Duna (2021)

Neřeknu nic nového - ano, jak to popisují ostatní, je to Star Wars pro novou generaci. Je to výpravné akční sci-fi, takže tomu srovnání se nevyhne. Řemeslně je to dobře zpracované s vlastním feelingem univerza, takže prvním dílem má náběh na to úspěšně položit základy "nové" stabilní frančízy. V porovnání se staršími zpracováními Duny (1984, 2000) jde o akčnější snímek bez nějakých vnitřních monologů. Trochu se mi do toho přemýšlení pletl i seriál Nadace z téhož roku, protože tamní mladý císař a jeho služebná vypadají velmi podobně zdejšímu synátorovi a jeho matce. Josh Brolin vypadá jako pořádný drsoň, i když už mu je přes padesát. Oscara Isaaca jsem pod vousy nepoznal a naopak Jason Momoa bez vousů je vzácný úkaz. :)

Bullet Train (2022)

Mno jako bych koukal na něco, co by natočil Tarantino nebo Ritchie - až komiksově vykreslené postavičky (výborný casting btw), pořád se něco sere, o krev není nouze a hlavně jsem nekoukal na hodinky, i když běželo hafo dialogů. Navíc filmu nechybí akční scény. Produkce nepochybně ušetřila na lokacích, když se valná většina času tráví ve vlaku... mno na druhou stranu nasypala něco do vizuálních efektů při akcích mimo něj. Jelikož byl závěr dostatečně otevřený nějakému pokračování, nedivil bych se, kdyby se případně nějaké urodilo. Potěšila i dvě krátká camea (SPOILER: jde o dva herce, a sice R.Reynolds jen na kratičký záběr a Ch.Tatum na jednu scénku - a to si před rokem střihl podobně úspěšné cameo ve Free Guyovi).

Jurský svět: Nadvláda (2022)

Tři a půl hvězdy. Škoda, že komické koření začalo zničehonic v poslední hodině (Ianova košile, Tyrannosaurus v kruhu stejně jako logo apod.) Kdo jde na film s dinosaury, dostane dinosaury. A stará garda herců není delegována na pouhé přicmrndávače, mají dostatek prostoru.

Godzilla vs. Kong (2021)

Vizuálně vymazlený film, samozřejmě nic intelektuálního, ale pokud jde člověk na tenhle film s tím, že chce vidět bitky titánů, tak je dostane. Víceméně stejnou alternativou  je třeba série Pacific Rim. "Neříkals, že seš hacker?! - Měl jsem jenom HTML kurz, na táboře. - Tak HTML?? - Na letním táboře. - A to bylo v devadesátkách?!" :D

Thor: Láska jako hrom (2022)

Je to deadpoolovsky komediální Waititi jako v Ragnaroku, takže za mě svěžejší film než některé ostatní. Na druhou stranu se film nebojí dotknout i vážné linky Natalie Portmanové a také Christian Bale zaslouží pochvalu za procítěnou záporákovu origin story. Jeho podání dost připomíná Voldemorta, ale koneckonců záporáckých poloh je celkem omezené množství. Russell Crowe si taky dobře užil svoje, přestože bych v roli Dia očekával spíše někoho aspoň méně oplácanějšího, když už ne rovnou namakanějšího (třeba takový Stallone, ale ten už byl bohužel ve Strážcích Galaxie). Nechat bojovat děti? Mno budiž, v rámci komksu, proč ne. Multikulti vesnice původem ze severského Asgardu plná tokenů už je holt společenská povinnost (stejně tak bych koulel očima nad bělošskými obyvateli Wakandy). Jo a nezapomeňte zůstat na dvě potitulkové scény.

Temná věž (2017)

Tři a půl hvězdy hlavně za herecké výkony ústřední trojice. Zvlášť u dětských herců nebývá kvalitní výkon úplně zvykem, takže Tomovi Taylorovi tímto předpovídám velkou budoucnost, pokud mu sláva nestoupne do hlavy. McConaughey tentokrát neohroženě střihnul roli záporáka, takže opět u mě stoupnul na ceně, už tak dost vysoké. Vizuální efekty mají řekněme dostačující kvalitu - Marvel to sice není, ale žádné grafické přehmaty nebijí do očí.

Hvězdná brána - Lovec Goa'uldů (1999) (epizoda)

Za mě jeden z nejlepších dílů vůbec, hlavně díky charismatickému guest star Samu Jonesovi jako lovci Goa'uldů. Škoda, že se jeho postava už nikdy neobjevila znovu.

Střípky (2021)

Má to pomalejší rozjezd, ale rozuzlení stojí za to. Na film jsem kouknul kvůli tomu, že mě zaujala herecká sestava Washington, Malek, Leto. No a přesně tito pánové doručili to, co jsem od nich očekával - kvalitní výkon. Zvlášť Leto si u mě významně šplhl, byť už jsem do filmu vstupoval s vědomím, že zahrát umí. Zaznamenáníhodná je také hudba.

Elvis (2022)

Fanoušci životopisů či samotného Elvise si klidně mohou u mého hodnocení představit pět hvězd - asi už to lépe natočit nešlo, zvlášť hudba je vymazlená. Za sebe ale dávám čtyři, protože to není film, na který bych šel znovu nebo který by se zařadil mezi má oblíbená díla. Mám z toho vlastně podobný pocit, jako z Bohemian Rhapsody. Každopádně dovolím si tvrdit, že vyloženě zklamat by film nikoho neměl a neuděláte chybu, když se tímto snímkem dovzděláte o Presleyho životě. Letos fandím Cruisovi, aby už konečně dostal Oscara (za svého Mavericka) a byl bych nerad, kdyby ho dostal Butler jenom za to, že hraje Presleyho, byť jsem na jeho výkonu nenašel žádné chyby. Mám bohužel obavy, že příběhy ze skutečných životů mají tendenci být Akademií silně přeceňovány.

Top Gun: Maverick (2022)

Asi se budu muset znovu podívat na jedničku... Dvojka je řemeslně parádní dílo, hraje na všechny dostupné nostalgické struny. Cruise opět předvádí emocionální výkon a asi mě donutí po letech přehodnotit můj žebříček oblíbených herců.