Identita (2003)

Nejsem skalní fanoušek hororů, ale dokáži ocenit díla, která jsou udělaná s důvtipem a patřičnou atmosférou. I zde se to tak zpočátku jeví. I nápad krvavého setkání několika lidí v odlehlém a odříznutém motelu, jako prostředek netradiční psychiatrické léčby, je skvělá myšlenka. Některé herecké výkony jsou dobré. Ale ta zvrácená nelogičnost a nalézání nejméně nápadného původce zla, mi celý prožitek zkazila a zůstala pachuť hořkosti. Řidič mnoha znalostí Ed (John Cusack), eskortující policista Rhodes (Ray Liotta), bývalá prostitutka s touhou po novém začátku Paris (Amanda Peet), správce motelu Larry (John Hawkes), vystrašená novomanželka Ginny (Clea DuVall), rozhozený George York (John C. McGinley), napálený novomanžel Ginny Lou (William Lee Scott), eskortovaný zabiják Robert Maine (Jake Busey), afektovaná herečka Caroline Suzanne (Rebecca De Mornay), zraněná Georgova žena Alice (Leila Kenzie) a její malý synek Timmy (Bret Loehr) zažijí noc hrůzy s hledáním odpovědi. Z dalších rolí je nutno zmínit obětavého a optimistického psychiatra Malicka (Alfred Molina) a jeho pacienta s několikanásobnou poruchou osobnosti Malcolma Riverse (Pruitt Taylor Vince). Hledáme zlo, které zabíjí. Nacházíme dobře rozjetý počátek a prapodivně chutnající pokračování a konečné zjištění, že zlo bude i nadále pokračovat ve své krvavé jízdě. Protože se dokázalo dobře skrýt a zasazovat další a další úder ze svého úkrytu. Byť většinu úderů mu přinesla sama prozřetelnost jako předčasný vánoční dárek a oslavný hymnus na špatně provedený příběh.

Temné stíny (2012)

Neznám původní seriál, ani později vzniklá díla, ale Tim Burton dokázal vytvořit hravě zábavnou černou komedii s romantickým nádechem. Dostat se do Collinsportu, může přinést překvapení ze setkání s bizarními postavičkami s možností trvalých následků na psychické, či tělesné zdraví. Ale kde jinde lze potkat na jednom místě upíry, čarodějnici, vlkodlaka, duchy, kleptomana, opilce a dav lačný po veřejném lynčování? A co všechno se může stát, když odmítneme pokračovat v mileneckém vztahu? Hlavní postavou je Barnabas Collins (Johnny Depp), muž dávné doby a uhlazených způsobů. Muž s ochranitelským syndromem vlastní rodiny, muž s neukojitelnou touhou po pravé lásce, muž s neobyčejnými schopnostmi, které využívá při obnově a novém rozkvětu zašlého panství. Z dalších postav: nová a silná hlava rodiny Elizabeth Collins Stoddard (Michelle Pfeiffer), nevyrovnaná psychiatrička s touhou po věčném mládí Julia Hoffman (Helena Bonham Carter), žena s majetnickým sklonem a neuhasitelnou záští Angelique Bouchard (Eva Green), milovník alkoholu a oddaný sluha Willie Loomis (Jackie Earle Haley), nenapravitelný kleptoman Roger Collins (Jonny Lee Miller), naivní a sensitivní mladá vychovatelka Victoria Winters (Bella Heathcote, též v roli dávné Barnabasovi lásky Josette DuPres), pubertální sprateček a Elizabethina dcera Carolyn Stoddard (Chloë Grace Moretz), nešťastný Rogerův synek David Collins (Gulliver McGrath), stará nemluvná paní Johnson (Ray Shirley), a nejošklivější žena světa Alice Cooper. Svérázné a bizarní postavy, černý humor, romantická láska, pomsta jako životní cesta, hippie seance, nadpřirozené jevy a příjemná hravost. Stojí za to, aby se člověk zamyslet nad ženou, která ještě v patnácti letech nemá žádného manžela a následně vyjádřit obavu o možnosti seschnutí jejího lůna. A jak lze zastavit zhrzenou vášnivou ženu? Absolutní zkázou a dlouhou krvavou stopou.

