23 (2007)

No, musím říci že jsem očekával víc. Tak zajímavý námět o záhadném? číslu 23 a jeho vztahu k světu bohužel ustupuje na druhou kolej a více prostoru dostává vztah Carreyho postavy k tomuto číslu. Což by možná nevadilo, kdyby tento vztah byl dostatečně silný na to, aby stvořil napínavý snímek. A to podle mého nebyl. - Přesto musím pochválit pěknou stylizaci části, která reprezentuje knihu a také Jima Carreyho, který zde dokazuje že se hodí i do dramatických rolí. 50%

Nebe (2002)

O Nebi jsem před plánovaným zhlédnutím neměl téměř žádné informace, věděl jsem pouze to, že ho režíroval Tom Tykwer, jehož Lolu považuji za nejlepší německý snímek a také za jeden z nejlepších respektive nejzajímavějších filmů co jsem kdy viděl. A po zhlédnutí musím říct, že mě tento německý tvůrce nebo spíše jeho film opět milé překvapil. Příběhově sice není Nebe tak dobré, hlavně druhá polovina filmu mě už tak nebavila, ale i tak jsem si ho užil. Zaujala mě hlavně ústřední herecká dvojice - C. Blanchett a G. Ribisi. ___ Mimochodem po většinu stopáže jsem uvažoval, proč tak smutná romance nese tak poetický název jakým "Nebe" nepochybně je. Konečný záběr mi dál odpověď a opravdu se mi zaryl do paměti. Myslím si, že ale nejsem sám. 75% EDIT (6.8.2020): Myslím na Palacha, na Patočku, na Sokrata. Někdy se cena života holt stvrzuje ve smrti. Myslím též na Smolíkovo "Z hlediska vyššího principu mravnostního, vražda na tyranu není zločin". Existují zkrátka vyšší měřítka než světské právo, respektive i zločinné občas může být morálním. ;-) Vůbec celým tím filmem se jako nit táhne vítězství ideje (myšlenky, ducha) nad hmotou (tělem). Tak kupř. vyholené hlavy P. a F. zde neslouží k tomu, aby policii ztížily identifikaci, nýbrž jsou popřením individuálnosti (principem individuace je hmota) skrze lásku (která je - jak doufám - stále ještě hlavně duchovním principem). Dva jedinci se v lásce stávají vyšší jednotou; v jistém smyslu je tedy láska vždy smrtí, zrušením já. 85%

Americká noc (1973)

Snad nejlepší pocta, kterou může filmař filmu dát - natočit kouzelný film o podmanivém procesu tvoření filmů. Tohle si snad musí užít každý filmový fanoušek. 90%

Neodolatelný (2006)

Škoda toho zbytečné překombinovaného konce, jelikož tenhle film měl náběh na to, aby se stál lépe zapamatovatelným a výjimečnějším než je teď. Hlavně díky příjemnému hereckému obsazení z něhož ale nad všemi vyčnívá Susan Sarandon a její perfektně zahraná Sophie Hartley. 65%

Bolt - pes pro každý případ (2008)

Velmi pěkný a velmi vtipný animák. Ano, tuhle větu sice povětšinou aplikuji u všech animovaných snímků, které jsem viděl, ale ono mi asi nic jiného nezbývá. Nebojím se totiž tvrdit, že filmový "entertainment" je nejsilnější právě v animované tvorbě. 75%

Muž, který nebyl (2001)

Nic moc jsem od toho neočekával, ale dostál jsem film od kterého jsem opravdu nemohl odtrhnout oči. Stejně jako Big Lebowski od stejných režisérů je i tento snímek geniální téměř ve všech ohledech. 85%

Welkeom tu Dongmakgol (2005)

Nádherný protiválečný snímek. Pokud se divám na protiválečné snímky tak většinou narážím na smutné dramata. Tady tomu tak není. Ano, Welkeom tu Dongmakgol obsahuje smutné scény, které tu ale překvapivě nepřevažují. Převažují zde scény, které v sobě nesou naději na to že na zemí může existovat ráj. Je to tam kde neexistují zbraně, není válka, tam kde lidé možná žijí trochu naivně, ale zato bezstarostně. ___ K samotnému ohodnocení: Dal bych pět hvězdiček, bohužel mi přijde, že konec je už od začátku dost silně předvidatelný. Přesto musím zvolat, že tento korejský snímek je opravdu krásný a doporučuji ho úplně všem. Tohle se totiž vidět musí. 80%

Psycho II (1983)

S geniálním Psychem to samozřejmě srovnávat nemůžeme, ale jako samostatný horor to docela ujde. Navíc pointa se dle mého skromného soudu fakt povedla. 55%

Podraz (1973)

Tak tady poplavu silně proti proudu. Nevím přesně proč, ale tenhle klasický snímek mi vůbec nesedl. Jediné co mě na něm zaujalo byla slušná hudba a docela pěkná vizuální stránka. Děj šel úplně mimo mě a ani všemi obdivované duo Newman, Redford mi nepřijde tak sympatické (stejně tak je to i u snímku Butch Cassidy a Sundance Kid). Možná, že ale Podraz zkusím znovu a zvednu mu hodnocení alespoň na tři hvězdičky, ale i to nezmění nic na faktu že mě tento snímek nesmírně zklamal. 40%