Hra o trůny (2011) (seriál)

Tento seriál je důkaz toho, že kniha se opravdu dá přenést na televizní obrazovky, aniž by výsledek ztratil větší část svého kouzla. Jako poznamenaný knižní předlohou se prostě nemohu vyvarovat častého srovnávání s knihami (a byla by hloupost nesrovnávat). Seriál určitě trochu trpí krátkou stopáží. Narvat tak obsáhlou story do deseti dílů po šedesáti minutách tak, aby to bylo srozumitelné a hezké, musí být těžké. Ale povedlo se! K tomu připočítáme pečlivě vybrané herecké obsazení, uvěřitelné prostředí, pořádnou výpravu, okořeníme to trochou sexu a krve, zamícháme a dostaneme pořádnou chuťovku, kterou zblajzne každý, kdo je unavený všemi kriminálkami a nemocnicemi a dynastiemi... a srdce mi vždycky radostí poskočí, když vidím, že se HBO nebojí těch věcí, ve kterých spousta lidí vidí tabu. Nemohu dát méně, než pět hvězdiček, protože seriálová dokonalost takových rozměrů se jen tak nevidí. Dějové linky propletené jako proutěný košík, epické záběry...prostě nádhera. Jen škoda těch bitev. A to, že se během odvysílání čtyř dílů stala Hra o trůny 18. nejlepším seriálem na čsfd, taky o něčem svědčí...no ne? Edit 25.6.2011: Pátý díl v závěsu s šestým tomu nasadily korunu! Edit 21.5.2019: Jak to dopadne, když geniální předloha nemá pokračování a všemocní scénáristi se začnou cítit jako spisovatelé? Pohodlně se usaďte a vychutnejte si zmršenou osmou sériii.

Vetřelci dávnověku (2009) (seriál)

Skvělá série dokumentů. O mysteriózní teorie Ericha von Dänikena jsem se vždycky zajímal a proto mně nevýslovně potěšilo, že jsem úplnou náhodou narazil na tenhle seriál. Je to vlastně takový soubor jeho myšlenek v kostce...tedy v seriálu...a je nutno dodat, že se to povedlo. Jsou chvíle, kde člověk zadrží dech a prostě si musí říct: "Sakra, na tom by něco být mohlo.". V tom se mi právě jeho teorie líbí - všechno se snaží podložit pracně dohledanými fakty a důkazy. No a i když se někdy (vlastně v docela dost případech) ony důkazy nejeví jako tak jednoznačné, je příjemné, že ještě pořád existují lidé, kteří se dokážou nadchnout pro věc a jdou proti proudu. Spousta lidí si tenhle film nepustí, protože si řeknou, že je přitažený za vlasy a že se přece tak dlouho hromaděné poznatky z historie a archeologie nemohou mýlit. Jenže ono je třeba mít trochu otevřenou mysl. Před pár stoletími si lidé byli jisti, že země je placka a upalovali za to kdekoho. Proč by nemohl mít pravdu zrovna Däniken? Je tedy pravda, že některé díly se vydávají směrem pořádných extrémů, ale stále je to zábava sledovat.

Na život a na smrt (1998) (seriál)

Totální srdcovka. Tenhle seriál ukazuje, že i za málo peněz se dá udělat hodně zábavy. V hodně scénách zjistíte, že kouř, který se drží při zemi je tam jen kvůli skrytí koberců a celkově se zasmějete spoustě věcí. Bojové scény ale opravdu stojí za to a hlavně musím vyzvednout umírněné používání provazů, které, ač je vidět, většinou vůbec nepůsobí rušivě. Pak nemohu zapomenout na ultra-skvělého Chrise Casamassu (Scorpion), dokonalého Adona Marapise (Quan-Chi), hodobóžového Bruce Lockea (Shang Tsung), neuvěřitelného JJ. Perryho (Sub-Zero) a všechny ženské hrdinky až na Taju :)) A závěr seriálu, to není ani tak "tečka", jako spíš pořádná "teč" za dobrým, ale málo známým seriálem :)

Strážci - Watchmen (2009)

Dospělý komiks, který má i přes pár skvělých akčních (a náležitě brutálních) pasáží spíše filosofickou hloubku. Watchmen se určitě nebudou líbit divákovi, který s vyplaženým jazykem rád sleduje jeden akční film za druhým. Zároveň se nebude líbit divákovi, který počítá s tím, že na něho film "vyblije" na začátku úplně všechno a on si pak domyslí konec a film ani nedokouká. Watchmen je prostě nutné dokoukat do konce, nadýchat tu temnou atmosféru, sžít se s hrdiny, přemýšlet nad onou filozofií a nakonec koukat jako péro z gauče. Hlavní hrdinové mají až neuvěřitelné charizma (hlavně Rorcharch) a opravdu působí tím dojmem, jakým mají - nejsou to (až na šmoulu) nějací nadlidé, ale běžní smrtelníci, kteří se rozhodli pomáhat. Kdyby existovalo více takových filmů, nezlobil bych se - vymýváren už je dost, tak proč se u filmu také jednou nezamyslet?

