• Thriller

Bratr 2 (2000)

Slabší "bratr" Brata (rozuměj prvního dílu), ale udržel atmosféru, na které to stojí a padá. Děj pokulhává. Import Ruského tovaru do kapitalistického USA. Nápadité potkání drsné ruské školy s drsnou americkou ulicí. Krutý svět, kde je místo pro vysvobození a lásku. Do toho ještě skvělá ruská disko hudba. Kdo by zůstal nelapen?

Bratr (1997)

Stará dobrá drsná ruská škola. Old school tvrdých ulic. Film se nese na vlně podobné Bumer (2003). Po shlédnutí mám pocit, že se jedná tak trochu o ruského Švejka, co umí zabíjet. Melancholická linie ošklivých událostí odráží ruskou kulturu z nižších pater společnosti. Pro tento styl filmu je třeba mít speciální místo v srdci.

Demolice (2015)

Gyllenhaal je už dnes jistota. Přestože film nepřináší strhující dějovou linii, i tak se svou na první dotek bezemocionální rovinou zaryje do hloubky hlavního hrdiny a přenese tak zážitek na diváka. Život hlavní postavy je mi přespříliš podobný, abych mohl poskytnout subjektivní hodnocení. Tragikomično děje je zábavně uvolňující a frustrující zároveň. Film jde do TOP.

Nadaný žák (1998)

Atmosféra filmu mi tolik nesedla, spíš více podtrhuje tragično fascinace nacismem a morbiditou celkově, než-li by se snažil vytvořit realistický nádech, který by vtáhl diváka do děje. Obsah ustupuje před formou, což není zcela na škodu, ale chybí mi zde gradující náboj.

Komorník (2013)

Smícháme-li Forresta Gumpa s Obsluhoval jsem anglického krále a posolíme rány snímkem 12 let v řetězech, dostaneme Komorníka. Film historicky sousledně popisuje problematiku afroameričanů v minulém století dvěma pohledy polarizované společnosti.

Tajný život mazlíčků (2016)

Je to koukatelné z hlediska precizního ztvárnění pohybů charakterizující zvířata. Koukatelné taky z hlediska dětí. Infantilní scénky střídají jedna druhou, příběh uvízl kdesi na začátku. Bohužel, trailer byl tak dobrý, že vytvořil příliš vysoká očekávání a film stojící svou dětskostí o pět let méně za Zootropolisem zůstává jakousi divnou pohádkou.

Jason Bourne (2016)

Po tak dlouhé pauze nepřichází překvapení, které by vyrazilo dech. Neobdržel jsem na druhou stranu ani zklamání. Ale bohužel se režisér začal vyžívat v honičkách auty, kterými propasíroval film skrz naskrz - pro mě chaotické až uspávací scény. Film trochu upadl jako Bourne, který ze svého vrcholu (rozuměj žánrového) se snesl na dno pouličních zápasů, z něhož ho má vytáhnout minulost.

Diagnóza: Šampión (2015)

Smith se opravdu umí převtělit s každou rolí, zde se zasadil do role Nigerijského doktora a vyrostl v neuvěřitelnou verbální i nonverbální splynutost s postavou. Příběh sám o sobě poutavý s nádechem seriozna jdoucí s paralelní nevýraznou romantickou zápletkou, nicméně popisující krutou realitu negativních dopadů nejmasovějšího sportu USA.

9. rota (2005)

Hodně surový snímek shrnující válečnou mašinerii - z prostředí Afgánistánu, která spolkne mladíky, přežvýká ve vojenském táboře a vyplivne do surové války v Afgánistánu. O zbytečnosti válek netřeba vyprávět. Film se ponoří do přátelství, naivity a celkově mužského světa se všemi plusy a mínusy a vynoří z krve války. Snímek s tak nabitou atmosférou, že míří do TOP.

Boj (2015)

Problematika blízkého a středního východu je mi velice blízka, a proto i film severského větru odehrávající se v Afgánistánu (pravděpodobně v Armadillu) mě oslovuje více než průměrného diváka. Film zabrouzdá do denního života vojáků z předsunuté vojenské základny, kteří nasazují životy, aby pomohli zpustošené zemi se vzchopit..a bohužel ne všechna rozhodnutí jsou dobrá, ale v daný moment byla správná. Každý musí nést následky, ať už právně nebo v sobě.