Forrest Gump (1994)

Takový americký Jára Cimrman. Akorát i běhá. Hodně běhá. Forrestovi máma vždycky říkala tohle a támhleto. Moje máma vždycky říká, že tohle je sakra dobrý film. A já s mamkou bezezbytku souhlasím. Je to ten typ snímku, ke kterému ať přijdete v jakýkoli moment, vždy si řeknete jen tuhle scénu zkouknu a pak tuhle a... No a končí to další a další až je najednou, opět, konec. Dojemné, vtipné, smutné jako máloco jiného (zvlášť, když si jako já myslíte, že on není jeho), brilantně zahrané (nejen Hanksem) a nezapomenutelné scény snad v každé sudé minutě stopáže. Ale co to kecám, vlastně i v každé liché.

Znamení (2002)

Že humor nejde ruku v ruce s pomalu budovaným napětím a hutnou znepokojivou atmosférou? Že sci-fi o invazi nefunguje pospolu s otázkami víry a osudu? Že je psaným pravidlem "pes nikdy neumírá"? Přijít Shyamalan s tímto konceptem o dekádu později, tak se mu všichni vysmějou. Jenže on s ním přišel v době, kdy byl stále ještě na svém nezpochybnitelném tvůrčím vrcholu a dokázal z něj vydolovat jeden z vrcholných thrillerů počátku jednadvacátého století. Má to jednu jedinou slabinu a to sice samotný závěr, kdy se jednou provždy prokáže, zda patříte mezi ty, kteří věří/doufají, že se vše děje z nějakého konkrétního důvodu nebo ne. Já ne a tak jsem v tak promyšleném filmu, jakým do značné míry Znamení nesporně jsou, shledal závěr (ne nutně onu "pointa" jako takovou) značně neuspokojivým a do značné míry laciným. Kdyby si to neambiciózně vystačilo se třemi (?) dny během prvního kontaktu pohledem jedné obyčejné rodiny, tak by to bohatě stačilo.

Šestý smysl (1999)

Po první projekci v den premiéry, bez předchozích informací vskutku silný i naprosto nezapomenutelný zážitek. Paradoxně od zbytku Shyamalanovy tvorby je to však pouze na dvě podívání. Pak to již není ono. Šestému smyslu chybí to, co obsahuje třeba Vyvolený, který každou další projekcí odhaluje nové a nové vrstvy. Herci v čele s Osmentem jsou naprosto přesvědčiví a pět básně na Nightovu režii ani nemá smysl. Ta je perfektní v každém ohledu. Stejně jako atmosféra. Každopádně prvotní projekce je nezapomenutelný zážitek, ne že ne (dnes již ne, když "to" každý zná i když to neviděl); a tak hodnocení nemůže být jiné než maximální.

Vyvolený (2000)

Jeden z nejvíce nedoceněných snímků poslední dekády, který předběhl dobu. Nezapomínejme totiž, že v době vzniku byly komiksové filmy stále ještě vysmívaným a finančně i kvalitami prokletým horkým zbožím, ke kterému se žádné studio nechtělo znát. Pokud jste to viděli jednou a docela se vám to líbilo, zkuste dát Vyvolenému ještě jednu šanci. Je mnohem sofistikovanější, než se na první dobrou může zdát. Třeba vás tedy překvapí svou hloubkou; a i pokud ne, tak se minimálně poučíte, proč se vyhýbat fyzickým kontaktům. A Davidu Dannovi bych doporučil nejezdit k nám do republiky. Tady by hned na Hlaváku musel přijít o rozum.

Krvavé housle (1998)

Podařený snímek, který bohužel nemá stejně vyrovnaný scénář ve všech povídkách. Je až s podivem, že je všechny natočil jeden režisér.

Hoří, má panenko (1967)

Čecháčkovství ve vší nahotě. Jsme to ale "krasavci k pohledání".

Austin Powers: Špionátor (1997)

A zrodil se agent, kterému by Její veličenstvo povolení zabíjet raději ani vystavovat nemělo.