Láska je láska (2004)

Tuctová "dráma" o tom, že sex, a obzvlášť ten najlepší - s cudzincami - je ťažko ovládateľná droga. Tuctový film, hodný mainstreamového TV kanálu v stredu o 22:30. Ale je tam aspoň dosť sexu (v hoteloch, na záchodoch, na jachte, v kancli, všelikde) a hlavná nymfomanka ujde.

Delfíni a velryby 3D: tuláci oceánů (2008)

Filmársky prekvapivo banálne nakrútená ekologická agitka, ktorá vám predstaví zopár veľkých "rybičiek" a desať krát vám pripomenie, že sú na pokraji vyhynutia. Niet tu jedinej scény či záberu, kvôli akým chodíme do IMAXu. Niet tu scén lovenia, párenia, vodných tancov, ničoho podobného. A ak, tak iba na pár sekúnd, v náznakoch. Zachraňujú to iba sympatie niektorých z "rybičiek", čo ale nie je zásluha filmárov. Tie 3* dávam nie im, ale iba ako milovník prírody.

Prokletí domu slunečnic (2007)

Slabý odvar ošúchaného námetu, v závere dokonale sprznený logickými kolapsami.

Neuvěřitelný zmenšující se muž (1957)

Žiadna samoúčelná triková atrakcia, ktoré sa v paťdesiatych rokoch liahli pásovo. The Incredible Shrinking Man je nesmierne nápadité a napínavé dobrodružstvo s ukážkovo nepredvídateľným scenárom a existenciálnym myšlienkovým presahom. Je to pútavá dráma o človeku, ktorému sa odrazu od základu zmení život a musí sa vyrovnať s neodvratným pádom do úplnej izolácie, bojovať o potravu, o holé prežitie. Jeden z pilierov sci-fi žánru, ktorému sa dnes málo čo vyrovná.

Zahulíme, uvidíme 2 (2008)

Toto si jednotka nezaslúžila. John Cho a Kal Penn sú rovnako super, a buddy chemistry medzi nimi funguje stále na výbornú, ale humor je väčšinou o kategóriu nižšie. Obzvlášť rovina s vládnymi agentami sa topí v trápnosti a krči. Zopár krát som sa ale zasmial, a párty dole bez a záverečná pohľadnica z Amsterdamu boli príjemné. Ale nebyť toho, nedám ani 2*.

Šňup (2002)

Štylisticky veľmi podobné Aronofskemu Requiem za sen, akurát nie tak vážne. Šňup ide skôr o pobavenie tarantinovej generácie drsným a dekadentným humorom. Počiatočná samoúčelnosť vizuálnych kúziel sa postupne vytratí a film začne čerpať predovšetkým z hercov, ktorí sú napokon jeho hlavnou atrakciou. John Leguizamo, Mena Suvari a Peter Stormare sú OK; ale Jason Schwartzman, Brittany Murphy a Mickey Rourke sú VÝBORNÍ. Dovolím si tvrdiť že jedny z ich najlepších rolí. Mimochodom, Rourke tu hrá karavanového fandu do wrestlingu...

Vraždící bestie (1959)

Roztomilé béčko, v ktorom psi, premaskovaní na veľkých zmutovaných potkanov, ohrozujú partu ľudí v dome na odľahlom ostrove. Nízkym rozpočtom a tvorcovskou neschopnosťou dorazený už tak priemerný scenár. Od hororových scénok až po vzťahy medzi postavami neodolateľne naivné. Neľutujem jedinú minútu, strávenú pri tomto guilty-pleasure :-)

Paříž, Texas (1984)

Prečo je Paríž, Texas rovnako nekonečne pomalým filmom, ako sú nekonečné texaské plániny, dekorované zeleňou a modrou oblohou, ktorá počas ubíjajúcej pražskej zimy pôsobí na diváka ako balzám na dušu? Pretože tak prenádherný záver, ktorý zatajuje dych a nenecháva oko suché, si musíme zaslúžiť. A ešte k tomu mladučká Nastassja Kinski, ako z oka vypadnutá mojej prvej láske.

Gomora (2008)

Autenticky mrazivé a dokumentaristicky hodnotné dielko odvážnych tvorcov. Úmyselný chlad filmu a odstup od postáv je adekvátny prívetivosti sveta, v ktorom sa odohráva. Nie je jeho handicapom. Tým je zbytočne prepálená minutáž. Vybrať len to najpodstatnejšie, skrátiť na 100 minút a mohla to byť pecka!

Bílá smršť (1996)

Keď prekusnete gíčový a sentimentálny obal, pochutnáte si na peknom filme s charizmatickým Jeffom Bridgesom a krásnymi zábermi na oceán, palmy, oblohu, atď. Ale Ridleymu Scottovi muselo byť už pri čítaní scenára jasné, že tentoraz si skôr oddýchne, než že by sa niekam autorsky posunul.