Reklama

Reklama

Zdeněk Mahler

Zdeněk Mahler

nar. 07.12.1928
Batelov, Československo

zem. 17.03.2018 (89 let)
Praha, Praha, Hlavní město Praha, Česko

Biografie (1)

Zdeněk Mahler se narodil v rodinně kováře Karla a Marie Mahlerových. Brzy se jeho rodiče přestěhovali do Prahy na Vysočany, kde malý Zdeněk Mahler absolvoval mateřskou školku a následně tzv. Učitelský ústav. Maturitu složil na reálném gymnáziu v Karlíně a v roce 1952 dokončil Filosofickou fakultu (čeština, angličtina). Již v době studí spolupracoval s Československým rozhlasem a vedl studentský časopis Předvoj. Do roku 1953 pracoval jako redaktor Československého… (více)

Zajímavosti (9)

  • Díky scénáři pro mnohem později (a v pozměněné podobě) realizovaný film Lidice (2011) získal Cenu Sazky pro nerealizované scénáře. Na toto vítězství později vzpomínal: "To bylo celé burleska! Šel jsem tam s tím, že nic nedostanu, že mě čeká jen ostuda, jak se stařec cpe mezi mladé a nemá na to. Tu nervozitu jsem musel jít před přenosem rozchodit nahoru na Ladronku... dobře hodinu jsem tam chodil! Pak jsem přišel do totálně narvané Lucerny, mezi všechny ty celebrity a krásné holky, já, člověk profesí navyklej na samotu a rozmlouvání s cuhama. S Markem Epsteinem, což je výbornej chlap, i s tou sympatickou dívenkou jsme se domluvili, že budeme mluvit v plurálu, ať už se ta cena sveze kamkoliv, jenomže pak jsem viděl zákulisí té zubožené Lucerny, vylámané schody, stoly z první republiky a padla na mě neuvěřitelná tíseň. A když jsem vyšel na pódium, a uviděl v první řadě ten uzlíček, Václava Havla, měl jsem myšlenky už úplně jinde. Musel jsem myslet na to, jak se tu musí cítit on, vždyť to není jen nějakej zchátralej barák, to je osud jeho rodového díla! Takže z toho, co se dělo na pódiu, když jsem vyhrál, si moc nepamatuju. Měl jsem jedinou touhu - utéct. Producent Adam Dvořák se na mě vrhal, že by měl o scénář zájem, ale všem jsem utekl. Paní v šatně mi zabalila toho paňácu do igelitky z Alberta, a protože na taxíka jsem neměl, vlezl jsem do metra. A najednou se ke mně na Hradčanské ženou nějaké tři gorily, tak jsem si říkal, že už se to ví, tak to pěkně schytám a pak jsem si všiml, že přede mnou na schodech jede poslanec za KSČM Dolejš a že tohle je asi ochranka, která se bojí, abych ho tím paňácou zabaleným v igelitce nepraštil." (NIRO)

Lidice (2011)

  • Původní myšlenka začala klíčit v hlavě scenáristy Zdeňka Mahlera dobré půlstoletí předtím, než film konečně vznikl: „To je ještě z doby, kdy jsme bydleli s Milošem Formanem na Kampě, což bylo někdy koncem 50. let. Rozhodl jsem se tehdy, že než začnu psát, provedu určité průzkumné práce, ale protože jsem nechtěl přijít do Lidic mezi těch pár vdov, co přežily, a bejt za blbýho, tak jsem nejdřív obešel okolní vesnic. Což se neukázalo příliš šťastným, jednak proto, že vzájemné vztahy nebyly nejlepší, a jednak proto, že když jsem vlezl do Lidic, tak jsem věděl už leccos nejen já o nich, ale i oni o mně. Navíc, já toho chlapa, jedinýho, který přežil Lidice, padl! Bydlel ve vedlejší vsi, jenže se o něm nesmělo mluvit, takže jsem byl okamžitě pozván na ústřední výbor komunistické strany, kde mě soudružka Leflerová velmi důrazně varovala, abych v tomto směru nevyvíjel žádnou další aktivitu.“ (NIRO)

Galerie (12)

Reklama

Scenárista

Spisovatel

Filmy
2011

Lidice - kniha

1979

Božská Ema - kniha

Herec

Účinkující

Ovládací panel

Fanklub

(26)

Reklama

Reklama