Jdi a dívej se

• Sovětský svaz Idi i smotri (více)

Čtrnáctiletý Fljora je v létě 1943 naivním běloruským chlapcem, odhodlaným zapojit se do partyzánského odboje. Na konci příběhu je lidskou troskou, z jejíž tváře navždy zmizely stopy dětské nevinnosti. Fljorův osud plný utrpení, ve kterém nechybí místo ani pro první erotické okouzlení a tragikomické okamžiky, prožila většina z těch, kteří dospívali za druhé světové války. Němci tehdy v Bělorusku realizovali projekt "spálené země", v němž lehlo popelem na šest set vesnic. O těchto událostech vypráví ve svých novelách Ales Adamovič, který se rovněž podílel na scénáři filmu, opatřeného názvem Zabijte Hitlera. Do výroby však šel snímek pod titulem, jenž tvoří refrén v biblické Apokalypse. Elem Klimov jej natáčel chronologicky, což výrazně pomohlo představiteli hlavní role Alexeji Kravčenkovi ke ztotožnění se svým hrdinou. Obraz Fljorova vyšinutého nitra však nevyjadřuje pouze herecká akce, výraznou měrou se na něm podílí práce kameramana a zvukaře, k níž zvláštní kontrapunkt vytváří Mozartova hudba. (oficiální text distributora)

Pecaldo

No.. Já jako milovník válečných filmů jsem teda očekával nášup prvotřídní svíčkový a dostal jsem něco jako chleba s máslem. Navíc jsem sledoval film s dabingem a ten byl teda katastrofální... ()

Conriocht

Vynikajúci film, na ktorý som narazil ako zvyčajne úplne náhodou a na ktorý tak rýchlo nezabudnem. Kto si chce pozrieť kvalitnú vojnovú drámu, ktorá si "dovoľuje" vysloviť názor, že počas druhej svetovej vojny trpeli predovšetkým nežidia, tak našiel ten správny film. Kruté, depresívne, emocionálne silné a nezabudnuteľné. Nemainstreamová alternatíva oproti holyúdskym sračkám a sionisticko-šovinistickým reklamám na "holú kosť", aby som použil verbalovu terminológiu. ()

DavidAAAA

Tak, asi po hodině se mi podařilo se uklidnit a nadechnout. A přitom to vše začíná tak nudně, skoro nevinně, první část je skoro k nepřežití. Herec, jehož jediným výrezem je buď idiotský smích nebo ještě idiotštější čumění do blba prochází stále se stupňující hrůzou jako skoro nezúčastněný divák. Zpočátku je režisér milosrdný, vidíme pěknou holku, roztomilá děcka a úděsné reálie sovětské vesnice, až si říkám, co tam proboha Hitler hledal. Špína, humus, shnilé chalupy. Pak najednou blik a pouze náznakem nám dojde, že jeho rodná vesnice byla kompletně vyhlazena, milosrdně jde pouze o náznak a snad dvouvteřinový záběr skoro mimo kameru. A začíná putování, kde sice sem tam někdo umře, ale je to takový spíš mimochodem. A pak potká mužika s koníkem. A v této chvíli začíná ta nejúděsnější zfilmovaná apokalypsa, jakou jsem zatím kdy viděl ( překonává i vyhlazení židovského ghetta z Schindlerova seznamu ). Tvůrci diváka absolutně nešetří a i když spíše nepřímo, ale o to tvrději lijou kýble děsu, hrůzy a zvěrstev, které vypadá, jako by nemělo vůbec skončit. Ne, tenhle film je absolutně mimo cokoli jiného, co jsem prozatím viděl. Neskutečné. ()

Indypindy

Ako spravny masochista som film videl viackrat, davam 5 hviezd. Nerad sa vo filmoch pozeram na ludsku hlupost, rozculuje ma, tak isto ako aj Florian, ktory slastne chlipe polievku a druhou rukou odhana muchy, potom bivakuje s mrtvou kravou na poli, namiesto, aby trielil kade lahsie. Radsej mohol osulozit sudruzku a doma do seba hodit stachan vodky. ()

nobodyfamous

Skvelý herecký výkon toho chlapca. Občas trochu ťažkopádny dejový vývoj. Film som pozeral s tým že bude veľmi depresívny ale nakoniec taký depresívny nebol. Nenominoval by som ho ani do pozície najlepšieho filmu o druhej svetovej vojne ale je to nadpriemer - tak štyri hviezdy ;) ()

