Jdi a dívej se

• Sovětský svaz Idi i smotri (více)

Čtrnáctiletý Fljora je v létě 1943 naivním běloruským chlapcem, odhodlaným zapojit se do partyzánského odboje. Na konci příběhu je lidskou troskou, z jejíž tváře navždy zmizely stopy dětské nevinnosti. Fljorův osud plný utrpení, ve kterém nechybí místo ani pro první erotické okouzlení a tragikomické okamžiky, prožila většina z těch, kteří dospívali za druhé světové války. Němci tehdy v Bělorusku realizovali projekt "spálené země", v němž lehlo popelem na šest set vesnic. O těchto událostech vypráví ve svých novelách Ales Adamovič, který se rovněž podílel na scénáři filmu, opatřeného názvem Zabijte Hitlera. Do výroby však šel snímek pod titulem, jenž tvoří refrén v biblické Apokalypse. Elem Klimov jej natáčel chronologicky, což výrazně pomohlo představiteli hlavní role Alexeji Kravčenkovi ke ztotožnění se svým hrdinou. Obraz Fljorova vyšinutého nitra však nevyjadřuje pouze herecká akce, výraznou měrou se na něm podílí práce kameramana a zvukaře, k níž zvláštní kontrapunkt vytváří Mozartova hudba. (oficiální text distributora)

Jardatekk

Tohle snad ani nejde komentovat. Tohle se prostě musí vidět! Negativní a depresivní takovým způsosobem, že Vám může zešednout nejeden vlas. Čekal jsem hodně, ale přeci jenom se zde objevily věci, které by asi moc lidí vidět nemuselo. Taktika spálené země a zvěrtsva SS na východní frontě tak, jak se opravdu děly. Musím říci, že hudba použita v tomto filmu společně s dějem Vám otevře bránu do dalšího světa, který by jste zažít rozhodně nechtěli. Po takovýchto snímkách si svého životá vážím mnohem víc a děkuji za to, že s ním mohu naložit tak jak chci já a nikoli někdo jiný. Jak Bondarčukovi velkolepé snímky z Napoleonských, tak i tento film u mě patří k "Sovětské" i světové špičce. ()

futuregm

Jednoznačně nejrealističtější sovětský válečný film, který jako jeden z mála sovětských filmů zobrazuje všechny hrůzy a útrapy Velké vlastenecké války v celé své kráse. Film vnímám také jako jednu z největších filmových obžalob Wermachtu z válečných zločinů vůči civilnímu obyvatelstvu. Čtrnáctiletý běloruský chlapec Fljora se připojuje k partyzánům plný nadšení a touhy po dobrodružství, ale během pár dnů přichází o veškeré dětské iluze a na konci války je z něj pouze vyhasnutá lidská troska. ()

Wez

Na můj vkus opravdu moc velký psycho a někdy dost roztahaný děj,což si myslím,že je filmu na škodu-kratší stopáž by určitě neuškodila.Pochválit musím kameru a hlavně výkon hlavního hrdiny-ten ve finále opravdu vypadal jako starej,strhanej chlap...Konec byl vcelku brutální,nicméně zdálo se mi trošku nevěrohodné,že by vyhlazovací akce eintsatzgruppen vypadali zrovna takhle. P.S.-“v Bělorusku(!!)bylo 648 vesnic spáleno i s obyvateli-tak proti tomuto ztrácí tragédie Lidic údajně známá na celém světě trošku na věrohodnosti..P.P.S.-“nižší rasy musí být zničeny,protože jsou infikovány morem komunizmu”...Je paradox,že ten komunizmus do tehdejšího Carského Ruska přišel právě z Německa,dále Švýcarska a USA-Lenin s Trockým připravovali VŘSR s kapsami naditými miliony dolarů a říšských marek od Rotschildů a Rockefelerů.... ()

Pythonator

Nejdepresivnější a nejděsivější film všech dob. Děsivý hlavně v tom, že ukazuje syrovou realitu války v celé své kráse (či hnusu). Tento film by měl povinně vidět každý, kdo se žene do válečných konfliktů, aby měl malý obrázek o tom, co je to válka. Taky by ho měl vidět každý Slovan, aby si uvědomil, jak silně byla od Němců vedena genocida Slovanů, o které se dnes vůbec nemluví, protože židovská elita vytasila svou silnou zbraň holokaustu. Mimochodem Slovanů bylo zlikvidováno několikanásobně více než Židů. A právě Bělorusové to odsrali hodně, jak ukazuje tento hrůzostrašný film. Něco takového už by dnes nikdo nenatočil. Nebylo by to korektní vůči vůdčímu národu Evropské Unie. Češi raději točí snímky jako Habermanův mlýn, kde se ukazuje, jak chudáčci Němci trpěli pod hrůzami strašných Čechů. Jdi a dívej se je čistý hnus a filmové umění tak dokonalé, že z principu nedám víc jak tři hvězdičky, jelikož se na to nedá skoro ani dívat a nejsem fanatik do filmového umění. Ideální pro sebevrahy, kteří váhají, zda se zabít. Po tomto dostanou takovou injekci deprese, že bude rozhodnuto hned. ()

