Resident Alien - Lovebird (2024) (epizoda)

Na tuto epizodu jsem se fakt těšil, takže jsem trochu rozčarovaný. Z nějakého důvodu to nefungovalo tak dobře, jako ty předchozí. Tvůrci tady dost tlačili se vtahem H+H dost na pilu, všechno to sexování a olizování bylo už moc. Sice chápu, že bylo potřeba ukázat jak moc je Harry zahořenej, ale bylo to na úkor všech ostatních postav i samotného děje. Korunu tomu dodala poslední scéná. Taková scénáristická trapnost...doufám, že to v tomto duchu tvůrci nepovedou dál a dočkáme se něčeho méně očekávatelného.

Ostrov (2023)

Komedie? Humor postavený na bezmoci a marnosti? Šklebení se lidem v manželské krizi, která je tak silná, že i v takové situaci jakou je ztroskotání na ostrově, generuje absurdní zlobu a pichlavost? Díky tomu je postava Alice vykreslená jako blonďatá fifi zhrzenka, která svého muže dlouho vysírá i nad rámec své naštvanosti. Vcelku klišíčko....byť s podobnými ženami mám i já zkušenost. To nikdo neumí napsat ženskou postavu, aniž by z ní dělal kravku? Richard je naproti tomu vcelku typický zástupce svého genderu. Trouba, který neumí komunikovat a časem zapomene, že má vedle sebe milující ženu. Mou optikou nepůsobil(výjma začátku) jako takový debil, aby měl dostávat až takovou čočku. I když...dynamika vztahů je zapeklitá. A když máte něco odžito, najdete si v tom všem i kus(kousek) vlastní zkušenosti. Škoda, že se nenajde schopný scénárista, který by podobnou situaci přetavil v kvalitní drama, které by humor pouze prosvětloval. Ten nás totiž obklopuje i v nejtěžších chvílích a když se vhodně zakomponuje, je takový příběh mnohem víc autentický. Motto takového filmu by pak mohlo být stejné jako na zlatonce, kterou věnoval Brumbál Harrymu: Otevře se až na konci. Jenže v Ostrově ta vztahovitost dlouho hnisá, chvilku se to léčí a pak se to zvrhne v podivnou selanku. Výsledkem je ušmudlaná komedie s nadmnoha dramatickými momenty. Laxně to lze shrnout: Když necháte dva rozhádané lidi dostatečně dlouho na pustém ostrově, nakonec se usmíří. A to jak uznáte, je dost neobjevný a tak nějak zbytečný příběh. PS: Havlík chrlí jeden takový nemastný, neslaný film za druhým a lidi na to chodí jak o život...aby tomu nakonec dali nízká hodnocení. Tomu říkám absurdistán.

Uličnice (1936)

Uličnici by se měli vyhnout ti, kdož nemají v oblibě hereckého projevu Věrky Ferbasové. A nejspíše i tací, kdož jsou v očekávání komèdie s přesahem filozoficko-sociálním. Naopak divák odkojený divadlem, lehkými komediemi, operetkami s obsahem šestakových románů...takový divák bude uspokojen ve všech směrech. Herecké obsazení, veselá, naivní a zcela průhledná zápletka, vtipné dialogy....čistá zábava, jako stvořená pro nedělní dopoledne. Za mě patří Uličnice obsahem i zpracováním mezi top 30 filmů pro pamětníky. A přesto se nějak povedlo, že jsem ji doteď neviděl. O to větší radost mám. Hodnocení je zde velmi kruté, výhrady zcestné...takže objektivní 4* navyšuji na 5* korigujících. Index pozvednutí nálady, je totiž osm kanárů z devíti.

Milování zakázáno (1938)

Není divu, že jsem se tomuto filmu vyhýbal. Lamačům herecký projev je mi nesympatický. Podobně mi nesedli ani mladí V+W. Sebevědomé vystupování, které je natolik civilní, že vlastně herectvím ani není. Ve společnosti ostatních prvorepublikových hvězd to bije do očí, ale především do uší. Ostatní si svoje odvedli...snad s výjimkou velmi utlumeného Marvana, který neměl co hrát. Příběh nevybočuje z produkce tehdejší doby...hon na movitého ženicha, jehož peníze vše zachrání. Díky závěru to zpětně nedávalo smysl; působil překotně, neuspokojivě. Tentokrát to žádná sláva nebyla a ty 3* jsou s odřenýma cípama.

