Reklama

Reklama

Vladimír Železný

Vladimír Železný

nar. 03.03.1945 (79 let)
Samara, Rusko, Sovětský svaz

Biografie (1)

Vladimír Železný se narodil 3.3.1945 ve městě Samara v Rusku. Je podruhé ženatý. Od roku 1968 pracuje jako redaktor v televizi, zároveň vašak pracuje jako redaktor v zahraničí v Londýně. Po návratu je donucen odejít z televize. Nadále pracuje jako novinář a pro televizi píše scénáře např. k seriálu Okna vesmíru dokořan, kde vystupuje pod přezdívkou Vladimír Silný. Po roce 1989 se stává tiskovým mluvčím Občanského fóra. Poté se stává tiskovým mluvčím Vlády ČR a… (více)

Zajímavosti (8)

Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

 • Velmi komplikovaný vývoj snímku shrnul Jaroslav Sedláček v roce 2006 takto:
  - 1986: První opravdu doložitelná zmínka o tom že se pracuje na filmové adaptaci "Anglického krále". Vedoucí 1. dramaturgické skupiny na Barrandově Jiří Blažek oznamuje, že režisérem filmu bude Karel Kachyňa.
  - Květen 1990: Filmové studio Barrandov kupuje filmová práva na Hrabalův román. Opční právo má na čtyři roky.
  - Leden 1993: Barrandov je privatizován společností AB Barrandov, nicméně práva na "Anglického krále" nejsou z rozhodnutí ministerstva kultury součástí privatizace.
  - Prosinec 1993: Hrabal prodává filmová práva rovným dílem společnostem Perathon Film (producent Joseph Vilsmaier) a Studiu Sirotek (Jiří Sirotek). O rok později Perathon Film prodává svůj podíl Sirotkovi. Režisérem filmu má být Karel Kachyňa, scenáristou Václav Nývlt, jehož podpis najdeme mj. pod Ostře sledovanými vlaky (1966).
  - Duben 1995: Sirotek podepisuje s Hrabalem dodatek k původní smlouvě, který mu umožňuje volný výběr scenáristy i režiséra.
  - Červen 1995: Sirotek oslovuje ke spolupráci Jiřího Menzela. Ten svůj vstup do projektu podmiňuje souhlasem Kachyni, ten je však proti, proto Menzel od projektu odstupuje.
  - Prosinec 1995: Kachyňa znovu kupuje od Hrabala práva. Ve smlouvě se praví, že Hrabal "neuzavřel a neuzavře" žádnou podobnou smlouvu s někým dalším. Režisér spojuje své síly se společnostmi Fronda Film (Jiří Pomeje) a Whisconti (Pavel Melounek, David Prudký). Opční právo mají na pět let.
  - Leden 1996: Jiří Menzel se domnívá, že Kachyňa o látku ve skutečnosti nestojí, protože točí jiné filmy a seriály, a podepisuje s producentem Sirotkem smlouvu na scénář a režii "Anglického krále". Vzápětí poté Kachyňa veřejně oznamuje svůj prosincový obchod. Menzel se setkává s Hrabalem a ten podpis pod smlouvou pro Kachyňu a společnosti Fronda Film a Whisconti odvolává. Právníci se přetahují, na čí straně je právo.
  - Červen 1996: Menzel dokončuje první verzi scénáře. Hrabal ji opatřil připomínkami, které Menzel zohledňuje do druhé verze. Podle Sirotka se začne točit na jaře 1997.
  - Leden 1997: Sirotek spojuje síly s televizí Nova. Přípravné práce na filmu mají začít od dubna 1997.
  - Únor 1997: Po pádu z okna nemocnice umírá Bohumil Hrabal.
