Po vyloučení ze školy se Percy Jackson dozví, kdo je, a stane tváří v tvář světu bohů a nestvůr. (Disney+)

filmfanouch

Populární knižní série Percy Jackson a Olympané se již jedné adaptace dočkala. V letech 2010 a 2013 vznikla dvojice filmů, která věrnosti měla tolik asi jako šafránu a úspěšná byla tak moc, že plány na kompletní adaptaci kompletní tehdy pětidílné knížní série rychle vzaly za své. Dost nelichotivě se k těmto dvěma adaptacím vyjádřil také tvůrce knižní předlohy Rick Riordan, který tehdy projevil zájem, aby došlo na další adaptaci, na které se on sám bude moci podílet a tvůrci si budou brát jeho rady k srdci. K tomu nakonec došlo u seriálové adaptace od Disney+, na které se Riordan osobně podílel, měl finální slovo u castingu jednotlivých postav a jednoduše se dalo tak nějak očekávat, že seriál potěší všechny, které filmové adaptace dvakrát nepotěšily. A první dvě epizody seriálu naznačují, že tomu tak skutečně je. Zapojení Riordana je skutečně cítit. Stačí si jenom hrubě vzpomenout na první dílu s podtitulem Zloděj blesku a seriálu se zatím daří být skutečně velmi věrný. Za pochodu se tak snadno vyjeví pocity typu „takhle jsem si to představoval“ nebo „i have very good feeling about this“. Řecké mýty tak v seriálovém Percy Jacksonovi opravdu ožívají, dětští herci odpovídají věku svých postav a knih a především jsou naštěstí všechny ústřední dětští herci sympatičtí. Walker Scobell je castingová trefa, která zvládá prodat hned několik stránek Percyho Jacksona. Zvládá být zábavný, prodat tak trochu nestabilní Percyho stránku, zároveň v pravý moment vyvolat pocit, že je skutečně odvážným hrdinou. Jestli má zrovna on seriál táhnout minimálně další čtyři série, castingové vedení a Riordan tu určitě neudělalo chybu. Stejně tak se zatím zdá, že jsou ideální volby Aryan Simhadri jako Grover Underwood, Leah Jeffries jako Annabeth Chase nebo Charlie Bushell jako Luke Castellan. Z dospělých herců poté zaujmou především Glynn Turman jako Chiron a především Jason Mantzoukas jako pan D, který po jedné epizodě zvládá prodat zábavnost pana D z knih. Jde o první dvě epizody, které zvládají adaptovat pouze zhruba jednu třetinu první knihy (zhruba 8 a půl kapitol), kdy je úvod knihy ve dvou kapitolách schopně zhuštěn, konfrontace s minotaurem zvládne být dostatečně intenzivní a působivá, stejně tak ve finále funguje boj o vlajku a v podstatě každý stěžejní emocionální moment epizody. Rozjezd je to více nežli slušný, režisér prvních dvou epizod, James Bobin, zvládá pracovat s dobrodružnou stránku, humornějšími momenty a působí dojmem, že má v rámci možností vše tak nějak pod kontrolou. První dvě epizody toho v prozatím ukazují pořád tak trochu málo a někdy jsou vidět limity seriálového formátu i přes fakt, že každá epizoda seriálu měla mít rozpočet mezi 12-15 miliony dolarů. První dvě epizody seriálu nejsou perfektní, pokud je ovšem jejich cíl nalákat, svou misi jasně splnily. Předchozí filmové adaptace si šlo svým způsobem užít, s dílem Riordana ovšem měly pramálo společné. Seriál je na tom po 2 epizodách mnohem lépe, kdy jde za největší klad skutečně považovat to, že magie z knižních stránek víceméně zvládá ožívat. A nestačí než doufat, že podobné pocity vyvolá i zbylých 6 epizod první série. PS: Ústřední hudební motiv Bera McCrearyho je skvělý. () (méně) (více)

