Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Dokonalé Sci-Fi. Se slzou v oku musím říct, že jsem konečně viděl Director's cut a jsem absolutně u vytržení. Tenhle film je právem nazývaný legendou, protože má neotřelý a naprosto skvěle podaný příběh, skvělou hudbu (přestože se většinou skládá z variací hlavního tématu), na svou dobu nádherné efekty, které však ani dnes neurazí...a už nemůžu dál jmenovat, protože na tomhle filmu je téměř všechno přivedeno k dokonalosti. Viděl jsem ho už tolikrát, že to ani nespočítám a přece jen se mi pořád líbí. A Arnold, to je kapitola sama pro sebe - Terminátor mu prostě padl skvěle.

Legenda pekelného domu (1973)

Byl jsem zvědav, co tento film přinese a jsem spokojen. Nedávno jsem poslouchal audiopovídku od Mathesona a...no asi mě to trochu zdeformovalo. Na hercích moc nejsou znát emoce (nebo aspoň ne tolik, jako v dnešních filmech), ale mě to vůbec nevadilo právě kvůli zmíněné povídce. Film beru jako takové zpestření poslouchaného příběhu o obraz a na mou duši jsem si přesně takhle představoval dané situace. Také musím vypíchnout neuvěřitelně sedící hudbu, ze které jsem měl kolikrát stísněnější pocit, než ze scén samotných. Asi začínám mít rád staré horory.

Bytost (1982)

Tak tenhle horor jsem znenadání zastihl v televizi a už jsem se od něho do konce neodlepil. Nevím proč, ale tyhle starší kousky bez hektolitrů krve, střev a mozků, jsou mnohem děsivější, než moderní horory. Asi tomu také přispívá ta atmosféra osmdesátých let, která je pro takové horory jako dělaná (třeba takový vymítač ďábla). Je obecně známo, že člověk se nejvíce bojí neviděného a u tohohle filmu to platí dvojnásob...a možná to bude znít troufale, ale dovolil bych si Bytost přirovnat k Osvícení. Má tak nějak podobnou atmosféru a možná i hudební doprovod...no prostě parádní film i když do kvality Osvícení mu ještě něco chybí.

Křižovatka smrti 3 - Tentokráte v Paříži (2007)

Film je slabší, než jeho dva předchůdci, ale Jackie Chan a Chris Tucker tomu dodávají jakousi šťávu, díky níž se na to nechá koukat. Z vod průměru asi nevystoupí, ale Križovatka Smrti 3 je se svou nadsázkou a hláškami určitě výš, než "trháky" typu XXX 2, nebo odporní Charlieho Andílci.

xXx: Nová dimenze (2005)

Hned jako první věc musím říct, že Ice Cube je totálně nesympatický trotl, co rád pouští tvrdé hlášky při každém kroku, ale nějak se mu jeho snaha nevyplácí. První film byl dobrý (možná je to V. Dieslem), ale tohle... Je možno slyšet soundtrack, který se převážně skládá z RnB, vidět hodné černochy, zlé bílé politiky, tanky se třemi děly a nakonec (tramtadadá) rychlovlak spojující Capitol s blíže nespecifikovaným místem. Kdyby nic jiného, tak tohle bije do očí. Někdy na mě víc působí, když je film trapný, než když je špatný. A když je špatný, je mi trapně...zamotané, že? Pak si ale vzpomenu, jací byli například Charlieho Andílci a nutně musím zvednout hodnocení o jednu hvězdičku.

Duch doby - Stále kupředu (2011)

Velice dlouhý dokument "o všem", který jsem si musel rozdělit na dvě části, abych vydržel. Každopádně nemohu říct, že by byl nezajímavý. Má mnoho skutečně dobrých myšlenek a leccos vysvětluje. Najdou se názory, se kterými nesouhlasím, ale většina je jich opravdu celkem logická a mám pocit, že by možná tyto nápady i mohly fungovat. Nicméně jako člověk, který se v záležitostech týkajících se ekonomiky, finančnictví, a ostatních zde probíraných odvětvích nevyzná, nemohu říct, jestli je všechno podáno natolik seriózně, aby se tomu dalo věřit. Pocit z dokumentu jako takového mám však dobrý, jen ta délka...

Vampire Hunter D (2000)

Nemohu říct, že by tenhle film nebyl zajímavý, ale vůbec mě nedokázal vtáhnout do děje a tak nějak uspokojit. Musím ocenit nápad s propracovaným sci-fi prostředím křížícím se s upíry, ale to je asi tak všechno. Nedávno viděný King of Thorn se mi líbil mnohem a mnohem víc, protože byl od ostatních anime tak odlišný. Nějak asi nemůžu překousnout tu odlišnou kulturu, kde bez většího vysvětlení létají obří píseční rejnoci, každý kdo se odrazí skáče stovky metrů do výšky, a téměř každý má jakousi zvláštní schopnost. Srdceryvné scény na mě vůbec neúčinkovaly a působily spíše trapně. A vlastně téměř všechno na mě bylo až moc rozvláčné a protahované. Ale jak říkám, asi to není chyba filmu, ale můj problém s vnímáním anime.

10 000 př. n. l. (2008)

Nic převratného, ale ani nuda. Emmerich vzal všechno od Egypťanů až po mamuty a narval to do jednoho shakeru, pořádně zamíchal a máme tu film, který chce být akční, dramatický, epický a dokonce chce i hrát na city. Nicméně vždycky nemůže každý dostat to, co chce, a tak to platí i u filmu. Akce je přítomna, ale je jí pomálu, drama si asi dalo přestávku, epické záběry jsou tu asi dva nebo tři a závěrečná hra na city byla pro mě "opravdovým šokem". Přes tyhle všechny neduhy se ale na film nechá koukat a když není co jiného dělat, docela to člověka zabaví. Jen škoda toho historického maglaizu, kde Egypťané používají ke stavbě pyramid mamuty...

Muži, co zírají na kozy (2009)

Muži, co zírají na kozy mě nijak neoslovili. Podle traileru, jak už to tak bývá, jsem čekal něco s vysokou koncentrací inteligentně vtipných okamžiků, které mě pošlou do kolen. Jsem hrozně moc rád, že jsem na tohle nešel do kina, protože bych zatraceně litoval, že jsem si místo toho nekoupil třeba balíček žvýkaček. Vlastně téměř všechno, co je v traileru a působí dobře, ve filmu prostě ztrácí pointu a údernost. Takže sorry, ale dávám jednu hvězdičku za trailer, jelikož to je to jediné, co mě zde zaujalo.

Netopýři (1999)

Pro mě je to jako taková průměrná béčková zábava na noc. Vyloženě se u toho nenudíte a zároveň nepřijde nic extra. Najdete zde typické scény, kde je za oknem v pokoji nemluvněte vidět hrozivá silueta, kde žena bezstarostně věší prádlo (večer, jakoby neměla nic lepšího na práci), nebo kde majitel restaurace jde prověřit podivný šramot před svým podnikem. Také je fakt, že se mi líbila část, kdy se hlavní hrdinové rozhodli opevnit budovu školy. Pro takové "nápady z nouze" mám prostě slabost (stejně jako v úsvitu mrtvých nápad s dodávkou) :). Tři hvězdičky za zdařilé béčko, které nenudí.