Alenka v říši divů (2010)

Alenka v říši divů v podání Tima Burtona musí být pochopitelně svým příběhem odlišná od všech ostatních Alenek. A tak Alenka je vlastně pokračováním Alenky, konkrétně jde o určitý druh metafory při vážném rozhodování na rozmezí mezi věkem dětství a věkem dospělosti a možném dopadu vlivu změny vnímání světa reality a fantazie. Jde o film z produkce společnosti Walta Disneye, což znamená, že po vizuální a trikové stránce nelze tomuto dílu nic vytknout, naopak svým provedením uchvacuje. A Tim Burton dodává příběhu svoji hravost a vtip. Hlavní postavou je pochopitelně Alenka, neboli Alice Kingsleigh (Mia Wasikowska, jako malá Mairi Ella Challen), a její vlastní vnitřní boj o zachování fantazie v myšlení a náhled na svět a život jako na dobrodružství a výzvy, které musí jedinec překonávat s hravostí, odhodláním a neústupností díky svému virtuálnímu světu zázraků a divů, kde neexistuje nemožné. Tento boj nemůže rozehrát v reálném životě, ale v jedinečné říši divů a díky své víře ve vlastní schopnosti. Hvězdou filmu je bláznivý Kloboučník (Johnny Depp), extravagantní postava, u které není na první pohled zřetelný důvod jeho jednání a konání. Z dalších rolí: mocichtivá a pomstychtivá Červená královna (Helena Bonham Carter), Bílá královna v ohrožení (Anne Hathaway), samolibý a úlisný rytíř Červené královny Stayne (Crispin Glover), dvojice hašteřících tlouštíků Tweedledee a Tweedledum (Matt Lucas), snaživý Bílý králík (hlas Michael Sheen), létající kočka Cheshire (hlas Stephen Fry), zhulená Modrá housenka (hlas Alan Rickman), bojovný plch (hlas Barbara Windsor), šílený Březňák (hlas Paul Whitehouse), a věrný pes Bayard (hlas Timothy Spall). A tak si film hraje, diváky většinou baví a vše spěje ke svému velkému finále na bitevní pole souboje různých životních postojů a vnímání světa. Proč je havran psací stůl?

Planeta opic (2001)

Tim Burton rád bere starší a oblíbená filmová díla a předělává je k obrazu svému. Naštěstí to dělá vlastní cestou a starším příběhům dává nový život v novém příběhu. A je to zručný tvůrce, který dokáže využít veškerý technický potenciál v plné míře. Navíc s hravým nadhledem, který baví. A tak z původní a kultovní Planety opic zůstává jen nosná konstrukce a obléká vše do jiného příběhu. Opice, respektive lidoopi a opíčata, jsou zřejmě vyškoleny v nějakém šaolinském chrámu a létají vzduchem lépe než leckterý mistr kung-fu. Za tu relativně krátkou dobu dokázali ohromný pokrok v evoluci. Ale touto otázkou není radno se hlouběji zabývat. Taktéž nad přítomností koní a lidí se netřeba zamýšlet. A tak začíná hollywoodské představení s touhou po návratu domů. Vesmírný poutník Leo Davidson (Mark Wahlberg) je oblíbený člověk, který neváhá kvůli svému nejnadanějšímu šimpanzovi riskovat život svůj i celé vesmírné stanice. Začíná jeho běh a pouť za záchranou života, za návrat domu. A jen tak mimochodem je donucen přijmout roli vůdce vzpoury proti utlačování jedné živočišné rasy. Z dalších rolí: psychopatický šimpanz a bijec lidí Thade (Tim Roth), útlocitná šimpanzí ochránkyně zvířat Ari (Helena Bonham Carter), Thadeův poslušný gorilák a ochotný vykonavatel rozkazů Attar (Michael Clarke Duncan), šikovně prohnaný orangutan a neúnavný obchodník Limbo (Paul Giamatti), zástupkyně lidí fascinována suverenitou hlavního hrdiny Daena (Estella Warren), správný gorilák a věrný Arinin pomocník Krull (Cary-Hiroyuki Tagawa), a všichni ti opravdoví cvičení šimpanzi. Není to hlubokomyslné dílo, ale dokáže pobavit. A urazí pouze zaryté fanoušky původního kultu.

8. míle (2002)

Kvalitně udělaný film s banálním a klišovitým příběhem o cestě ven z chudinské čtvrti amerického velkoměsta. Nemohu říci, že by mě zajímala hudební produkce Eminema a rapu jako celku. Rap nepovažuji za životní styl a rapery považuji především za pozéry, kteří se snaží vystupovat jako drsní gangsteři a s velkým křikem plivají na všechno kolem sebe. Život v chudinské čtvrti není nejsnadnější a určitě jsou jedinci stále sráženi dolů svým okolím při snahách o vymanění se z tíživé a depresivní situace. Hlavní postavou je Jimmy 'B-Rabbit' Smith (Eminem), který se s opovržením dívá na svět kolem sebe, uvědomuje si vychloubačné a zbytečné řeči svých přátel a postupně se stylizuje do nejtvrdší postavy, která vše zvládne svojí vlastní hrdou cestou. Jistě, při takovém uvědomění, už měl být dávno pryč ze situace, díky níž pohrdal všemi ve svém okolí. Další postavy: Rabbitova zoufalá matka Stephanie (zajímavá Kim Basinger), neschopná správného rozhodnutí, Rabbitův nejlepší kamarád David 'Future' Porter (Mekhi Phifer), snažící se popostrčit kamarádův talent, Rabbitova známost Alex (Brittany Murphy) se svojí vlastní vizí cesty ven, Rabbitova parta přihlouplých a neškodných kamarádů Cheddar Bob (Evan Jones), Sol George (Omar Benson Miller) a DJ Iz (De'Angelo Wilson), vychytralý Wink (Eugene Byrd), snažící se přiživit na každé cestě nahoru, líný přítel Stephanie Greg Buehl (Michael Shannon), Rabbitova malá a nevinná sestra Lily (Chloe Greenfield), či hvězda konkurenční rapové skupiny Papa Doc (Anthony Mackie). Těžké životní podmínky, které formují naše dospívání a kroky do života, nechci zlehčovat. Ale tenhle romantizující pohled na těžkou cestu vzhůru rapové hvězdy není pro mě tím, co bych náležitě ocenil. A především tomu uvěřil.