Petra321

Čo majú znamenať tie zlé recenzie? Prvá epizóda bola skvelým rozbehom. Pokiaľ si dobre spomínam, všetko, čo sa v nej dialo, sa dialo aj v knihe. Zatiaľ ide o vernú adaptáciu, čo je naozaj super. Herci stvárňujúci Percyho a Growera sú ešte len deti, a preto nemôžeme očakávať nič veľkolepé. Čoskoro sa určite zlepšia a ostatní nás nemusia zaujímať, pretože ich uvidíme už len v niektorých scénach. ()

Nevka

První Percy je vcelku přesnou adaptací, na které je však znát, že tvůrci musí pracovat s omezeným budgetem. Konfrontace s líticí je tak osekaná na minimum, naopak Minotaurus vzhledem k počasí a faktu, že se odehrává v noci, funguje poměrně dobře. Soundtrack zatím nic moc a tempo lehce kolísá, ale na první epizodu se pořád jedná o lehce nadprůměrnou záležitost (lepší 3*). ()

Filiman

Klasický český zapšklý review bombing. Vsadím se, že minimálně polovina hodnotících první dvě epizody ani neviděla. No nic... Na úvod pár protiargumentů pro budoucí hodnotící... uvědomte si, že tenhle seriál není adaptací starých řeckých bájí a pověstí, je to adaptace knihy Percy Jackson: Zloděj blesků a jako taková funguje mnohem lépe než jiné adaptaci jiných děl z posledních pár let (ahoj Geralte...). Henry Cavill dostával při obsazení do role hate, že je moc namakaný na tu postavu a potom si ho všichni zamilovali a celý internet se shodl, že nakonec byl jedinou věcí, která se celý seriál snažila držet nad vodou. Ale pokud vše ostatní stojí slušně řečeno za prd, tak to nezachrání ani dobrý herec, kterému ta role sedne. Jen chci říct nehodnoťte seriál/film podle castingu nebo podle nějakého vašeho vlastního přesvědčení, ale podle jeho kvalit jako jsou příběh, scénář a ostatní důležitější faktory. Jak kniha, tak seriál se odehrává v moderní době v americe, takže není s podivem, že se v příběhu objevují i jiné než postavy bílé pleti. Ano, postava Annabeth je v knihách běloška, ale vzhledem k tomu, že na seriálu pracuje přímo jako tvůrce samotný spisovatel, takže mohl kecat do všeho včetně castingu, tak je za mě tohle obsazení v pořádku, pokud se bude postava chovat tak, jak se má chovat, tak jako v knihách. Důležitější přece je jaký bude příběh, scénář a charakter postav než jejich vzhled (pokud to není dokument). Navíc pointou knih je, že hrdinou může být kdokoliv... První díl jako takový za mě super. Jedinou mínusem je, že skončil moc rychle. Doufal jsem v delší epizody. Seriál začíná doslova prvními slovy jako kniha, máme tu konečně modré jídlo, akademii Yancy, zmínku o tom jak funguje všudypřítomná "mlha", která vysvětluje proč smrtelníci nevidí příšery a kouzla a ne jako ve filmu, kde byla "mlha ve spreji". Oceňuji, že máme možnost vidět flashbacky z minulosti z doby, kdy byl Percy menší, což v knize nebylo. Flashbacků bychom se měli dočkat v dalších epizodách víc. Dost jsem se obával toho, jak bude fungovat humor, protože knihy jsou vtipné, občas až absurdně nebo trapně vtipné, ale po shlédnutí prvních dvou epizod věřím, že se to tvůrcům povedlo zdravě vyvážit. Naopak jsem nečekal, že místy budou epizody působit docela temně, což mě ale velice mile překvapilo. První dvě epizody jsou zatím věrnou adaptací, ze které jde znát, že se stále jedná o stejný příběh, ke kterému celý tvůrčí tým přistoupil s úctou a respektem. ()

Šářec

Casting je fajn, ale ten scénář je tak špatný, že je až bolestivé na to koukat. Dialogy možná fungují na papíře a jsou věrné původnímu příběhu, ale živě z úst herců zní hrozně křečovitě. Původní adaptace od Chrise Columbuse možná měla příliš staré herce a nedržela se přesně knižní předlohy, ale ten film jako celek fungoval a byl skvělý. Tento počin od Disneyho a Ricka Riordana je za mě bohužel dost zklamání. ()