• Krátkometrážní

Percy Jackson a Olympané - Navštívíme říši zahradních trpaslíků (2023) (epizoda)

Po prvních dvou dílech pod taktovkou Jamese Bobina, dostáváme třetí díl do skládačky, tentokrát od zkušeného finského režiséra, Anderse Engströma. Stejně jako tomu bylo například u filmové série Harryho Pottera, i zde je znát rukopis jiného režiséra. V porovnání s prvníma dvěma díly je třetí epizoda dospělejší, chladnější a ústřední postavy zde dostávají více prostoru, aby si s nimi divák vytvořil silnější a hlubší pouto. To se mu daří, stejně tak se mu daří i akční scény, kterých je zde v porovnání s prvními dvěma epizodami víc a vyžadují větší kooperaci všech zúčastněných. I třetí díl si tak udržel nastavenou laťku mezi třemi a čtyřmi hvězdami. 👍 (02.01.2024) Top moment dílu: ❗SPOILER "Nechci být rozhodčí. Mám lepší nápad. A jéje! Nějak to neklape, páč mí kamarádi se pořád hádají. A jéje! Když náš tým takhle bručí. Musíme to vyřešit zpíváním téhle písničky." 🙂❗

Láska na vlásku (2014)

Láska na vlásku je slovenskou pohádkou, natočenou na motivy Twainova románu Princ a chuďas, v němž se dvě ústřední postavy díky identickému vzhledu prohodí a vyzkouší si život toho druhého. Jelikož je filmová látka této literární klasiky filmaři velmi vyhledávanou, a byla zpracována již mnohokrát, byla volba režisérky Mariany Čengel Solčanské, sázkou na jistotu. Víc než průměrnou podívanou se ale nakonec z úspěšného příběhu vykřesat nepodařilo. Snímek táhne svým výjimečným hereckým výkonem Samuel Spišák, ale bohužel nikomu jinému se ho z hereckého ansámblu nedaří doplnit. Scénář je navíc velmi plytký a plný nelogického chování postav, které pohádku značně sráží. Nutno podotknout, že přes tyto neduhy na diváka dopadne při sledování příjemná flow, která se nese až do závěrečných titulků, proto hodnotím snímek někde na pomezí dvou, tří hvězd. Přikláním se spíše k nižšímu hodnocení. 😕 (01.01.2024)

Percy Jackson a Olympané - Stanu se nejvyšším vládcem toalet (2023) (epizoda)

Ve druhém díle se divák seznamuje s další várkou postav, Charlie Bushnellem v roli Luka, Leah Jeffriesovou v roli Annabeth a Dior Goodjohnovou v roli Clarisse. Výběr herců se dvojici Denise Chamian - Jordana Sapiurka povedl naprosto prvotřídně, co také očekávat od dvojice, která má za sebou úspěšné casty na tituly jako Top Gun: Maverick, Já, Simon či seriál Muž z Vysokého zámku. Druhý díl rozkrývá řadu nových schopností Percyho. Opět poctivé čtyři hvězdy. 👍 (02.01.2024) Top momenty dílu: ❗SPOILER "Synu...Než se pořádně seznámíme, musíš pro mě udělat něco moc důležitého, ano? V kuchyňce je flaška Chateau Haut-Brion z roku 1985. Skočíš mi pro ni?" / "Až nadejde čas, bude připravený. Vím to." - Percy mezitím tančí floss, čůrá a hladká ještěrky. 🙂❗

Percy Jackson a Olympané - Omylem vaporizuju svou učitelku matematiky (2023) (epizoda)

Zdařilý seriálový návrat do devadesátých let. Feeling, který zažívá divák při sledování prvního dílu Percyho Jacksona jej v mžiku katapultuje zpátky do doby, kdy Herkules či Xena zažívali ten největší televizní boom. Když k těmto ikonickým seriálům přimícháte velmi povedenou CGI a propracovanější scénář, dostanete právě Percyho Jacksona. Úvodní díl, seznamovačka s hlavním protagonistou, Walkerem Scobellem a obeznámení diváka s motivací hlavního hrdiny na jedničku. Poctivé čtyři hvězdy. 👍 (02.01.2024) Top moment dílu: ❗SPOILER "Po cestě domů se zastavím u D´Angelo´s a vyzvednu sendviče na zápas, ale jestli mi to znepříjemníš, pojedu, ať chceš nebo ne, a sním si při radiovém přenosu ze zápasu oba sendviče sama." 🙂❗

Andaluský pes (1929)

Andaluský pes je krátkometrážním snímkem, plným nejrozmanitějších násilných surreálných scén, které se snaží diváka šokovat. Duo Buñuel - Dalí se svým dílem snaží vymezit zažitým společenským normám ve vztahu k iracionalitě vyprávění, což podtrhuje použitá nelineární podoba příběhu. Andaluský pes je výjimečným a nezapomenutelným dílem světové kinematografie. Čtyři hvězdy. 👍 (01.01.2024)

Kryptotunel (2024)

