castor

Vracíme se zpět o pár let do Severní Karolíny. Je po válce, jedna dcerka je na světě, druhá na cestě. A Henryho ničí vzpomínky na válečné běsnění. Co se stalo se Seržantem a jak je to s rozbitým sklepním oknem i se slečnou Verou? Starší dcera Ruby ve škole „rozptyluje třídu“ a Henry si první dny v nové práci rovněž „užívá“. Ostré a nepříjemné. Napětí by se místy dalo krájet, hudba skvělá, rozdělování obrazu funkční. Téma zatím nepůsobí vyumělkovaně a dává smysl i pro nás, nedotčené rasistickou otázkou z té prosluněné země hvězd a pruhů. Mnohými uctívaný Jordan Peele je cítit. ()

Radko

Umiernený vstup novej černošskej rodiny do latentne rasistickej štvrti veľkomesta začína naberať grády. Žiaľ, najmä tie negatívne. Nové prostredie staré traumy a krivdy totiž podľa rodinného očakávania netlmí, ale naopak oživuje a vyostruje ich. Úplne v rozpore s nádejou lepšieho nového života. Prejavuje sa to všade - v novom dome, v susedskom "spolužití", v dcérinej novej škole i otcovej vysnenej práci. Tlakový kotol potlačovanej zlosti, krívd na správanie sa bielych, ale aj obavy starousadlíkov z obsadenia čiernym morom, syčí a buble. Čaká sa na rozbušku, ktorá kotol rozmetá na prach. Spoiler: Bude tou rozbuškou cukor v nádrži auta susedky, ktorá sa náhle aj s rodinou sťahuje? Ku koncu epizódy jej ho tam z hnevu na jej zbabelý a slabošský útek vsype jej doteraz najlepšia kamoška. ()

warrenur

"....some bitch kill MY dog, I MIGHT get curious". :) Skoda, ze nezostava len pri stvarneni doby a stvarniny samotneho rasizmu. Tvorocia ale podarenej rodinke este nadelia aj vsetky mozne dusevne poruchy. Chudaci ctihodni obcania pokojnej bielej komunity. :D "Korektne" napisene: tazko sa im moze pokojne spolunazivat s mentalnymi problemami na oboch stranach. Ako experiment vsak zaujimave. Hororova linia s dievcatkom mi na chvilocku pripomenula vynikajuci The Haunting of Hill House. Tento kusok je vsak na mile vzdialeny. Zvlast atmosferou. Hoci ocinove halucinacie na novom pracovisku obcas zafungovali. ()