Kód Navajo

Windtalkers

Kód Navajo

Akční / Drama / Válečný

USA, 2002, 134 min

Chcelo by to multiplex s obrovským plátnom a dokonalým zvukom. Tieto prvky dokážu často pomerne dôveryhodne zakryť nedostatky nejedného priemerného filmu. Bohužiaľ je ním aj prvý vojnový film preceňovaného akčného ázijského guru Johna Woo, ktorý vlastne okrem akcie nevie nič iné poriadne natočiť. Akurát tak režijne viesť holubice. No nie som jeho fanúšikom, ani jeho ázijských filmov, takže či sú Windtalkers v jeho kariére až takým sklamaním pre jeho fanúšikov, neviem posúdiť.(16.9.2012)

Po několikerém zhlédnutí musím uznat, že to není zas až takový trhák, v jaký jsem doufal. Válečné drama postavené na počtu explozí, zabitých nepřátel a vypálených kulek mě nějak nechává chladným. Se skutečností to má zřejmě pramálo společného. John Woo je pravda celebrita v režiserských kruzích, ale tohle se mu mírně řečeno nepovedlo. Cage si tu honí ego a ostatní mu suše sekundují. Alespoň ta hudba byla fajn. Kdyby film trval hodinu, tak by se vlastně nic nestalo a o nic důležitého by divák nepřišel. Celkově průměrný snímek, který zaplácne nudné odpoledne. 55%(26.9.2010)

John Woo je režisér akčních filmů a v jiném žánru se očividně necítí. Válka totiž v jeho podání nemá dostatečný náboj. Jediným, ale klíčovým problémem je to, že se chová tak, jako by točil svůj další akční opus a snaží se být za každou cenu nad věcí a cpát do filmu téměř až baletní scény, které ale v případě právě zabitých vojáků nemají šanci mě oslovit. Brutální porce nadhledu, příznačná pro jeho dřívější počiny, tady tak působí jen směšně. Když se v Killerovi nebo Hard Boiled postaví hlavní hrdina mnohanásobné přesile, je to přehnané, ale také stylové. Když v Kódu Navajo vletí Nicolas Cage do zákopu jako neřízená střela a začne kosit protivníky bez toho, aby přišel k újmě, můžu jenom kroutit hlavou. Japonci jsou tady navíc totální pitomci, kteří vyskakují z úkrytu a se skloněnou zbraní a rozhozenýma rukama utíkají přímo před americké hlavně. Je tu pořád vytříbená forma a letadla míjející kameru nebo série vybuchujících tanků berou dech. Obsah je ale zoufale triviální. 50%(8.7.2007)

Impozantný bodycount a zrejme rekord v počte explózií na jeden film, ale ten scenár je príšerný (je tam toľko klišé, až to vyzerá, že to bolo pôvodne myslené ako žánrová paródia a Wooovi to nedošlo), Cage neustále prehráva a režijný štýl s hongkongskou prestrelkovou choreografiou sa do vojnového filmu zúfalo nehodí.(13.3.2007)

Smrk – smrk pojďme děcka zase brečet nad další zbytečnou válkou…Tentokrát Američané ve své „vychcanosti“ vsadili na indiány a jejich jazyk. Jak se ovšem ukázalo zas až tak moc jim to proti ještě vychcanějším žluťákům nepomohlo. Tedy alespoň co se lidskosti týče. Každopádně tento válečný kousek není vůbec špatný. Má to několik silných momentů, nechybí tu ani slušná dávka emocí, akčních pasáží – navíc solidně natočených a dobrých hereckých výkonů. Lepší průměr – čili 60%(19.6.2018)

• - Nicolas Cage kvůli tomuto filmu odmítnul role ve filmových sériích Pán prstenů, Spider-Man a Červený drak (2002). (Edgerton)

• - Spoiler: Ben Yahzee (Adam Bench) zabije ve filmu 27 Japonců, Pick Henderson (Christian Slater) pak 24. (Domin1359)

• - V roce 1982 vyhlásil prezident Regan 14. srpen celonárodním dnem a svátkem kódovačů Navajo. (ojo323)