Skvělí chlapi (2000)

Pokud nejsme spokojeni sami se sebou a se svým životem, a ani se příliš nesnažíme hledat naší cestu a cíl, ke kterému budeme směrovat, tak potom musí přijít bláznivý víkend, který zatřese s naším životem. Víkend, který nás přivede na samou hranici psychických i fyzických sil. Víkend, který zatratí veškeré současné priority, donutí nás přestat utíkat a schovávat se a přivede jedince konečně k rozhodnutí a činu. Často až absurdní a bizarní zážitky nás přivedou zpět do života, donutí chopit se vedení svého života do vlastních rukou a směřovat k osobnímu štěstí. Hlavní postavou je spisovatel a univerzitní profesor Grady Tripp (dobrý Michael Douglas), jehož svět se během tří dní zatřese v samotných základech veškerého bytí a změní mu veškeré priority. Bizarnost postav kolem něj a bláznivá jízda na horské dráze mu vezme všechno zažité a nabídne mu novou naději, nezatíženou žádným stínem minulosti. Z dalších postav: nejnadanější student a talentovaný pisatel s trudnomyslnou duší James Leer (zajímavý Tobey Maguire), rektorka univerzity s náročnou volbou k rozhodnutí Dean Sara Gaskell (Frances McDormand), newyorský editor s homosexuální nevybitou energií Terry Crabtree (dobrý Robert Downey Jr.), snaživá studentka a Trippova obdivovatelka Hannah Green (Katie Holmes), namyšlený spisovatel Quentin 'Q' Morewood (Rip Torn), vzteklý trpaslík domáhající se svého majetku Vernon Hardapple (Richard Knox), těhotná barmanka a trpaslíkova přítelkyně Oola (Jane Adams), a transvestita Antonia 'Tony' Sloviak (Michael Cavadias). Nechybí napětí, dramatické situace, vtipný nadhled, těžké střety s realitou. Žádný župánek bohužel nemám.

Jak na věc (2002)

Upřímně a s povděkem jsem zjistil, že tento film je zcela odlišný od prvního filmu bratrů Weitzových. Sbližování muže ve středním věku a malého chlapce, s lehce vtipným a laskavým nadhledem. Hledání svého místa na světě a smyslu existence, štěstí a spokojenosti. Není to psychologické drama, ale příjemná komedie, hledání se neanalyzuje, pouze konstatuje. Ale v tomto případě, kdy se jedná o lehčí žánr, to není na závadu, ale naopak jde o přednost. A zábava příjemně plyne vpřed až ke svému neodvratnému konci. Ústřední dvojici tvoří bezstarostný a bohatý solitér Will Freeman (dobrý Hugh Grant) a malý chlapec Marcus Brewer (zajímavý Nicholas Hoult), s těžkostmi ve škole i doma. Oba dva, do určité míry nešťastníci, a jejich životy se vzájemně začínají proplétávat, ovlivňovat a měnit. Je to až léčba šokem, vedoucí k nalezení hledaného, pochopení prázdnoty, nalezení štěstí a smyslu. Z dalších rolí: Marcusova nevyrovnaná matka Fiona (Toni Collette), Marcusova výrazná spolužákyně Ellie (Natalia Tena), Willův žádaný cíl a osamělá matka Suzie (Victoria Smurfit ), a konečný Willův smysl Rachel (Rachel Weisz) s naštvaným synem Alim (Augustus Prew). A tak film plyne vpřed. Mile, vtipně, zábavně, s nutným dotykem romantiky a se zaslouženým koncem.

