• Krátkometrážní

Černý prapor (1958)

Uvedeno dnes na ČT art - podotýkám, že s titulky u cizí konverzace - a jednalo se o docela silný zážitek. Rozhodně netradiční a dost originální snímek.

Ze všech jediná (1937)

"Brown, Brown and Brown Ltd." - no, blbější jméno firmy aby člověk pohledal, ale film tak špatný není. Zazní v něm krásná píseň "Děkuji, bylo to krásné", ale nedám ruku do ohně za to, jestli byla skladba napsána právě pro tento film. Nezpívá ji zde totiž R. A. Dvorský, ale nějaká žena. Dobrá oddychovka na čas oběda ve společnosti CS Filmu.

Úplně vyřízený chlap (1965)

"Ať žije soudruh Ježíšek". Mé jubilejní třítisící hodnocení vyšlo právě na tento snímek. Dlouhou dobu je vcelku průměrný, závěr je velmi dobrý, nechávám tři hvězdičky. Zajímavé jsou úvodní titulky provedené stylem novinových nadpisů. Uvedeno dnes na ČT art při příležitosti sta let od narození Františka Peterky.

Pes Baskervillský (1959)

Kdybych nečetl předlohu, možná bych dal i pět hvězdiček, já totiž tyhle starší atmosférické horůrky moc rád. Ale bohužel - vlastně bohudík - jsem předlohu dočetl před pár dny, a tak jsem dost zklamán, jak někdo může tak slavný a skvělý román takhle překopat. Spousta věcí je úplně jinak, spíše se dá hovořit o inspiraci románem než o jeho zpracování.

Zločin a trest (1970)

Opravdu věrné zpracování vynikající knižní předlohy. Akorát bych dodal mnohem více vnitřních monologů hlavního hrdiny, abychom se dostali až do jeho hlavy, jako se to podařilo románu. Více mučivé nejistoty, více horečnatých fantasmagorií, nějaké ty sny... Stejně si myslím, že "Zločin a trest" by si zasloužil sedmidílný seriál (každý díl po hodině), to by bylo ideální. V románu je ještě krátký epilog, kde se dozvíme, co bylo poté...

Čekání na Patrika (1988)

"To je vůl, proč to má na kazetě, když na to může jít do kina." Film, u kterého pochopím jakékoliv hodnocení. Mě moc nebavil a ani jsem ho neviděl celý. Ovšem pro mládežníky osmdesátých let v Československu může být hodně kultovní. Skvělá beatová muzika, do toho nymfomanka, která když má ukázat ucho, tak ukáže prdel. Holky jsou hezké, ale hrozné krávy, a jako celek je to prostě divné.

Tajemství zlatého Buddhy (1973)

Netradiční detektivka už z toho pohledu, že se odehrává v devatenáctém století. Má správně ponurou atmosféru, k čemuž přispívá i černobílý materiál. Ale ani dobré herecké obsazení to u mě přes tři hvězdičky nevytáhne, ovšem film to špatný není.

Rukavička (1941)

Červená knihovna jako vyšitá, od protektorátní kinematografie bych čekal více. Ale zase se mi líbily jízdy kamery a osvědčení herci, vlastně spíše herečky (Šlemrová, Fabiánová). Slušný průměr, neurazí, ani nenadchne.

Casablanca (1942)

Jeden z nejdokonalejších amerických filmů. Scénář je opravdu vypilovaný do posledního detailu a herci jsou výteční (třeba legendy evropského filmu Lorre či Dalio zde mají jen štěky). Po právu naprostý kult, který bude žít věčně.

Moskva slzám nevěří (1979)

"Ve čtyřiceti život teprve začíná." Hezký snímek o třech dívkách, které dospějí v ženy s naprosto rozdílnými osudy. Sovětský svaz získal Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film třikrát - jednou za bombasticky zfilmovanou literární klasiku (Vojna a mír), jednou v japonské koprodukci (Děrsu Uzala) a pak za tento snímek.