PachoSK

Najpreceňovanejší vojenský film, aký som kedy videl. Prvá hodina filmu bola takmer ako za trest. Psychovýlevy oboch hlavných postáv ma doslova iritovali. Úplne najhoršia scéna bola, ako sa brodia v bahne pri pokuse dostať sa na ostrov. Trvalo to nekonečne dlho. Neviem, nechápem ako môže mať také dobré hodnotenia. Tento film neodporučím nikomu. ()

opatstviolov

Jeden z nejlepších protiválečných filmů všech dob. Skvělý vizuál, herecké výkony a celkově ve vás film zanechá takový pocit, který neumím přesně popsat. Je to jeden z těch filmů, co prostě musíte vidět. Místy trochu zdlouhavější, ale vynahrazuje to už zmiňovaná kamera, příběh a druhá půlka filmu. 10/10 ()

horskejvlk

Revoluční film sovětské kinematografie, do této doby to byly heroické snímky o povaze vojáků a jejich morálních dilemat viz. Prověrka osudem, zde je rekonstrukce vyhlazení běloruské vesnice. Bestiální čin natočený tak naturalisticky že zhlédnutí filmu je opravdu depresivní zážitek. Režisér ještě do kontrastu k hrůzám použije mladou krásnou dívku která dopadne tak jak dopadne, což zejména pro muže je otřesný zážitek. Tyto einzac komanda totálně zdiskreditovala všechny příslušníky  německé branné moci, nikoho nezajímalo zda-li byl u vojenské hudby SS, nebo šofér náklaďáku u wehrmachtu, všichni jsou hanební zločinci a největší zločin je genocída ať už ji prováděli sami Ukrajinci, Belorusové, Němci, Češi a Slováci viz. Masakr Švédských šancí u Přerova. ()

Scott67

Co k tomu dodat ? Skvěle ztvárněné drama, které se kdykoliv bude hodit pro oživení paměti hlavně těm generacím, které přijdou po nás. ()

Flatron

Zverstva vojny v tom najrealistickejsom náhľade. Dokonale herecké obsadenie na cele s mladym Fljorom. Scéna upalenia miestnych v kostole sa mi navždy vryla do pamäte a vzápätí scéna ako sa s Fljorom fotia nemeckí vojaci s pištoľou u hlavy ma definitívne zložil. Hnus, ktorý treba vidieť. 5*. ()

Nag0

Neviem či som to len ja, neviem či nebudem upodozrievaný z panslavizmu a neviem, prečo sa udalosti odohrali tak, ako sa odohrali, no tento film vo mne niečo vzbudil, a to jeho obrazmi povedomej prírody, povedomých obydlí a povedomých tvárí. Stredná a východná Európa to nemala za druhej vojny jednoduché, a niekde tu sa odohrávali jedny z najväčších zverstiev v histórií ľudstva. Slovania sú pre mňa taká malá enigma, kopec podobného a nemálo rozdielneho, po väčšine času na pospas okolitým veľmociam. Aj na vzdory rozdielov, mi prišli kulisy tohto filmu blízke, ako by mi boli určite blízke aj scenérie Bieloruských dedín okolo roku 1943. Až kvázi komorné úvodné scény z dediny, či neskôr malého partizánskeho tábora dotvára ešte chlapčenská perspektíva hlavného hrdinu, no po desivej návšteve domova dej postupne až doslova skĺza do blata, zverstiev a šialenstva, ktoré navždy zmenia tento chlapčenský pohľad. Scény sa menia z komorných na obsiahle otvorené priestranstvá, ktoré sú čoraz viac vyplnené utrpením čoraz väčšieho počtu ľudí, pričom vyvrcholenie je asi tou najskľučujúcejšou scénou v akomkoľvek vojnovom filme. A ako bola pre mňa povedomá príroda zahalená dymom, povedomé obydlia v plameňoch a povedomé tváre obrátené v popol, ostal už len pohľad chlapca, na ktorom už nie je nič chlapčenského. ()