Zabriskie Point (1970)

Okrem mojich obľúbencov, Felliniho a Hitchcocka, ani Antonioni neustál môj o 40 rokov starší pohľad. Mrzí ma to najmä preto, že k tomu Zabriskie Point prispel nemalou mierou. Moje obľúbené sixties s veľkými spoločenskými, sociálnymi a kultúrnymi zmenami boli vo filme stvárnené nešikovným a falošným spôsobom. Úvodná pasáž s nabudenými, ale bezradnými študentmi rýchlo skončila a film pokračoval pseudoromantickým príbehom, s nelogickým správaním dvojice a klišéovitým vyústením. Neviem či kultovosť filmu malo zabezpečiť váľanie sa mladých ľudí v boritanovo-kalcitovom prachu alebo efektná deštrukcia honosného sídla. Ja som mal skôr pocit trápnosti, než kultu. A tak čerešničkou na torte bola iba málo známa skladba Roya Orbisona.

Presumpce viny (2003)

To je presne film, ktorý si pozriem v kúpeľoch, pretože tam nemajú káblovku, obligátnych 100 strán knihy som už prečítal a moje nároky sú v takej situácii zúfalo nízke. Ale nebol som sklamaný. Stále sa niečo dialo, dobre to skončilo a obaja herci boli sympatickí.

Žiju Dunajem (2017) (TV film)

Pekné obrázky, citlivý komentár s nezanedbateľnou prímesou nostalgie, drobnosti, ktoré by dokázali vrátiť krajine jej pôvodný ráz - to všetko obsahuje tento pozoruhodný a veľmi osobný dokument. V jeho pozadí sú neprehliadnuteľné príklady toho, ako človek svojou chamtivosťou a bezohľadnosťou narúša vekmi vytváranú krehkú rovnováhu prírody dunajských lužných lesov.

Alžbeta Hrozná (1978) (divadelní záznam)

Z najslávnejšej éry RND existuje iba minimum hier, ktoré boli zaznamenané na nejaké médium. Považujem za šťastie, že k nim patrí Alžbeta Hrozná. Nie je ani zďaleka taká preslávená, ako Človečina alebo Jááánošíík, ale rovnako dobre dokumentuje, akým fenoménom v tej dobe bolo na slovenskej divadelnej scéne RND a aký kus cesty odvtedy urazilo.

Manželství Marie Braunové (1979)

Moje prvé stretnutie s tvorbou R.W. Fassbindera, a keďže film je označovaný za jeho najslávnejší, asi aj posledné. Chápem a uznávam, že si pre film zvolil neľahkú tému a vyrovnával sa s ňou so striedavým úspechom. Neohúrila ma ani Hanna Schygulla. Nejako sme si s Fassbinderom nesadli. Uznávam ho, ale hovorí rečou iného kmeňa. A to už ani nespomínam, ako k celkovému zážitku prispelo, že som film videl s ruským dabingom a príšerne orezaný.

Muž s kinoaparátem (1929)

Bol som primerane zvedavý na film, o ktorom sa v superlatívoch píše v každej knihe o dejinách kinematografie. Prekvapovalo ma i vysoké hodnotenie v ČSFD, pretože tu už prevažuje mladšia generácia a pre nich sú nepozerateľné aj čiernobiele filmy, nieto nemé alebo iba ozvučené. Film ma výrazne nudil, i keď uznávam, že pred deväťdesiatimi rokmi mohla byť hra Dzigu Vertova s kamerou, svetlom, strihmi, trikmi atď. celkom zaujímavá a objavná pre diváka, ktorý sa s ničím podobným nemal možnosť stretnúť. Len neviem, prečo by som mal dnes híkať nadšením nad niečím, čo má miesto iba vo filmovej histórii.

Columbo - Motýl v šedých stínech (1993) (epizoda)

Tento diel ma ničím zvlášť neohromil. Využitie cyklistov na znehybnenie podozrivého v správnom mieste bolo zaujímavé a pobavilo ma aj zaradenie Columba medzi bezdomovcov pri nahrávaní filmu. Bolo to síce trochu násilné, ale podporilo to moju averziu k homeless looku Columba.

Černý talár pro vraha (1981)

Bolo celkom príjemné obnoviť si spomienky na kriminálku spred štyridsiatich rokov. A súčasne nepríjemné potvrdiť si, že už vtedy bolo prerastanie prokuratúry, súdov a polície s organizovaným zločinom v kurze a ostalo také dodnes. Menia sa iba kulisy a striedajú účinkujúci. Priznám sa, že som o José Giovannim nič nevedel, aj keď mal prsty v Dobrodruhoch aj Dvoch mužoch v meste. Ani tento film napriek nejakým nedostatkom, stratám tempa a miernemu zostarnutiu nezaostáva za oboma menovanými. Nie je to len zásluha hereckého tria a dobrej hudby. José Giovanni zažil políciu a väzenie zblízka, takže jeho pohľad na dianie je uveriteľný. A ak by sa dalo, pol hviezdičky by som venoval Věre Galatíkovej, bez ktorej hlasu si Annie Girardot ani neviem predstaviť.

Muž z Ria (1964)

Když jsem byl mladší, byl Muž z Ria mnohem lepší... Tieto slová, napísal D.Moore a nikto nedokáže lepšie opísať moje pocity pri sledovaní viacerých starších filmov, pričom pocit pri Mužovi z Ria je priam ukážkový. A to som ani nepotreboval vidieť celý film. To som si odbavil už v mladosti.

Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Jedno japonské príslovie hovorí, že keď sa na mori stane nešťastie, na pobreží je veľa múdrych. A presne v jeho intenciách bolo užitočné nakrútiť film o šťastnom konci letu 1549. Lebo človek sa správa v reálnej situácii, na ktorú nebol pripravovaný inak, než mudrlanti z NTSB, ktorí bez časovej tiesne v tichu kancelárií vyrábajú svoje simulácie s neúplným počtom premenných. Práve ich postoj, tak odlišný od prezentácie v seriáli Letecké katastrofy, prispel k tomu, že sa film nemusel obmedziť iba na popis notoricky známej udalosti, zriedený nejakými flashbackami z rodinného prostredia a šťastným koncom, pri ktorom každý miluje každého a všetci spoločne Ameriku. Clint sa tomu ako-tak vyhol. Nie úplne, pretože to by nemohol nakrúcať on, ani v Amerike, ani pre Američanov. Celkove som bol spokojný, lebo film pekne ubiehal a tých rušivých momentov tam nebolo veľa.