Reklama

Reklama

Jan Vyčítal

Jan Vyčítal

nar. 08.03.1942
Praha, Protektorát Čechy a Morava

zem. 01.03.2020 (77 let)
Praha, Praha, Hlavní město Praha, Česko

Biografie

Ráčkující zpěvák, zakladatel a dlouholetý leader skupiny Greenhorns, uznávaný textař, známý karikaturista, kreslíř a tramp Jan Vyčítal se narodil 8. 3. 1942 v Praze jako druhé dítě v rodině „poštmistra". Vystudoval propagační grafiku na Střední průmyslové škole bytové tvorby (dnes Vyšší odborná škola uměleckoprůmyslová) a nějakou dobu se užitou grafikou živil – pro časopisy začal kreslit už v 19 letech. V letech 1964–1974 pracoval ve výtvarném oddělení Československé televize, pro kterou vytvořil několik animovaných filmů (např. O PRATONDOVI), od té doby je na volné noze. V roce 1965 založil spolu s kolegou z televize, výtvarníkem Josefem Šimkem, Marko Čermákem, Petrem Bryndačem a Jiřím Falladou skupinu Greenhorns. V průběhu téměř padesátileté existence kapely se v ní vystřídala řada zpěváků i hudebníků – Michal Tučný (a později jeho bratr Vít), Miroslav Hoffmann, Tomáš Linka, Pavel Král, Josef Dobeš, František Kacafírek, Aleš Maudr nebo Petr Kocman. V první polovině 70. let zlatá éra Greenhorns skončila – skupina musela skupina změnit název a až do roku 1989 vystupovat pod jménem Zelenáči. V roce 1974 dostal Vyčítal zákaz činnosti (= údajně kvůli režimu nevyhovujícím kresleným vtipům na stránkách humoristického časopisu Dikobraz) a předal na čas vedení skupiny Petru Bryndačovi. V roce 1978 V roku 1978 se Zelenáči objevili v kultovním muzikálu BALADA PRO BANDITU. Po revoluci se rozdělili na Greenhorns (Honzy Vyčítala) a Nové Zelenáče Mirka Hofmanna.

„Filmy mám velice rád. Co ale velice rád nemám, to jsou akční filmy. Jsou většinou dost hloupé a já se nerad dívám na hloupé filmy. Naproti tomu zbožňuji filmy pánů Menzela a Svěráka."

Jan Vyčítal vydal řadu autorských alb, několik knih, zpěvníků a sborníků. Roku 1990 se mu splnil dávný sen a mohl poprvé navštívit obdivované (a opěvované) Spojené státy a později i Kanadu a Austrálii. Neklidný a nepříliš zdravý životní styl a několik vážných autonehod mu především v posledních letech způsobil chronické potíže s páteří a rukou, kvůli kterým se musel vzdát hry na kytaru. V poslední době se začal věnovat olejomalbě. Dodnes prý rád trampuje, poznává nová místa, lidi i hospody. Zajímá se o historii II. světové války.

Vesper "vesper001" Lynd

Herec

Účinkující

Reklama

Reklama