Ve jménu vlasti (2011) (seriál)

Rozcházím se s davem. Předně - je to úplně jiný seriál, než na jaký jsme zvyklí. Tempo vyprávění je velmi pooooomaaaalé (znělka je dlouhá, ale krásná, se znělkami si vůbec dnešní tvůrci vyhrají - viz např. Dexter, Misfits apod.). Na můj vkus se kromě 11. dílu a poloviny posledního nic moc neděje. Je to velmi americké, patriotické, tak nějak bushovské. Výkony hlavních hrdinů jsou ovšem excelentní, to se musí nechat (až skoro nesympatická Carrie - Claire Danes, štvala mě, líbila se mi, bylo mi jí líto...chameleon Brody - ďábel, manipulátor, slaboch...i milý Patinkin - vousatý, s roztomilou čapkou na hlavě). Vlastně by mě nenapadlo, že mě může bavit seriál o teroristech a CIA, ale ano, bavil! Ale že bych z něj byla nějak extra nadšená, to ne. Bude další série? Mohla by. Seriál získal nejvyšší ocenění. Získal si i moji pozornost. Laťka je nastavená vysoko, je to docela propracované - nenechají se tvůrci případně úspěchem strhnout a neušijí další sérii, bude-li, příliš horkou jehlou? Začínám být zvědavá... Tak hodnocení se sledováním 2. SÉRIE změněno ze 3*** na 5*****. Protože to už jsem dlouho neviděla něco tak famózního a napínavého - a dokonce v seriálu a každém díle! Většinou dvojky bývají slabší, ne v tomto případě.

Halloween (2007)

I na mě to bylo dost surový, a to si myslím, že už je co říct. Je to čistý masakr, tak nějak beze smyslu (dobře, chlapec byl asi frustrován, je násilný, ale...). Není to vtipné, není to napínavé, není to vlastně ani strašidelné - je to jak v krasobruslení, když má krasobruslař ve své jízdě povinně předvést určité prvky - on je umí a umí i čtverné skoky, ale to mezitím tak nějak chybí, je do počtu. Stejný dojem jsem měla i z tohoto Halloweenu.

Nebezpečná metoda (2011)

Velký ohlas, slušná kritika, fajn herci a Cronenberg na režisérské stoličce - a abych nezapomněla, má milovaná psychoanalýza, byť zde zatím v plenkách, v hlavní roli. Výsledek? Film nepřináší nic nového, co se týče obsahu, informací. Laik si přišel na své, i když nevím, jestli dostal, co si přál. Vztah mezi Jungem a jeho pacientkou mohl být klidně rozehrán do větší hloubky, a že by bylo o čem hrát! Líbily se mi kostýmy, exteriéry, hudba. Ale upřímně, klidně to mohl být takřka televizní film. Kde jsou ty časy, kdy z Cronenberga vypadávala všelijaká divočina a já žasla nad způsobem, kterým ztvárňoval a nesl na plátno všechnu tu nechutnost a zvrácenost, kdy se hranice mezi zvrhlostí a genialitou skutečně stírala. Tohle je dobrá filmařina. Ale všechno to, co právě psychoanalýza dokáže přinést na povrch (aspoň částečně do vědomí), zůstalo skryto a - potlačeno. Ono to vlastně nebylo moc o té metodě, o její "nebezpečnosti" spíš můžeme tušit a fantazírovat, než se jí dotknout, a to vidím jako hlavní mínus filmu.

Micimutr (2011)

Ach jo, proč? Vykrádalo se, kde se dalo, ale k ničemu dobrému to nebylo. Chybí vtip. Chybí originalita. Chybí svižnost. Romantika či pohádkovost. Ještě štěstí, že se o Vánocích na pohádky nedívám, tohle si pustit na Štědrý den, tak je po náladě.

Útok na věžák (2011)

Blbina tak možná pro teengary. Není to můj šálek kávy. Na druhou stranu, všichni moji blízcí se skvěle bavili - prý to byl supr fillm!

Kovbojové a vetřelci (2011)

SLÁTANINA. Ach bože můj, proč? Tolik herců a jakých! Kdyby to byla parodie...kdyby to bylo vtipné...kdyby to mělo myšlenku...kdyby to bylo strašidelné...no nic z toho to není. Jaký chorý mozek tohle natočil a kdo byl natolik mimo sebe, že na to dal peníze? A proč se tyhle hvězdy zaprodaly takové frašce? Já vím, nemám se na to dívat, už název byl jasný, no myslela jsem, že to bude třeba blbinka na odreagování, nebyla. Snad se mi podaří rychle zapomenout.

Zrození šampióna (2009)

Šampionovi jsem se vyhýbala na sto honů víc než 2 roky, až se divím, že jsem ho zpod toho nánosu prachu vůbec našla a vytáhla. Ale v pravý čas. Příběh je to nádherný, umně natočený, smála jsem se tam, kde jsem měla a to platí i o slzách. A nevadilo mi to, že mě tahají na provázku přesně jak chtějí. Sandra byla famózní, velmi zajímavá role a báječně jí sedla a Oscara dostala právem. Asi si z toho moc pamatovat nebudu, ale pro tu chvíli to bylo báječné.

Zmizení Alice Creedové (2009)

Poměrně drsné drama z Británie, s minimem herců, a že si vystačí! Je to promyšlené, děj plyne svižně, je tu pár zvratů a konec kupodivu není vůbec blbý. Některé nápady jsou tedy zbytečné (nábojnice), určtiě by to šlo vymyslet logičtěji a méně násilně, ale zas by to nebylo tak vtipné...A k tomu všemu ještě dobrá hudba a úderná britská angličtina, nádhera.

Retreat (2011)

Spousta zvratů, kdy divák-nedetektiv do poslední chvíle moc netuší, jak to dopadne a kde je pravda. Dvojice na ostrově - manželský pár právě procházející krizí (no ano, byli trochu divní a jejich chování nelogické a hysterické, tak třeba to bylo tou krizí, no). Chlápek, kterého zachrání. Udělali dobře? Ten námět je určitě zajímavý a už kvůli němu, nevlídné scenerii a netradiční roli Cilliana, který tu hraje docela blbečka a jelimánka, stojí za to se podívat.

Proč? (1987)

Surové, drsné, rozhodně ne líbivé. Ale jinak hádám zdařilá "sonda" (jak se s oblibou říká) do světa skalních fanoušků. Dostat se mezi nich bych opravdu nechtěla...