• Krátkometrážní
  • Hudební

Disobey 93 - Gasoline (2018) (hudební videoklip)

Mistro trochu skrotol, odkedy si začal hovoriť Disobey 93. Pre niekoho sú tieto texty stále za čiarou, niekto to berie zase tak, že proste vytriezvel z nekonštruktívnej útočnej mizantropie a začal sa venovať konštruktívnemu aktivizmu. Ja som jeho hudbu a jeho texty mal rád vtedy a mám ich rád aj teraz. V klipe sú použité zábery z českých fariem, ktoré natočili aktivisti z OBRAZ – Obránci zvířat.

Lil Pump - Gucci Gang (2017) (hudební videoklip) odpad!

„Moja štetka ľúbi kokaín, pošukal som štetku, zabudol som jej meno. Nemôžem kúpiť štetke zásnubný prsteň, radšej si kúpim džínsy značky Balmain. Môj drogový sirup stojí viac než tvoj nájom, och. Tvoja mamka stále žije v stane, yeah.“ Nafetovaný zdegenerovaný magor tlácha slová jedno cez druhé, hoci nemajú príliš význam, keď sa spoja do viet. Osprosteným mladým generáciám je to úplne jedno, text sa aj tak už nejakú tú dobu nepočúva. Mámvpičizmus je novou kultúrou, vierou a presvedčením, budúcnosť je Absurdistán.

Simpsonovi - Hodný, zlý a zfetlá (2009) (epizoda)

Líza dostane liek Ignorital, ktorý jej umožní vidieť realitu, z ktorej má depky, v iných farbách. Pripomína mi to trošku pointu kultového filmu Jsou mezi námi, akurát že tam je to naopak. Je to celkom trefný diel, pretože mám pocit, že Ignoritalom je nadopovaných aspoň 90 % populácie.

Starman (1984)

Čo je to? –Mŕtva srnka. Ľudia ich lovia kvôli potrave. –Srnky jedia ľudí? –Nie. –Ľudia jedia ľudí? –Nie. Pravdaže nie! Čo si o nás myslíš?! –Myslím si, že ste veľmi primitívny druh. ...Ale ten superburger, ktorým sa o pár minút neskôr napchával, mu náramne chutil. Jedna plus jedna je koľko...? Rád by som vedel, ako bola natočená scéna s tou srnkou, ktorú akože oživil. Prežila natáčanie? Neviem, možno áno, len pointa... Ten film sa strašne vlečie, je to totálne béčko.

Lovec policajtů (2001)

Obleky z hadej kože, teľacina, vtipy o mŕtvych zvieratách, trápne drsňácke hlášky pseudogangstrov, vcelku nereálne obludná štvrť výzorovo podobná americkému getu 90tych rokov, preafektovaný afroameričan tláchajúci dokolečka o negroch a tlstých ritiach, proste zle. Jediným pozitívom je veľa mŕtvych skorumpovaných fízlov.

Klatki (2017)

Dokument o práci neziskovky Otwarte Klatki, ktorej hlavnou kampaňou je dosiahnutie zákazu kožušinových fariem v Poľsku. A o tom, že je úspešná, sú dôkazom hackerské útoky, ktoré boli na ňu páchané a žaloby od chovateľov kožušín. Darí sa jej totiž presviedčať politikov, Poľsko je pritom tretím najväčším výrobcom kožušín na svete a koniec chovu by sa dotkol 10 miliónov zvierat, čo je zhruba desatina celosvetovej výroby. Takže, držme palce.

Grizzly Man (2005)

Treadwella zabil medveď, ktorý ho nepoznal a ktorého predtým nejaký lovec stopoval a prenasledoval, a teda mal pádny dôvod cítiť k ľuďom zlosť. K tragédii došlo koncom októbra, kedy boli medvede hladné, mrzuté a pripravovali sa na prezimovanie. Nejdem naznačovať, že je normálne sa mojkať s grizlym ako s domácou mačkou, ale vyjadrenie autora Herzoga je hrozné: „Děsí mě, že ve tváři žádného medvěda, které Treadwell natočil, nevidím náznak přízně, pochopení nebo vlídnosti. Vidím jen naprostou lhostejnost. Pro mě něco takového jako tajný svět medvědů neexistuje. Jejich prázdný pohled vypovídá pouze o napůl znuděném zájmu o potravu.“

Čelisti (1975) odpad!

Pod vplyvom filmu Čeľuste sa na veľkých bielych žralokov vrhli lovci trofejí, presvedčení, že ide o neľútostné ľudožravce, ktoré sa musia vyhubiť. Samotný Peter Benchley neskôr priznal, že pri písaní knihy mal mylné informácie, žralokom nerozumel, a dokonca že keby vtedy niečo vedel o ich správaní, takú knihu by ani nenapísal. Miliónom žralokov zmasakrovaných kvôli fanatizmu to už životy nevráti. Nerozumiem filmom, kde sú zvieratá prezentované ako krvilačné monštrá, nepáči sa mi to, nesúhlasím, nemôžem dať vyššie hodnotenie.

Mezi vlky (2011) odpad!

Hoci vlky by sa mstiť mali za čo (a táto pointa sa mi páči), ide o bohapusté démonizovanie týchto krásnych zvierat, ktoré sú stáročia hubené po celej Zemi kvôli absurdným stredovekým poverám, v ktorých sú zobrazované ako nebezpečné krvilačné beštie. V skutočnosti od vpádu Kolumba do súčasnosti bolo zdokumentovaných iba približne 5 nevyprovokovaných smrteľných útokov vlkov na človeka v USA, pričom za túto dobu klesla populácia vlkov v USA z 250 000 na 25 000. Vlk nepozná nenávisť, tá je výlučne znakom Človeka. Takéto filmy považujem za niečo, čomu sa hovorí brainwash.