karlvonarbei

Moje generace, jež v letech 1976 až 1988 zažila, zejména na začátku, masivní proruskou propagandu i prostřednictvím podobných filmů, by teď mohla klidně dílo Jdi a dívej se šmahem odsoudit, ale dějiny prostě nikdo změnit nemůže. A ano, soudruzi tímto způsobem velmi tlačily na pilu a jejich snaha tak přinesla většinou naprosto opačný efekt, jenže ani dnes, kdy se propaganda usídlila na opačném pólu, není možné být ignorantem, který se nebude chtít poučit z historie, kterou si však vždy na 100% interpretují vítězové po svém způsobu!. Zdá se, jako by Němci přinejmenším měli stejnou či dokonce možná i menší vinu, než slovanští Rusové, ale tento nijak podbízivý snímek každého brzy vyvede z podobně úchylných úvah - jistě, existuje více pohledů, ale to, že měli být vyhlazeni i Češi a stejně tak se s nimi zachází i v dnešní Evropě, to je snad každému nad 18 let se zdravým rozumem více než zřejmé. Tolik politický úvod a ze samotného filmu si musí nepřenositelný zážitek "užít" každý sám. A jsou to poměrně silná muka. Tak nezapomeňte, až vám novodobí soudruzi z Bruselu zase budou něco říkat v tom smyslu, že to s námi nějak myslí, tak si vzpomeňte na Jdi a dívej se.. ()

Sa.sa

Tak depresivnější film jsem dlouho neviděl... Myslím, že by se to mělo vysílat povinně všem fanatikům a blbům ať pochopí jak to je....Ano ano, i když si myslím, že ve skutečnosti to bylo asi ještě horší :/ ()

PeterSch

Propagandistický blud. Film může popisovat reálné skutečnosti, ovšem naprosto nereálnou formou. Němci se tu chovají jako Rusové, Rusové mají typický ledový klid Němců. Všechno doprovází groteskní výrazy herců. Tohle opravdu není dobrý historický film. Válka na východě byla peklo, ovšem nevypadala takto. ()

Baroque

Tak skutočný a krutý film, že som ho nedokázal dopozerať. Kam sa hrabú všetky exploitation sveta dohromady. Čudujem sa, že sa tvorcovia tohto diela pri jeho natáčaní nezbláznili. Ja by som to určite nezvládol... ()

vojacekr

Jednou ten film uvidíte a už na něj nezapomenete. Bez nadsázky můžu jen povědět, že jsem viděl zfilmována nemalá zvěrstva o 2.sv. válce. Toto dílo je však o parník jinde. ()

matej.perun

Našťastie som toto videl z nahrávky doma a mohol som si to pauznut na cigaretu a panaka. Niekoľko pauz. Vidieť to v kine na jeden nepretržitý záťah,nedal by som to. ()

draxxi

Neuveritelny. Vubec nechapu jaky film, a jakou depresi dokazali v roce 1985! v SSSR natocit. Jakto, ze na takovyhle filmy nas tenkrat do kina nebrali? Ja si pamatuju jen hrdinske Ivany, co behali sami, s granatem v ruce proti tankum... Tohle je opravdu sila... 22/1/2023 88% ()

KarolMalina

K tomuto veľkolepému dielu myslím netreba veľa slov. Neprikreslená realita vyteká z každej sekundy filmu a centimetra zeme, na ktorej tiekla krv ľudí počas brutálneho vyčíňania nemeckých fašistov počas napadnutia Sovietskeho zväzu  ( najmä Ukrajiny a Bieloruska). ()

dr.francin

Sovětská pohádka. Šepiťko se s podobným tématem vypořádala líp a bez zažitých stereotypů. Poplatné době a ani forma není nijak převratná. ()

Suggy

V roce 1985 to musela být v sovětských a československých kinech pecka. Mě se to zdá z dnešního pohledu trochu slabší. Možná, kdyby to bylo o hodinu kratší, je tam strašně moc zdlouhavých scén a pár působivých okamžiků.  Atmosfétu chytnu za 10 vteřin, nepotřebuji sledovat několika minutové scény. Ve filmu nečekejte žádné bojové akce, ani partyzánské. Je to hlavně o utrpení  běžných lidí a bestialitě nacistů, kteří jeli taktiku spálené země. Vypalování vesnic i s lidmi, které se tam dělo v mnohem větší míře a horší podobě než u nás. Tři hvězdičky s odřenejma ušima. Spoiler: Nejpůsobivěší pro mě byla chvíle, kdy si hlavní hrdina myslí, že je vesnice opuštěná, ale při jeho úprku se na vteřinu mihne v záběru hromada těl za vesnicí. ()