Znamení (2002)

Musím říct, že tenhle film se mi velice rychle dostal pod kůži a postupně jsem se z křesla přesunul až na dvacet centimetrů od obrazovky :). Pro mě opravdu dokonalé, atmosférické ztvárnění takové invaze mimozemšťanů, kdy lidi nejsou schopni udělat vůbec nic a jen tupě koukají k obloze a snaží se zjistit, kde jsou vlastně ty létající talíře, které tam ještě před chvílí byly :) .

V (2009) (seriál)

Skvělý seriál, který dokáže diváka naplnit nezměrnou záští vůči "hlavní mimozemšťance" :) Tak takhle bych si první návštěvu mimozemšťanů nepředstavoval :)

Zlatý kompas (2007)

Velice zajímavý film, jehož kvality se nedají popřít: krásná animace, poutavá hudba, epické výjevy, originální námět (to by asi bylo dobré připsat autorovi knihy) a sympatičtí herci. Máme tu však i nějaký ten zápor. Největším a filmu nejvíc škodícím je taková prapodivná nedotaženost. Při sledování Zlatého Kompasu se prostě nestane, že by divák hýkal nadšením a nadskakoval vzrušením, jako tomu bylo například u Pána Prstenů...to je ale velká škoda, protože potenciál na to opravdu má. Tahle nedotaženost je vidět i v závěrečné bitvě, která (ač má nakročeno k velkoleposti) trvá snad pět minut a veškerý "to-je-ale-mazec" pocit zmizí hrozně rychle. Bohužel se to stává a filmy někdy vyloženě promrhají potenciál. Další neduh je skutečnost, že postavy nedostávají moc prostoru a objeví se třeba dvakrát za celou dobu trvání filmu...plus nějaké ty neúplně vysvětlené situace, které prostě jen tak z ničeho nic nastanou, a divák prostě neví proč. Dost už ale o tom, protože jsem zapomněl na jednu věc, kterou musím vyzdvihnout: úchvatné umělecké zpracování dopravních prostředků, architektonického stylu budov a různých udělátek zavánějících steampunkem. To prostě miluju. Pro mě na pomezí tří a čtyř hvězdiček...přikloním se ale ke čtyřem kvůli krásně vyvedenému světu.

Smrtící parazit (2009)

The Thaw je ryze televizní horor, ale určitě má své kouzlo. Přišel jsem na něj přepínáním mezi kanály a zaujal mně. Brouky, ač je ve skutečnosti nemám moc rád, ve filmu vždy vítám a když je to zrovna takovýhle zvláštní brouk, nadšeně poskakuji, protože filmy s nádechem Sci-Fi mě vždycky zajímají. Film samozřejmě nemůže ničím překvapit, ale určitě neurazí...a šťavnatá scéna s rukou a nebo třeba s ledním medvědem, to už je taková třešinka na dortu :) Četl jsem tu názory, že film je propaganda "zelených", ale to je podle mně ryzí pitomost. Stejně tak každý akční film může být propagací zbraní a každá kriminálka může navádět k vraždám. Holt se filmy zase nesmí brát tak vážně, vždyť jsou to jen filmy ;)

Akta X - Film (1998)

Parádní film, který ve mě od začátku do konce jaksi prapodivně vzbuzoval pocit, že vím něco, co bych neměl :) Takhle si představuji vyprávění o pořádném spiknutí hlavounů, kteří mají jakýsi vyšší cíl...a ten není pro lidstvo zrovna přínosný. Nemám, co bych v rámci možností filmu vytknul :)

V řetězech (2006)

Zajímavý film, který se mi líbil i přestože tenhle druh filmů opravdu nemusím. Co mi nejvíc uvázlo v paměti, to je hudba, kterou S. L. Jackson loudí ze své kytary...ta je prostě parádní. Myslím, že V řetězech se určitě dá hodnotit jako nenáročný nadprůměr.