  - Červen 1997: Menzel vydává tiskové prohlášení, v němž Sirotka obviňuje ze lží, povodů a nemravného chování. Práva, která Menzel pro Sirotka získal od Hrabala za 50 tisíc korun, Sirotek prodal Nově za 4,5 milionu Kč. Nova chce vedle filmu natočit i seriál, což je pro Menzela nepřijatelné. Od projektu odstupuje a veřejně se omlouvá Kachyňovi.
  - Říjen 1997: Objevuji se zprávy, že se chystá spojení obou konkurenčních projektů.
  - Listopad 1997: Sňatek z rozumu se odkládá. Pro látku se hledá nový režisér.
  - Červen 1998: Poprvé se v souvislosti s "Anglickým králem" zmiňuje jméno Jana Svěráka.
  - Červenec 1998: Menzel sešvihal Sirotka na festivalu v Karlových Varech proutkem.
  - Srpen 1999: Umírá Václav Nývlt. Vladimír Železný odchází s "novou" Novou na Barrandov, práva na "Anglického krále" zůstávají společnosti ČNTS.
  - Leden 2000: Práva kupuje od společnosti ČNTS producent Rudolf Biermann.
  - Březen 2000: V tisku se objevuje informace, že "Anglického krále" se ujme scenáristicko-režijní tandem Petr Jarchovský a Jan Hřebejk. Jan Svěrák to komentuje slovy: "Přeji kolegům hodně úspěchů, ta látka je prokletá."
  - Únor 2004: Scenárista Evžen Gogela se dostal se svojí adaptací "Anglického krále" mezi pět nejlepších scénářů v soutěži o Cenu Sazky. Biermann protestuje u organizátorů, neboť vlastníkem práv je on, a Gogela je nucen ze soutěže odstoupit.
  - Březen 2004: Umírá Karel Kachyňa.
  - Duben 2004: Společnost AQS kupuje od Biermanna práva na film.
  - Červenec 2004: Hřebejk oficiálně potvrzuje svůj úmysl natočit Anglického krále.
  - Srpen 2004: Jiří Sirotek umírá na infarkt. Hřebejk odstupuje od projektu.
  - Září 2004: Majitelé práv paralelně oslovují ohledně možné spolupráce režiséry Jana Svěráka a Jiřího Menzela.
  - Říjen 2004: Menzel podepisuje smlouvu o smlouvě budoucí, zároveň se zavazuje napsat nový scénář.
  - Květen 2005: Menzel podepisuje smlouvu na film.
  - Listopad 2005: Na oficiální tiskové konferenci je představen projekt filmu Obsluhoval jsem anglického krále. Producenty filmu jsou společnosti AQS a Bioscop.
  - Březen 2006: První klapka.
  - Červen 2006: Film, jehož rozpočet činí 84,5 milionuKč, je dotočen.
  - Prosinec 2006: Slavnostní premiéra v pražském kině Lucerna.
  - Leden 2007: Snímek je uveden do široké distribuce. (NIRO)

Zdivočelá země (1997)

 • V době vysílání první řady seriálu ještě nebylo prováděno měření pomocí peoplemetrů, ale tak zvanou "deníčkovou metodou". Z té pak jednou vyplynulo, že Zdivočelá země má vyšší sledovanost než souběžně na Nově vysílaný Dallas. To u některých fanoušků tohoto amerického seriálu vyvolalo až hysterické reakce a tehdejší ředitel Novy Vladimír Železný tomuto problému věnoval nemalý čas ve svém pořadu Volejte řediteli. (Lkprak)

Galerie (8)

Reklama

Host

Herec

Seriály
2022

Devadesátky - a.z.

 

Sudy - a.z. (E05)

 

Kleopatra - a.z. (E03)

 

Král diskoték - a.z. (E02)

Dokumentární
2006

13. komnata (seriál)

 

13. komnata Mirky Čejkové (S01E07)

2004

Bezesné noci

2001

Chaos (TV film)

 

Lesk a bída země České (TV film) - a.z.

1999

Karel Gott - Hvězda první velikosti (koncert)

Scenárista

Dokumentární
1979

Vesmír opačným smerom (seriál)

Pořady
1981

Okna vesmíru dokořán

Reklama

Reklama