Taxikář (1976)

Už včera pri komentovaní iného Scorseseho filmu som poznamenal, že meno Scorsese vo mne evokuje nožničky. A to i v Taxikárovi, i keď nie až v takej miere, ako u jeho ďalších diel. Taxikár je z mnohých stránok mimoriadny film, ktorého jedinou nevýhodou je jeho nevyrovnanosť. Preto tie nožničky, ktoré by možno obrúsili rozdiely v kvalite jednotlivých epizód. Nie je samozrejme dobré, keď film vidím po štyridsiatich rokoch od nakrútenia, ale na druhej strane nie je zlé vidieť famózny výkon Roberta DeNira v mladšom vydaní, rovnako ako Harvey Keitela a Jodie Foster. New York je znázornený veľmi realisticky. Je to mesto, ktoré ako tak prežíva vďaka svojej štruktúrovanosti. Aj v tomto filme sa musí každý zaradiť, lebo problémy vznikajú až keď sa niekto ocitne tam, kam nepatrí, prípadne chce robiť poriadky s tým, čo sa mu nepozdáva.

Raz, dva, tri (1985) (TV film)

Po dlhom čase príjemné prekvapenie z TV filmu, o ktorom som doteraz nič nevedel. Ak boli takýmito filmami zapĺňané bratislavské pondelky, potom sa niet čo čudovať ich popularite aj v západnej časti bývalého štátu. Milan Lasica si excelentne zahral úlohu, ktorá mu sadla, ako keby bola pre neho napísaná. A malé etudy si strihla v jeho kancelárii veľká časť slovenského herectva. Svižná komédia, ktorá pobaví aj po tridsiatich rokoch.

Poslední tažení (2012)

Musím sa priznať, že štvrtú hviezdičku som pridával s váhaním. Videl som v poslednej dobe nejaké filmy, ktoré sa zaoberali posledným vzopnutím starých ľudí, ktorým chcú okoliu dokázať, že boli predčasne vyradení a odpísaní, že ešte v nich drieme energia ktorou chcú a môžu prekvapovať mladšie ročníky. Aj tento film je o tom, ale k jeho výrazným plusom patrí, že je realistickejší, menej prikrášľovaný a dopovaný sentimentalitou než predchádzajúce. Prekvapilo ma tiež, že napriek čínskemu pôvodu filmu môžu byť problémy postáv na plátne blízke aj divákom v Európe, pretože majú generačnú nie lokálne obmedzenú platnosť.

Dobří holubi se vracejí (1988)

Nie je veľa takých kvalitných domácich filmov, ako sú návratní holubi. A sympatické je, že tú kvalitu neobstarala celá galéria kvalitných hercov, ale aj zaujímavý námet, scenár a jedna z najlepších režijných prác, aké odviedol Dušan Klein. Je to film, ktorý pri každej repríze po pár rokoch pripraví divákovi príjemné prekvapenia, a to aj vtedy, keď si myslí, že ho už pozná dostatočne. Aj keď film nie je iba o alkoholizme, ukazuje ho v podobe, ktorú my, príležitostní pijani nikdy nespoznáme. Pre slovenských divákov nie je prekvapením, že si v ňom zahral Milan Kňažko, ale že ním stvárnená postava sa volá Miloš Lexa.

Na západní frontě klid (1979) (TV film)

Prekvapujúco dobrá adaptácia Remarqueovho románu. Prekvapujúca najmä preto, že je americká a napriek tomu, je v nej všetko autenticky špinavé, bezútešné a nezmyselné. Vôbec nie je prekvapujúca, keď si uvedomím, že réžiu snímu obstaral Delbert Mann, ktorého mám zapísaného v spojitosti s filmom Marty, kde rovnako ako v tomto filme zažiaril Ernest Borgnine. Úsporným spôsobom sú do filmu prevedené základné tézy románovej predlohy a prakticky nie sú vidno znaky, ktorými sa odlišujú televízne filmy.

