Slzy slunce (2003)

Najväčším problémom filmu je, že sa tvári ako hlboká dráma, reflektujúca drsné skutočné udalosti z africkej džungle. A síce ich zobrazuje fakt naturalisticky (dávno som nemal tak zovretý žalúdok!), v kombinácii s americkým patetizmom a hviezdnou tvárou Bruca Willisa pôsobí nedôveryhodne. Tears of the Sun môžeme vnímať tiež čoby čistý akčňák, ktorý chce byť aj niečím viac, no pre pomalý a nudný scenár nie je ani uspokojivým akčňákom.

Smrt přichází v bílém (2003)

Nikdy nepochopím, prečo majú niektorí tvorcovia potrebu tlačiť do ponurých thrillerov humor. Dead End obsahuje tiež veľa logických lapsusov. Ale jeho najväčším handicapom je, že si tvorcovia myslia že nakrútili thriller s šokujúcou pointou, pričom ju každý odhalí po prvých desiatich minútach.

Správnej polda (2003)

OK krimi oddychovka o uznávanom mužovi zákona, ktorí prestal veriť v systém a dal sa na dráhu zločinu. Film síce neprináša nič nové, no to staré balí lepšie, než mnohí jeho ambicióznejší bratčekovia (na čele s príšerným 3000 Miles to Graceland). Akurát by sa ho zišlo trochu prestrihať - pri lúpeži piatej banky už je repetitívny a to ešte majú nejednu banka v pláne. Thomas Jane je fajn, v pohode ťahá celý film. Prítomné sú aj náznaky vzťahovej psychológie (láska medzi čestným otcom a "skazeným" synom), no dynamická akcia a pohodová hudba zostávajú na prvom mieste. Filmu dosť pomáha nálepka "podľa skutočnej udalosti". V kine a pri nejakých očakávaniach by to bol čistý priemer, doma je to za dobré 3*.

Spy Kids 3-D: Game Over (2003)

Celkom zábavná hovadinka. Najprv vás ohúri skvelým 3D prevedením a potom pobaví plejádou cameo roličiek, ktoré buď odkazujú na známe šlágre poslednej doby, alebo vzdávajú hold celej Spi-Kids ságe. Za rovnaké peniaze trojnásobne viacej muziky - vďaka dlhšej stopáži a množstvu hereckých hviezd.

S.W.A.T. - Jednotka rychlého nasazení (2003)

Rutinný akčák s minimom akcie a bez štipky štýlovosti a tvorcovského dotyku. Rádoby prepracovanejšie postavy, rádoby cool humor, nulové napätie. A záporák, ktorý akoby ešte stále ležal v posteli s Diane Lane. Čím chceli tvorcovia tohto filmu zaujať?

Štvanec (2003)

Úmyselne chladný (v štýle Insomnie) a pomerne surový thriller, ktorý robí osobitým hlavne použitie nenápadnej hudby v pasážach, kedy by ste čakali veľký orchester. Evidentne kvôli dosiahnutiu väčšej autenticity a naturalizmu. Prvá, pomalšia a klišovitejšia polovica je handicapovaná chabou charakteristikou postáv a miestami prihlúplymi flashbackmi do minulosti, ktoré nás s nimi oboznamujú. V druhej polovici ale začne čistá akcia a snímka naberá na slušnej dynamike a pichlavej krvavosti. Na mainstream fakt dosť surové - toľko rezných rán sa v jednom filme len tak nevidí. Herci sú fajn, ale zaslúžili by si lepšie rozpracovanú psychológiu. Connie Nielsen to opäť moc, moc sluší.

Švindlíři (2003)

Nevtipná komédia, diváka neangažujúca psychlogická i rodinná dráma, a malý náznak thrilleru. Nudný žánrový hybrid s výborným Nicolasom Cageom. Vyústenie mi neprišlo ani tak prekombinované a zložité, ako nedôveryhodné. Síce dáva predošlému dianiu nejaký zmysel, ale nadšenie nevzbudí. Jedna zo slabších scottoviek.

Tajemná řeka (2003)

Mystic River je temné detektívne krimi, previazané komornou štúdiou charakterov. Pomalý, tichý, minimom hudby podfarbený film, ktorý rozhodne nie je žiadnou adrenalínovkou, ale je vážnou ľudskou drámou, v závere snáď myšlienkovito ešte silnejšou než Dokonalý svet. Obrazovo jednoduchý film, stojaci hlavne na hercoch a strihu. Nožničky síce mohli byť aktívnejšie, ale herci ho zachraňujú.

Tenkrát v Mexiku (2003)

Ešte viac cool a štýlové než Desperado, ale so zbytočne prekombinovaným a hektickým príbehom, v ktorom niet času na to najdôležitejšie - dôkladne rozpracovať postavy, na ktorých má film stáť. Celý čas sa iba niekto s niekým na niečom tajne dohaduje, alebo po niekom strieľa. Robert Rodriguez sa do 80 minút pokúsil narvať trojhodinový materiál a výsledkom je zbrklý a miestami nechcene strnulý patlanec, vhodný skôr pre fanúšikov Spy Kids, než Desperada.

Test (2003)

Prvá tretina The Recruit je super. V druhej sa dej spomalí a v tretej vyústi v kŕčovité a nefungujúce finále. Thriller, v ktorom nie je nič tak, ako sa zdá. A tiež thriller, ktorý nefunguje tak, ako by chcel. Fajn herci za to nemôžu.