Filmy s podvodníky, inspirované skutečnými událostmi, se u diváků těší značné oblibě. Vzpomeňme na Jordana Belforta v podání Leonarda DiCapria ve Vlkovi z Wall Street či Franka Williama Abagnala Jr. z Chyť mě, když to dokážeš, též ztvárněného Leonardem. Režisér snímku Kryptotunel, Bryan Storkel, se ve svém snímku věnuje jednomu z prvních významných podvodů ze světa kryptoměn, a to z pohledu jednoho ze skutečných zločinců, Raye Trapaniho. Narozdíl od dvou výše zmíněných životopisných hitů je Kryptotunel pojatý více dokumentárně, to však neubírá nic z jeho kvalit. Storkelovi se daří diváka seznámit s prezentovanou látkou ve velmi srozumitelné a atraktivní formě, samotný příběh je poté doslova dechberoucí. Dechberoucí je zejména fakt, jak snadno lze ve 21. století zneužít důvěru tisíců osob a páchat kybernetický zločin. Vyjma opravdu nepříjemného charisma hlavního protagonisty, který jakoby vypadl z oka známému českému fotbalistovi, Bořku Dočkalovi, nemá snímek žádné vyloženě slabé místo a na 94 minut si získá vaši plnou pozornost. Vstup do nového roku se Netflixu podařil a rok 2024 zahajuje hezkým tříhvězdičkovým hodnocením. 🙂 (01.01.2024)

Bylo nebylo jedno studio (2023)

Je čas, aby všechny kreslené postavičky z Disney univerza spojily síly, a při příležitosti výročí 100 let od založení nejslavnějšího animovaného studia světa, udělaly potají společnou fotografii a vzdaly tím tak úctu všem svým tvůrcům. Bylo nebylo jedno studio mísí velmi povedeným způsobem 2D a 3D animaci, a stejně tak jednotlivé postavičky mezi sebou. Absolutním vrcholem tohoto devítiminutového kraťasu je interakce mezi Kačerem Donaldem a Bleskem ve výtahu, kterou korunuje Baymax! V závěru snímku dopadnou na diváka i silně nostalgické a srdceryvné emoce, a to za zvuků Disneyho charakteristické skladby "When You Wish Upon a Star". Rozhodně byl prostor, pro to udělat více atraktivních interakcí mezi postavičkami z různých filmů, a proto se přikláním namísto plné palby ke čtyřem hvězdám. 👍 (16.10.2023)

A cielo abierto (2023)

Mexická road movie o pomstě, nalezení vnitřní harmonie a vypořádání se s tragickou rodinnou minulostí, která zužuje dvojici bratrů po dobu více než dvou let. První polovina snímku je výborně vystavená, nechybí ji tempo, ani divácky interesantní momenty. To se však nedá říct o té druhé, v níž filmu dochází dech, dostavují se první nelogičnosti v ději, přílišně se zpomalí tempo a vrství se další pro příběh nepodstatná témata. Závěrečné "vykoupení" je spíše vysvobozením diváka z nekonečného konce, které mohlo se stejným emočním dopadem skončit o půl hodiny dříve. Dvě hvězdy. 😕 (MFF Benátky, 31.08.2023)

Blue Beetle (2023)

Blue Beetle aneb když si hispánská rodinka buranů z Palmera City vyšlápne na elitní ozbrojené komando. Právě téma rodiny, které staví režisér Angel Manuel Soto ve svém snímku na piedestal, jej tolik odlišuje od všech ostatních superhrdinských snímků. Láska k vlastní rodině je hlavním hnacím motorem Blue Beetla a diváka provází takřka po celou jeho stopáž. Scénář ani akční scény nepřináší na poli superhrdinských filmů nic převratného ani objevného. Příběh samotný je dost sterilní, přímočarý, nenadchne, neurazí, a to je na současnou kinematografii málo. Vyjma rodinného přesahu Blue Beetle nenabízí nic, proč by si jej měl divák opětovně pustit, což je ohromná škoda. Výsledný produkt je daleko za ambicemi tohoto mimozemského skaraba. Na pomezí dvou, tří hvězd. S ohledem na nekonvenční a vlastně originální rodinný přesah, v porovnání s žánrově obdobnými snímky, se přikláním k třetí hvězdě. 🙂 (17.08.2023)

Miguel se chce prát (2023)

Těžkotonážní teen C-čko, postavené na sobeckosti hlavního protagonisty a absurdním motivu poprvé se s někým poprat. Miguel se chce prát se snaží být zábavný (vyzvání staříka v sámošce k boji slovy "Naser si, dědku."), také se snaží být hodně cool (paroduje bojové scény řady známých filmových fláků, od Hry smrti, přes Matrix až po Tygra a draka), a nakonec se snaží být i sociálně uvědomělým dramatem (hledání vlastní identity, ztráta přátel). Ve většině z těchto aspektů však totálně selhává, ať již svou trapností, přehnanou vulgárností, amatérskou prací kamery či hereckou nekvalitou. Ten pozitivně nejsilnější moment snímku přichází v jeho posledních dvou minutách, což je ohromně málo, a na víc než jednu hvězdu to nestačí. Tomuto filmu se doporučuji všem vyhnout a svůj drahocenný čas zaměřit na nějaký kvalitnější kousek. Jedna hvězda. 👎 (18.08.2023)