Kód Navajo

Windtalkers

Kód Navajo

Akční / Drama / Válečný

USA, 2002, 134 min

Je to dosť dobrý vojnový film. Má veľmi dobrý príbeh o dvojici vojakov, radistovi z kmeňa Navajov a americkom dôstojníkovi, ktorý má na neho dávať pozor. Síce si spočiatku dôstojník snaží držať odstup, no postupne sa z nich cez mnoho času strávených na bojisku stanú priatelia. So spracovaním som spokojný, myslím, že potenciál tohto námetu tu bol využitý takmer naplno, nevšimol som si žiadne výraznejšie slabé miesto a film dokáže baviť bez ohľadu na to, aký typ situácie sa práve odohráva. Páčia sa mi tu aj všetky indiánske prvky. Ale zo scenáristického hľadiska musím vytknúť scénu s preoblečením do nepriateľskej uniformy, ktorá je až moc hlúpa. Akcie je tu dosť a páči sa mi. Je rozmanitá, dobre natočená a aj veľkolepá, tu dobrý rozpočet viditeľne nechýbal a celkovo sa na to dobre pozerá. Ale je potrebné sa filmu prispôsobiť, pretože neprejavuje žiadnu snahu pôsobiť surovo a realisticky, ani drsnejšie zábery sa tu takmer nenájdu, čo ho odlišuje takmer od všetkých novodobých vojnových filmov. Kód Navajo je po akčnej stránke v prvom rade akčný film vo vojnovom prostredí, kde sú dôležité postavy prakticky nezraniteľné, nemajú problém s akoukoľvek presilou a zabíjajú nepriateľov po desiatkach. Réžia a technická stránka sú na vysokej úrovni, štýl Johna Woo mi vždy sedel, aj ked´ jeho Hong Kongskej tvorbe sa v Amerike nikdy nepriblížil. Hereckému obsadeniu nemám čo vytknúť, obzvlášť hlavné duo Nicholas Cage a Adam Beach bez problémov ťahajú film. Tento film svoj účel splnil, baví ma aj po viacerých pozretiach a je to jeden z najlepších vojnových filmov nielen posledných rokov. Objektívna kvalita filmu- 68%, film sa páči mne na 75%.(8.11.2010)

• Gemini

Víte, když chcete do válečného filmu hodit poselství, musíte ho tak pojmout od začátku do konce - viz Tenká Červená Linie. Ne že se nemůžete rozhodnout, jestli je to drama jednoho vojáka stíhaného minulostí nebo snad drama dvou vojáků z různých světů, anebo, a to je vůbec od režiséra s renomé Johna Woo šílenost, střílečka Wolfenstein Goes To Pacific. Jeden zásobník Thomsonu versus četa japonských vojáků, a do toho cosi vrzající pan originální komponista Horner, to je jen jeden z lapsů zakládajících na spalující požár kritiky. Jediná klika je, že se neobjevily zpomalené záběry na letící holubice. Zkrátka - takhle ne.(5.1.2006)

Slabý vojnový veľkofilm, ktorý ma nechal obdivuhodne (vzhľadom na to, koľko emócií bolo v scenári... kým ho sfilmovali) chladným už v kine (vtedy som bol HROZNE sklamaný a nedal by som viac, ako 40%. Časom som sa upokojil.). Je to tým horšie, čím viac filmov ste od Johna Woo videli (po pecke TVÁR TOHO DRUHÉHO by ale asi VŠETKO bolo krokom dozadu). Chyba nie je ani tak v prekvapivo nezaujímavých akčných scénach (jedinými dvoma výnimkami boli močaristý úvod, druhou "tá scéna" s Christianom Slaterom). Ale skôr v nedôveryhodných citoch, za čo môže nedôveryhodný režisér, stratiaci sa vo vysokorozpočtovej látke (otrávení herci Cage, Stormare, Beach a Ruffalo tomu tiež nedali). Kino Považan 2002(8.11.2004)

Osobne by som tento film veľmi so Saving Private Ryan neporovnával, absolútne sa to nedá, snáď mi skôr viac pripomínal Tenkú červenú čiaru. Iste aj tým, že sa odohráva v podobnej lokalite, taktiež potom aj akýmsi príliš hlbokým posolstvom, ktoré sa do neho tvorcovia snažili dať. To druhé však vôbec nefunguje, hlavne z dôvodu, že síce to nie je úplne o ničom film, John Woo však réžiu vôbec nezvláda a je beznápadovo plochá. Samotné akčné scény sú bezducho iba pre efekt nakrútené, začo však myslím môže do istej miery aj Hornerova hudba, ktorá občasne (a veľmi to je vidno pri úvodnej strielačke) vytvará dojem ako keby sa jednalo skôr o komédiu, či inak odľahčený oddychový žáner. Tento tak plodný skladateľ v poslednej dobe akosi upadá. Dosť ma zarazil rozpočet. Čo tu mohlo stáť tých 115 miliónov $ (rozpočet Star Wars III. Tenká červená čiara 50 miliónov $, Saving Private Ryan 70 miliónov $ a oba filmy sú pritom omnoho pôsobivejšie), keď sa tu väčšinu času behá niekde po koncoch a aj pre strelbu s lodí boli použité zreštaurované archívne zábery.(15.9.2008)

• Turiec

Povrchný film povrchného režiséra. Ako sme už v hollywoodskych vojnových filmoch zvyknutí, tak Američania sú príliš dobrí, a ich nepriatelia (tentoraz Japonci) príliš zlí. Tvorcom sa núkala výborná téma v podobe zbližovania rôznych kultúr (Američania, Navajovia a Japonci), či riešenia morálnej otázky „ochrany kódu“ za každú cenu a vojny všeobecne. Napriek tomu ju ani trochu nevyužili. Povrchne načreli do všetkého, vrátane love-story a nič nedotiahli do konca. To, že americkí vojaci kosia nepriateľov po desiatkach a zastaviť ich môže len to, keď im dôjde munícia, sa dalo očakávať. Pri scéne s japonským dieťaťom som myslel, že sa od zúfalstva rozplačem. Mám už podozrenie, že hollywoodsky scenáristi majú vo Worde šablóny (templates) na rôzne druhy filmu. Napr. vojnový, motorky, autá, lovestory... Nahodia len mená postáv a počítač im vypľuje hotový scenár. Druhá možnosť je, že všetko píše jeden človek, čo by sa pri súčasnej produkcii stíhať nedalo. (Jedine vtedy, keď by používal tie šablóny. :o) ) Film samotný nezachránil ani Nicolas Cage. Nepatrí medzi mojich obľúbencov hlavne preto, že som ho nevidel v žiadnej role, ktorá by mu vyložene sadla. Ak by som mal niekoho vyzdvihnúť, bol by to Christian Slater a možno obaja Navajovia. **1/2(16.7.2004)

• - Rezervace Navajů je v USA největší indiánskou rezervací. (ojo323)

• - Roli „Private First Class Nellie" měl původně ztvárnit Steve Termath. Nakonec si ji však zahrál Martin Henderson. (Terva)

• - Jedná se o druhou spolupráci Nicolase Cage a režiséra Johna Woo po veleúspěšném akčním filmu Tváří v tvář (1997). V době filmování spolu plánovali natočit ještě nepojmenovaný western, ale po nepříliš velkém úspěchu tohoto filmu z úvah sešlo. (Edgerton)