Doba ledová 2: Obleva (2006)

Jednotka bola dosť o ničom, ale veľmi zábavná (dal som 4*). Dvojka je úplne o ničom a minimálne zábavná (zachraňuje ju iba veverička). Animácia je výborná (až na tú veľkú vlnu), zvuk praskania ľadu parádny, no scenár - od hlášiek, cez vtípky až po využitie potenciálu roztomilosti postavičiek - patrí do podpriemerných vôd béčkových animákov, premiérovaných na DVD. Pri megaprojekte ako Ice Age 2 je to zarážajúce.

Nebezpečná rychlost 2: Zásah (1997)

Štandardná akčná bejkovina s motorkou, lietadlom, loďou, skúterom, motorovou pílou a cool hudbou od Marka Mancinu. O niečo horšie ako Vodný svet, no stále dostačujúco zábavné. Hoci občas inak, než tvorcovia zamýšľali. A záver je bombastický.

Válka policajtů (2004)

V dobrom zmysle slova staromódna krimi skôr o súboji charakterov, než strelných zbraní. Depardieumu sedí záporák ako ušitý na mieru, vedľajšie postavy majú zmysel a v zápletke, hoci nijako komplikovanej, niet jedinej diery. Policajná akcia v decentnom a inteligentnom európskom balení. Mínusom je iba zopár presentimentálnených alebo zdĺhavých scén, ktoré film robia pocitovo dlhším, než je v skutočnosti.

Univerzální uklízečka (2005)

Ambície nakrútiť čiernu komédiu, ktorá by vyčnievala z mainstreamu a kvalitatívne by zatienila konkurenciu (špičkové obsadenie a výprava...), sa cení, no úmysel ostáva niekde kúsok za pol cestou. Keeping Mum neprináša nič, čo by sme už nevideli inde, hravú roztomilosť mieša s britským černym humorom najprevarenejším spôsobom, a neprináša žiadne prekvapenia. Ale to pozlátko, do ktorého je šablónovitý scenár zabalený, je pekné. A Rowan Atkinson nie je iba komik, je plnohodnotný herec.

Žena mého muže (2003)

Nevera, žiarlivosť a vášeň poetickými očami ženy - t.j. kopec kecov a žiadna akcia. Anne Fontaine čerpá erotično z neukázaného a darí sa jej to. A všetky scenáristické prešľapy, ktoré nudia mužského diváka, ospravedlňuje záver, ktorý z filmu robí nadmieru kultivovanú "úvahovú romancu" pre pokročilejšie vekové kategórie. Obzvlášť pre jedincov, motajúcich sa v bludiskách dlhodobých, zošedivelých vzťahov.

Mnichov (2005)

Veľmi diskutabilné 4*. Spielberg bohužiaľ dospel a emocionálna plochosť a akademický chlad, ktorý sa dal prepáčiť jeho Vojne svetov, sa už Mníchovu prepáčiť nedá. Vojna svetov totiž perfektne fungovala ako čistý horor, technickými aspektami filmárčiny naháňajúci hrôzu a zimomriavky. Mníchov sa snaží o duchaplné rozoberanie vážnych tém, na čo premakaná technická precíznosť nestačí. Z celého zdĺhavého filmu tak skutočne funguje iba jediné - naturalisticky chladné vraždy, obzvlášť tá slečny assassinky na lodi. Niekto mi môže oponovať, že ma Mníchov neoslovil, pretože muslimsko-židovský konflikt ide mimo mňa, no nie som ani Žid a Schindlerov zoznam mám v Top 10 najobľúbenejších filmov. Pretože má srdce ako slon.

Stíny štěstí (2005)

Tuctová dráma zo života o vzťahových problémoch, nakrútená televíznou optikou. Nie pre tých, čo chcú uniknúť z reality do filmu, ale pre tých, čo chcú svoju realitu porovnávať s cudzou. Osobne také nemusím, no na druhú stranu určite lepšie než pre rovnaký účel robené telenovely.

Nezvratný osud 3 (2006)

Síce bez údernosti originality jednotky a úvodnej scény z dvojky, ale zato s najšťavnatejšími a najštipľavejšími, až splatterovými scénkami jednotlivých mordov. A aj chémia medzi sympatickým a dobre hrajúcim duom hercov je prekvapivo funkčná. V rámci teen hororu a tretieho dielu série spokojnosť.

Underworld: Evolution (2006)

Trikovo lacnejšia, filtrovo modrejšia verzia Van Helsinga, ktorá je tým predvídatelnejšia, čím je bližšie k záverečným titulkom. Ale vďaka kratšej stopáži a skvelému imidžu Kate Beckinsale som sa nudil menej než pri Helsingovi.

Firewall (2006)

Harrison Ford je vzorný a bohatý otec "dokonalej rodiny" a teraz o ňu musí bojovať... Americká thrillerová pásovka, ktorá si viacej požičiava, než prináša. Prvá polovica silne rutinná, nezáživná a naťahovaná. Druhá polovica sa príchodom zvratu, ukradnutého z nemenovaného thrilleru s Melom Gibsonom zdynamiční a strieda dobré scény s klišé "poistkami". Harrison hrá Harrisona, záporák Paula Bettanyho je prekvapivo jednorozmerný. Ostatní sú iba do počtu. Celkovo relatívne zábavná, miestami napínavá a miestami nechcene smiešna žánrovka. Osobne ma v záverečnej sekvencii potešilo staré auto a preslnené vidiecke lokácie - jednak hrejivá nostalgická spomienka na Hitchcockove dobrodružstvá a tiež príjemný kontrast k predchádzajúcemu hi-tech vizuálu (modré filtre). Za ten posledný záber to proste nemôžete odsúdiť :-)