500 dní se Summer (2009)

Príjemné prekvapenie po mesiaci priemerných a podpriemerných filmov konečne niečo, čo nakrútil neznámy režisér (pre mňa) s neznámymi hercami (pre mňa). Nakrútil známy, mnohokrát predtým opísaný, či nakrútený príbeh a predsa sa mu to podarilo tak, že ma výsledok zaujal a považujem ho za vydarený. Joseph Gordon-Lewitt zahral svoj part veľmi presvedčivo, jeho partnerke sa až tak nedarilo a možno by iná herečka dostala film ešte vyššie. Mám rád romantické filmy, v ktorých neideálni partneri prežívajú neideálne vzťahy.

Nic než pravda (2008)

Znepokojujúci film nielen o etike novinárskej práce, ale najmä o tom, ako sa v zemi, ktorá sa tak vychvaľuje slobodou a úctou k právu stala bezpečnosť najvyššou a vlastne absolútnou hodnotou. Z toho hľadiska ma oslovila skvelá reč, ktorú obhajca Rachel predniesol pred najvyšším súdom. Aj keď nepomohla. V komentároch sú najrôznejšie názory na výkony jednotlivých hercov. Ja o výkonoch Kate Beckinsale, Very Farmigy a Matta Dillona. nepochybujem. Rovnako nepochybujem o tom, že išlo o film a nie o hru na to, kto prvý príde na záverečnú pointu.

Král Krysa (1965)

Clavellovu knihu som samozrejme čítal a mám ju vo svojej knižnici, ale aj tak sa nemôžem stotožniť s pohŕdavým porovnaním knihy a filmu niektorými komentátormi. Na prstoch jednej ruky by sa dali spočítať filmy, ktoré prevýšili svoju literárnu predlohu. Veď nejde o nejaké súperenie literatúry a filmu. Kráľ Krysa poskytne zaujímavý zážitok aj divákom, ktorí knihu nečítali. Vďačí za to autentickému prostrediu i postavám a takmer dokumentárnemu prístupu k boju o existenciu, o ktorú vlastne vo filme ide. Dobre sa podarilo vystihnúť živočíšnosť vzťahov, disproporcionáciu väzňov na predátorov a ovládaných naprieč národnostiam a vojenským hodnostiam. Iba schopnosť adaptácie rozhodovala, kto sa vyšvihne hore a kto ostane na spodku. Užil som si tento film a mal som z neho lepší dojem, ako z Mostu cez rieku Kwai a Veľkého úteku.

Fargo (1996)

Letmý pohľad na filmy, ktoré som od Coenov videl napovedá, že patria k mojim obľúbeným tvorcom, i keď žiaden kult to zasa nie je. Fargo patrí k tomu lepšiemu, čo som od nich videl. Obdivoval som vlastne všetko, od krajiny a atmosféry, cez stereotypy správania sa jednotlivých postáv, realistickosť znázornenia, výbornú kameru a ešte lepšiu hudbu až po fakt, že celý nezadržateľný vodopád násilných činov sa spustil aj v skutočnosti. Otázka, prečo potom nedám plný počet hviezdičiek má jedinú odpoveď - Frances McDormand. Nemám proti nej nič ako herečke, ale v tomto filme mi jej postava kombinácie poručíka Colomba a tehotnej ženy v domácnosti jednoducho nesedela.

Heroin (1970)

Vydarený Gabinov film. Ten v ňom nielen skvelo zahral postavu patriarchálne založeného majiteľa statku, ale rovnako ako vzal na seba úlohu vysporiadať sa s heroínodeficitnými dealermi, tak aj sústredil na seba všetku pozornosť. A to bolo dobre, pretože ostatné postavy, aj keď mnohé z nich patria k známym francúzskym hercom popri ňom pôsobili nevýrazne až komparzovo. Plný počet hviezdičiek nemôžem dať, pretože som mal niekoľkokrát problém s uveriteľnosťou príbehu.