Krotitelé duchů (1984)

Už som niekde spomínal, že ducháriny, upírske a im podobné filmy znášam iba vo forme komédií alebo paródií. Dalo by sa očakávať, že Ghostbusters budú pre mňa tým pravým orechovým. Vo svojej dobe zažili veľký úspech, ktorému však v súčasnosti už dosť dobre nerozumiem. Hitovka je notoricky známa, Sigourney je pôvabná, na niektorých vtipných nápadoch som sa aj pobavil, ale keďže mi chýbajú nejaké nostalgické spomienky na prvé premietanie, tak je výsledný dojem iba mierne nadpriemerný.

Ratatouille (2007)

Potkan s kuchárskymi ambíciami a vynikajúcim čuchom je originálnym nápadom, na ktorom je založený tento slávny animovaný film. Originálny však pre mňa neznamená automaticky zaujímavý, a tak som tých 111 minút ustál najmä preto, že sa patrí dopozerať film, ktorý je v prvej dvojstovke ČSFD. Urobiť z potkana kladného hlavného hrdinu je zvláštne a odvážne, ale najväčší obdiv si zaslúži tvorivý tím, ktorý z neatraktívneho námetu dokázal vytvoriť výtvarne brilantné a divácky akceptovateľné dielo.

Salomé (2002)

Slávny režisér, atraktívny námet, hudba, tanečnice, flamenco, vášeň, farby, svetlá ... ale balet. Síce nie klasický, ale balet, teda estetické vyjadrenie hudby a deja pohybom. A tam u mňa vzniká problém. Pri sledovaní baletu si pripadám, ako pri sledovaní rozhovoru dvoch hluchonemých v znakovej reči. Takže po pravde. Asi pol hodiny ma to bavilo, úvod mi pripadal, ako z Chorus Line, nadchýnal som sa dokonalou koordináciou pohybov, ale potom mi to už začalo pripadať stereotypné až nudné. Určite výborný film do baletných škôl a pre milovníkov baletu.

Milenci (1958)

V krátkej dobe po sebe už druhý film Louise Malla mi priniesol zážitok porovnateľný s niekdajším. Je až neuveriteľné, že tento krehký príbeh nečakanej a osudovej lásky vyvolal v svojej dobe škandály, protesty, zákazy a veľkú pozornosť cenzorov a ďalších strážcov mravnosti. V dnešnej dobe by sa vtedajší cenzori museli zblázniť po desiatich minútach premietania prcičiek určených pre teenagerov. Krásna Jeanne Moreau hľadajúca a nachádzajúca únik z nudného a dusného manželstva až na konci filmu zapochybuje o správnosti unáhleného kroku, pri ktorom opúšťa svoju dcéru idúc v ústrety neznámej budúcnosti s prakticky neznámym mužom. Zaujala ma nielen objavná kamera, ale aj nevtieravá Brahmsova hudba.

Vyjednavač (1998)

Výborne nakrútený film o zaujímavej práci policajných vyjednávačov nadobudne potrebnú dramatickosť vo chvíli, keď defraudanti z policajných kruhov v strachu pred odhalením sa pokúsia "našiť" vraždu kolegu na špičkového vyjednávača Dannyho Romana. Ten, pritlačený k múru, a v beznádejnej situácii vezme rukojemníkov, zabarikáduje sa v kancelárii a o nejakú dobu si už môže overiť, aké je to, byť pri vyjednávaní na druhej strane. Starostlivo napísaný scenár a bezchybné výkony S.L. Jacksona a Kevina Spaceyho zaraďujú tento film medzi špičku vo svojom žánri.

Děkujeme, že kouříte (2005)

Kdesi som čítal, že inteligentný človek dokáže nájsť porovnateľný počet argumentov ako v prospech niečoho, tak i proti tomu. A tak jeho postoje závisia viac od morálky, než od inteligencie. Ďakujeme, že fajčíte je film o takomto človeku, ktorého zamestnaním je zmierňovať protifajčiarsku hystériu. O človeku, ktorého vynikajúco stvárnil Aaron Eckhart. Film má dobre napísané dialógy a primeranú dĺžku. Napriek tomu si myslím, že nevyužil potenciál, ktorý sa ponúkal a prospelo by mu opustenie niektorých dejových línií a postáv a využitie získaného priestoru na dôkladnejšie prekreslenie zvyšku. Dojem mi kazil príšerný dabing lobistovho syna. Sympatický film Jasona Reitmana, ktorého ďalšie diela si rád pozriem.

Když Burian prášil (1940)

Jeden z mojich najobľúbenejších filmov s Vlastom Burianom. Vyvstáva logická otázka: prečo potom iba tri hviezdičky? Predovšetkým tri hviezdičky v mojom ponímaní nie sú málo a Baron Prášil má rovnaké klady a zápory ako všetky filmy s Vlastom Burianom. Vo všetkých exceluje a jeho zostrihané výstupy by nemohli dostať menší počet hviezdičiek ako päť. Ale sú tam ostatní herci a to je katastrofa. Ešte šťastie, že Čeněk Šlégl si tu strihol rolu Marvanovského významu.

Linka 06 (1994)

Sklamaný bude každý, kto navnadený posterom, očakával erotický film. Sklamaný bude každý, kto si na profile ČSFD prečítal, že ide o romantický film. Linka 06 nie je ani romantický, ani erotický film. Je to smutná dráma dvoch osamelých ľudí, ktorí si na začiatku hry stanovili pravidlá a tie ich uväznili v priestore, z ktorého niet úniku. Dvojici hercov, v dvoch bytoch s telefónom sa podarilo iba z dialógov vystavať dramatický príbeh, ktorý má šancu zaujať aj divákov, ktorí od filmu očakávali niečo úplne iné.

Prázdniny v Římě (1953)

Prázdniny v Ríme sú pre mňa etalónom príjemného filmu. Romantickou rozprávkou pre dospelých, v ktorej vystupuje skutočná a nesmierne krásna princezná a americký novinár, ktorý síce nie je princom, ale jeho nezištnosť a šľachetnosť majú princovské rozmery. Je prirodzené, že na 60-ročnom filme by sa našli nedostatky. Ale z vysokého hodnotenia vyplýva, že málokto ich hľadá, pretože väčšina túži vidieť dokonalý romantický príbeh. A Prázdniny v Ríme majú k nemu asi najbližšie.

Happy End (1967)

Život by mal začínať smrťou a končiť orgazmom, a nie naopak, vyjadril sa kedysi Donald Sutherland nevediac, že jeho ideu už pred mnohými rokmi neopakovateľným spôsobom naplnil Oldřich Lipský. Neopakovateľným v zmysle kvality i možností remaku. Pretože Happy end, to je nápad. Nápad, ktorý sa jeho realizáciou spotreboval a nikto, kto vie napočítať do piatich, už ten nápad nevyužije. Nápad geniálny, realizácia vynikajúca. Napriek tomu, že sa pri sledovaní neplieskate do stehien a neváľate po zemi, ale od začiatku do konca máte na tvári spokojný obdivný úsmev, ktorý postačuje na to, aby ste filmu dali takmer plný počet hviezdičiek, ako som to urobil ja.