Mission Improbable (2000) (TV film)

Úsměvné, ale nijak významně mě to nenadchlo.

Zoolander (2001)

Jak to říct slušně? Je to naprostá kravina, ale právě proto to funguje. :-) Kdyby to mělo obyčejný příběh s "reálnými" vtipy, nefungovalo by to. Ale protože je to dovedeno na hranici absurdna, je to výtečný film pro... ehm... relax (pochopíte po filmu). :-) Z herců samozřejmě vyniká Ben Stiller - jako by si chtěl tuhle roli vždycky zahrát. V tak absurdním filmu mě naopak překvapilo vážné a přesvědčivé vystoupení Jona Voighta v roli Zoolanderova otce - všimněte si toho kontrastu.

Americký gangster (2007)

Takový lepší Kmotr. Ano, Washington a Crowe (potažmo i všichni ostatní) předvádějí hezké herecké výkony, bohužel mi do čtyř hvězdiček něco chybí. Vím, že za týden budu jen vědět, že jsem viděl nějakou lepší verzi Kmotra, kde obchodník s drogami zbohatl a pak ho chytili - konec příběhu. Někdy mám pocit, že filmy natočené podle skutečné události se dost přeceňují - jen proto, že jsou dle skutečné události, protože je v nich ten náboj reality. Na mě to fungovalo u United 93, ale u mně neznámého gangstera to prostě nemůže mít takový efekt.

Equilibrium (2002)

Equilibrium se pohybuje ve vodách akčnosti Matrixu a kontroly společnosti typu Minority Report. Téma odboje proti zavedenému společenskému pořádku pak připomíná filmy jako Gattaca, Ostrov, Náhradníci, Vyměřený čas nebo z pohledu hlavního hrdiny nejpodobnější Repo men. Bradburyho příběh "451° Fahrenheita", který jsem četl se zalíbením a který obsahoval poměrně hlubokou myšlenku, bylo pro mě docela nezvyklé vidět v matrixovském hábitu (ne že by Matrix sám myšlenku neměl :-)). Osobně bych raději viděl Bradburyho zpracovaného více daným filozofickým směrem - zvlášť poté, co jsem měl tu smůlu vidět Lovce dinosaurů :-( (adaptaci jiné Bradburyho povídky) - možná se toho v budoucnu dočkáme. Jenže to bych nesměl být fanouškem akčních filmů, aby se mi to nelíbilo. Výtečně zpracovaná akce v rozumné míře tak Bradburyho námětu neuškodila a naopak mu v mých očích pomohla. Herci se v daném "akulturním" a neemocionálním prostředí příběhu nemohli pouštět do žádných velkých citových projevů, což nutilo Balea v odehrání drsňáka bez hnutí brvou. To jistě nadchlo věrné fandy béčkových akčních filmů, ale mně to hrdinu trochu odcizilo a je to jedna z drobností, které brání pěti hvězdičkám. Pokud se vám líbí akční styl tohoto filmu, Kurt Wimmer jej víceméně zkopíroval i do svého dalšího počinu Ultraviolet.

Wanted (2008)

Abyste si film užili, musí jít pryč vaše strojová logika a hodnocení realističnosti filmu - ne, film není realistický, bodejť by byl, když je založen na komixu, že. Akční scénky jsou vypiplané do detailu a tím dovedené až na hranici surreálna (někdo přede mnou zmiňoval v tomto podobný Equilibrium). Hlavní postava je ve Skywalkerovské pozici učně, jenže jeho "učitelé" nemají ke svému přidělenci zrovna pozitivní přístup, na jaký jsem byl zvyklý odjinud (SW, Rocky, Zorro). "Balistická" specialita tohoto filmu pak tvoří další neobvyklý prvek, který se mi vryje do paměti stejně hluboko jako jedinečný bullet-time z Matrixu. Herci odvádějí pěknou práci. Vlastně - taková zajímavost - jsem nikdy nepředpokládal, že uslyším "motherfucker" z úst "božského" Mograna Freemana. :-)

