Romy et Alain, les éternels fiancés (2022) (TV film)

S veľkým záujmom som si pozrel tento dokument, a to nielen preto, že obaja aktéri patria medzi mojich obľúbencov, ale aj preto, že ich vzťah patrí medzi tie osudové vzťahy, ktoré vypovedajú o limitoch ľudských citov. A tiež preto, že dokument je veľmi dobre nakrútený a poskytol mi viacero informácií, ktoré som o tejto dvojici a ich turbulentnom vzťahu nevedel.

Pod hladinou (2023) (seriál)

Mojou jedinou otázkou, ktorá ma napadá v spojitosti s týmto seriálom je - pre koho a s akým zámerom sa také niečo nakrúca. Je ťažké naďabiť na niečo tak hlúpe, trápne, zle zahrané a v konečnom dôsledku nudné. Aspoň vidím, že surfovanie po televíznych kanáloch žiadne príjemné prekvapenie neposkytuje. A to som vydržal nesústredene sledovať takmer polovicu série.  Stále som nemohol uveriť, že časť, ktorú som sledoval nie je výnimkou, a takou mizériou je presiaknutý celý seriál.

Paradox Seana Conneryho (2022) (TV film)

Je nespochybniteľnou pravdou, že pri vyslovení mena Sean Connery sa automaticky vybaví meno James Bond. Ale ja, ktorý patrím k menšine divákov, pre ktorú Bond príliš veľa neznamená, si radšej spomeniem na Pahorok alebo Meno ruže. Celkom rád som si pozrel dokument o Connerym, pretože bez ohľadu na môj vzťah k postave Bonda, ho považujem za významného a charizmatického herca, ktorý v staršom veku pôsobil príťažlivejšie, ako v najlepších rokoch.

Simona: Donaha! (2022) (pořad)

Program som si pozrel až na Silvestra 2023. Simonu sledujem už dlhšie a dobre sa na jej vystúpeniach bavím. V tomto ma prekvapilo iba to, ako dokázala utiahnuť hodinový program, čo pre stand-upisov vôbec nie je bežné. Len tie nohavice si nemusela dávať.

Polibek pavoučí ženy (1985)

V mladosti som si kládol za povinnosť dopozerať aj film, ktorý ma prakticky od začiatku nebavil, a to len preto, aby som mal morálne právo vysloviť kritiku na jeho adresu. Dnes už si viac vážim svoj čas, ako dodržiavanie nejakých vymyslených pravidiel. A tak som sledovanie Bozku pavúčej ženy asi po pol hodine prerušil a nehodlám v ňom pokračovať. Je to film pre inú cieľovú skupinu a jej príslušníci ho môžu sledovať aj opakovane.

Mimořádná událost (2022)

Som rád, že existujú moje obľúbené tri hviezdičky. Sú vhodné aj pre filmy odporúčané dcérou, ktoré ma nenaštvú, iba sklamú. A tento druhý Havelkov film ma svojou nevyváženosťou, rozháranosťou a často až lajdáckosťou sklamal. Často som mal pocit, že som strihom prešiel do iného filmu, prípadne do iného žánru. Pravdepodobne existuje nejaké empirické pravidlo, že čím je menší a uzavretejší priestor, v ktorom sa film odohráva, tým musí byť scenár kvalitnejší. A nebol. Je to veľká škoda, pretože samotný námet by postačoval na film o pol hodiny kratší a niekoľko svetlých momentov si zaslúžilo nebyť takými osamelými.

Poslední představení (2021)

Už v komentári k filmu Kino Raj som sa vyjadril, že mám rád filmy, ale k filmovým sálam a atmosfére v nich som nikdy žiaden vzťah nenadobudol. Takže málo chápem živelné zaujatie hrdinu filmu a jeho kamarátov k premietaniu filmov. Zaujala ma realita indického vidieka či malomesta, ku ktorej sa nedostávam často. Ale tri hviezdičky si film zaslúži.

Tohle je náš svět (2016)

S obavami som si púšťal film, o ktorom som niečo vedel iba z krátkeho obsahu. Moje obavy sa naplnili, pretože film o ktorého určení som nemal tušenia, ma svojou falošnosťou rozčuľoval aj keď nie až tak, aby som ho vypol pred koncom. Neviem, či má význam v odmietavej nálade niečo písať o Viggovi Mortensenovi a jeho Kelly Family.  Viem iba to, že nebudem mať problém vypudiť tento čudný film veľmi skoro z pamäti.

Columbo - Vražda škodí zdraví (1991) (epizoda)

Ďalší z dielov Columbovskej série, ktorý som doteraz nevidel. A musím dodať, že som o nič neprišiel.  Pozorujem, že sa mi s každým dielom zosilňuje alergia na  Columbovské stereotypy.  V tomto diele mi už Columbo pripadal ako porovnateľný záporák s tým, ktorý ho hral. Ale keď som si predsavzal, že si pozriem komplet Columbovskú sériu, tak musím niečo aj pretrpieť.

Portrét dívky v plamenech (2019)

S filmom som bol celkom spokojný. Mal pomalšie tempo, ktoré však neunavovalo, jednoduchý dej, ktorý však vyvolával zvedavosť, ako to bude pokračovať, mal výborne vybrané prostredie a k nemu pripravili kvalitný vizuál. Herečky boli neopozerané (aspoň pre mňa), minimalistické herectvo bolo prijateľné. Hudobný podmaz síce chýbal, ale záverečný Vivaldi to trochu zachránil. Celkovo to nebol žiaden zázrak, žiadna bomba, ale o príjemnom zážitku sa dá hovoriť bez preháňania.