Viděla jsem už hodně filmu z bojů v Tichomoří, ale že by se až tak plýtvalo lidma ? No nevím... Jo, udělat dobrý válečný film je holt kumšt.(11.10.2008)

Svižný a dechberoucí valečný film.Po filmech jako byly Operace: Zlomený šíp a Tvaří v tvář bych čekal od Johna Woo trošku víc ale určitě jsem nebyl zklamaný.Rozhodně je to lepší než Udolí stínů.Nicolas Cage hraje standartně ale kdo mně překvapil Adam Beach.Jediný co mně trošku vadilo bylo to ,že v každým patým záběru jsem viděl ve stínu kameru ( někdy i kameramana ).Pro mně je to spíš 4,5*.(27.8.2005)

Impozantný bodycount a zrejme rekord v počte explózií na jeden film, ale ten scenár je príšerný (je tam toľko klišé, až to vyzerá, že to bolo pôvodne myslené ako žánrová paródia a Wooovi to nedošlo), Cage neustále prehráva a režijný štýl s hongkongskou prestrelkovou choreografiou sa do vojnového filmu zúfalo nehodí.(13.3.2007)

Myslím, že na porovnání tohohle filmu a Vojína Ryana se dá názorně předvést, jaký je rozdíl mezi geniálním režisérem a režisérem úzce zaměřeným na akční snímky. V Navaju je vše podřízeno efektu, takže zatímco po slavné úvodní scéně v Ryanovi jsem nemohl popadnout dech, při zdejších "střílečkách" jsem si říkal, co asi použili za detonátory a sem tam jsem se musel i pousmát jak moc to má vypadat opravdově. V Ryanovi to BYLO opravdové ! Naprosto nevhodný rejža pro válečný snímek. Měl by se vrátit k akci a "realitu" nechat na jiných. Nicolas Cage to nezachránil a ani to nevypadalo, že by nějak moch chtěl. Nakonec se mi líbili nejvíc oba Navajové a o ně šlo přece především takže 50%.(7.3.2003)

• - Jedná se o druhou spolupráci Nicolase Cage a režiséra Johna Woo po veleúspěšném akčním filmu Tváří v tvář (1997). V době filmování spolu plánovali natočit ještě nepojmenovaný western, ale po nepříliš velkém úspěchu tohoto filmu z úvah sešlo. (Edgerton)

• - Nicolas Cage kvůli tomuto filmu odmítnul role ve filmových sériích Pán prstenů, Spider-Man a Červený drak (2002). (Edgerton)

• - Spoiler: Ben Yahzee (Adam Bench) zabije ve filmu 27 Japonců, Pick Henderson (Christian Slater) pak 24. (Domin1359)