Insomnie (2002)

Zápletka a Robin Williams - to jsou dvě věci, které mě na filmu zaujaly nejvíc. Na začátku filmu to vypadá na další z milionů detektivních příběhů, které plní celé detektivní seriály, ale od scény v mlze se situace zcela mění a nabírá nový směr. Zoufalství hlavní postavy je jeho nespavostí jen podtrženo - raději se na film nedívejte pozdě večer, jinak by vás Pacinův neustále ospalý výraz mohl uspat před koncem filmu. :-P Proč mě zaujal Williams? Znám jej jako komika s mírně Polívkovským alkoholickým nádechem, takže jeho introvertní upjatý kriminálník byl pro mě překvapením, a to velice příjemným, protože herci jinak obvykle dostávají stále tytéž typy rolí (viz Gere, Seagal,..).

Klub rváčů (1999)

Co se týče názvu, nenechte se zmást. Nejde o žádné akční béčko, ale těžký filozofický kalibr. Na začátku filmu, kde se myšlenka Klubu rváčů rozvíjela, mě napadlo: "ježiši, vždyť se toho může kdejaký méně inteligentní divák chytit a založit si vlastní klub a přispět ke kulturní degradaci svého blízkého okolí" - protože způsob, jakým byla celá idea předložena, byl velmi propracovaný a "logicky" odůvodněný - tím pádem potenciálně lákavý. Takže jsem byl svým způsobem rád, jak film nakonec skončil. :-) Pitt i Norton skvěle hrají kontrast mezi machýrkem a zakřiknutým nespavcem.

Nebezpečný cíl (2008)

Tento film by šel docela pěkně vystihnout kombinací jiných dvou filmů: Obchodník se smrtí vzal práci Hitmana. Přestože je Cage již delší dobu mým oblíbeným hercem, jeho styl hraní se za ta léta nezměnil a začíná mě malinko nudit. Jako by hlavní role byla napsaná přímo pro jeho výrazy utrpení a smutných úsměvů. Po pravdě - když se řekne zabiják, představím si pod tím většího drsňáka (třeba Willisova Šakala). Je to jen další z mnoha mírně nadprůměrných filmů, kde není třeba přemýšlet, ale v hlavě vám neutkví jako celek - jen jako zaznamenáníhodné scénky, které tady několik lidí zmiňuje: Praha, závěr honičky lodí, kapsáři, lékárnice jako postava. A vůbec mladé Thajky vypadaly překvapivě dobře (resp. v jiných filmech jsem snad žádné nezaznamenal). :-)

Návrat na vrchol (2006)

Zpočátku to vypadalo, že to bude nějaká podivná sešívaná Šampiónů a Rockyho, ale obě přísady byly oproti očekávání servírovány s citlivou přesností, takže se na film pěkně koukalo. Na to, že upřednostňuji filmy s dějem, který se v běžném životě jen tak nenajde, tedy tomuto filmu ode mě náleží velmi pozitivní hodnocení.

Temný rytíř (2008)

Na film jsem se podíval s jediným záměrem: zjistit, zda Heath Ledger není vynášen do nebe jen proto, že zemřel ještě před premiérou filmu. A mohu s čistým svědomím říci, že Ledgerův Joker je zřejmě nejbravurněji zahraná záporná postava, jakou jsem kdy viděl. A ironií je, že mistr záporáků - Gary Oldman - je u toho přítomen, ale naopak jako kladná postava. Ledger si ukradl celý film pro sebe, protože Christian Bale - a koneckonců ani ostatní postavy - nemají prostor na svůj exhibicionismus. Přesto se podařilo do "pohádky pro dospělé" šikovně voperovat nečekanou hloubku příběhu, vysvětlujícího Batmanův nelehký úděl. To dělá z Temného rytíře nečekaně komplexní film.