Prci, prci, prcičky (1999)

Tento film pro mě představuje typický produkt spotřebního zboží popkultury nové globalizované společnosti. Toto je jeden z důvodů, proč nemám příliš velkou potřebu sledovat komerční televizní programy. Samozřejmě nechci odsuzovat všechno plošně a jako středoškolák jsem musel být velice trapnou postavou. Ale snad jsem měl i štěstí, že za mých středoškolských let takovéto filmy nebyli. Nedokáži tedy posoudit, zda bych byl fanouškem těchto typů filmů a ze strachu o tom ani nebudu přemýšlet. Ano, je velice důležité, jaké vlivy nás formují. Pro mě je třeba nepochopitelné, že je tento výrobek jakýmsi příkladem současné formy komedie. I téma, o honbě za prvním skutečným sexuálním zážitkem bandou středoškoláků, není to, co by mě oslovilo. Ale budiž, užívejte si to! Skupina středoškolských kamarádů Jim Levenstein (Jason Biggs), Chris 'Oz' Ostreicher (Chris Klein), Kevin Myers (Thomas Ian Nicholas) a Paul Finch (Eddie Kaye Thomas) se ženou za doposud nepoznanou rozkoší v ženském klíně a tato honba se pro ně stává tou nejdůležitější hnací silou života. Lovené a ulovené ženy: zrzavá flétnistka Michelle Flaherty (Alyson Hannigan), sponzory odsunutá Nadia z Československa (Shannon Elizabeth), Kevinova pochybující přítelkyně Victoria 'Vicky' Lathum (Tara Reid), zpěvačka školního sboru Heather (Mena Suvari) a matka spolužáka Stiflera (Jennifer Coolidge). Z dalších rolí: školní suverén Steve Stifler (Seann William Scott), Jimův starostlivý otec (Eugene Levy), zkušená a nápomocná Jessica (Natasha Lyonne) a ztrapněný chvástoun Chuck Sherman (Chris Owen). Občas mám pocit, že bych se měl omluvit za to, že mám jiný vkus, a že požaduji něco jiného. Něco, co mě osloví a přinutí k zamyšlení nad sebou samým. Nebo něco, co mě pobaví a od srdce se zasměju.

Brouk (2006)

Mám trochu rozporuplné pocity z tohoto filmu. Herecké výkony ústřední dvojice jsou dobré a atmosféra také. Ovšem, přemýšlet o tom, zda jde o spiknutí, nebo párovou paranoiu, odmítám. A přijde mi to i zbytečné, díky okolnostem, které se staví proti sobě. Což je škoda, protože jen díky tomu je celkové vnímání filmu do značné míry znehodnoceno. Hlavní ženskou postavou je Agnes White (zajímavá Ashley Judd), navždy poznamenaná traumatem minulosti. Hlavní mužskou postavou je Peter Evans (dobrý Michael Shannon), stíhaný válečným prožitkem. Z dalších rolí: násilnický bývalý manžel Agnes Jerry Goss (Harry Connick Jr.), Agnesina kolegyně z práce a přítelkyně R.C. (Lynn Collins), a prohnaný manipulátor, či obětavý lékař Dr. Sweet (Brían F. O'Byrne). Škoda toho promarněného potenciálu, takhle zůstává jen podivně a velice snadno rozšiřující se skupinová paranoia, bez jakýchkoliv otázek i pochybností a vedoucí ke svému neodvratnému konci.

Vymítač ďábla (1973)

Celkem vyvedený mix hororu a psychologického dramatu. Snad díky tomu jsem přivítal tento film přívětivěji, než běžný hororový škvár, který je obyčejně k vidění. Navíc jak často může divák slyšet z filmů ten linoucí se líbezný zvuk řečtiny? Téma filmu bylo později ještě několikrát přepracováno, ale zřejmě ne lepším způsobem. Dvě nejvýraznější postavy jsou oblíbená a úspěšná herečka Chris MacNeil (dobrá Ellen Burstyn) s nastalou starostí s propukající nemocí vlastní dcerky, a katolický kněz a psycholog Karras (zajímavý Jason Miller) s tragédií v rodině a pochybností o smyslu své duchovní práce. Osobou, kolem které se vše točí, je Regan (Linda Blair, hlas předpeklí Mercedes McCambridge), dcera Chris, sadisticky zneužitá temnou mocí. Z dalších rolí: katolický kněz, archeolog a zkušený exorcista Merrin (zajímavý Max von Sydow), policejní poručík vyšetřující vraždu William Kinderman (Lee J. Cobb), Chrisinina pomocnice Sharon (Kitty Winn), snad stále sjetý filmový režisér Burke Dennings (Jack MacGowran), či Karrasova stará řecká maminka (Vasiliki Maliaros). Jestli tento film dokáže vyvolat u většiny diváků děs a strach je otázka. Zhnusení v současné době určitě nevyvolá. Napětí a atmosféra neschází. A tak stále může a dokáže i po tolika letech pobavit fanoušky satanských kousků.