Halo - Thermopyly (2024) (epizoda)

Zvláštní, jak málo lidí chápe, že by nemělo žádný smysl dělat seriál, který by kopíroval hru. A to i kdyby ta hra měla tak bohatý děj, že by to bavilo i negamery. Z reakcí ostatních mi už došlo, že bych fanoušek přímé adaptace nebyl. Mnohem víc mě baví epizody, jako byla tato. Objevování tajemné civilizace, záměr hlavních postav dalece převyšující pouhá vítězství ve válce...tenhle rámec celého příběhu, se mi líbí. Jediné co mě nebaví, je celá linka se Sorenem a jeho rodinou. Ale jinak fajn. Z tupé military sci-fi se v této epce stala čistá new space opera...opět k velké nelibosti mnohých gameheadů. Škoda, že před sebou máme poslední epizodu...začalo to být zajímavé. Už teď je jasné, že závěr bude buď uspěchaně utnutý, nebo mega otevřený. A kdoví jestli někdy dopovězený. Stávka už je sice za námi, ale i pokud se další řada schválí, tak čekat další min. rok a půl... .

Star Wars: Vadná várka - Extrakce (2024) (epizoda)

Tahle dvojepizoda má slušnou atmosféru, ale obsahově je o ničem. Zase je to hlavně o nahánění a útěku. I když je to v parádní kvalitě...hudba je vynikající; jen tohle mi nestačí. Vlastně je to výplňová záležitost, která sice představí schopnosti člena speciální jednotky, ale nikam nás neposouvá. Prostě se zase prchá. Takže ty 4* jsou slabší. Filoni to umí líp.

Chudáčci (2023)

Lanthimosova tvorba ulpěla na mém mozku zatím třikrát. Toto je pokus číslo čtyři a mám v plánu prubnout i Špičák. A to přestože jsem v případě Humra, Favoritky i Posvátného jelena nevytasil lepší hodnocení než 3*. To ovšem neodráželo kvalitu zpracování, protože filmy to průměrné nejsou. Je to spíš jakýsi vážený průměr...má neschopnost objektivně je zhodnotit. Což bych sice nemusel, protože nejsem profesionální kritik, ale k některým tvůrcům chovám něco jako úctu, takže se o trochu objektivity aspoň snažím. V případě Poor Things (odmítám český doslovný překlad v jeho běžném významu), to budu mít podstatně snazší. Ostatně jak je vidět z hodnocení cca pěti tisíc lidí na CSFD, tentokrát tvůrci neraftovali v bahně podivného bizáru, ale spíš diváka přizvali na výletní loď, která se proplétá souostrovím lehkého bizáru, radosti z objevování sexuality, dobrodružství, světa, zmatku z pout společenských konvencí a ze spletitostí života, frustrací z omezování osobní svobody a pokusů o vlastničení... . Předloha, nebo scénář toho nabízí hodně. A přestože je i tentokrát Lanthimos "pouze" v roli režiséra, pro většinu lidí je to jeho film. Snad je to tím, že se mu opět podařilo stvořit audiovizuální podmanivost, která se vidí jen málo a má zásadní vliv na vyznění obsahu. Což je ovšem i kontraproduktivní. Scénář mu totiž dává prostor "vyhrát si" se zbytečně naddimenzovanou pasáží týkající se sexuality. Byl bych mnohem raději, kdyby se autor déle pozdržel ve společnosti přátel na lodi, než v nevěstinci. Kdyby se poznávání světa nesmrsklo především na to sexuálno. Na druhou stranu to mohlo dopadnout hůř, mohli jsme po vzoru Forresta Gumpa sledovat Bellu třeba jako revolucionářku a kdoví co dalšího. Nicméně pravdou je, že první půle a poslední třetina mě bavily víc. Ve skutečnosti jsem byl už prvními záběry okouzlen. Kamera a celkově výprava...vizuálno filmu je fantastické. O hudbě se to sice říct nedá, ale nelze než uznat, že se výborně hodila k tomu, co se odehrávalo a má výraznou zásluhu na atmosféře. Skřípání a dishudba ladily k pokřivenosti postav i jejich skutkům. A tady se dostáváme k postavám...hercům. Vynikající...všichni do jednoho. Stone odskakuje ještě dál od rolí v komediích a ukazuje, že pro dobrou roli je ochotná udělat ledasco. Koordinátoři sexuálních scén, tady museli makat pěkně přesčas. Takže abych to shrnul, tak po technické/řemeslné stránce je to moooc dobrý. Obsahově jsem byl i přes ty výhrady spokojený...samozřejmě bych scénář vedl trochu jinou cestou co se týče Paříže a nejspíš bych v závěru prohodil mozky trochu jinak :-)  Nejspíš bych se tím dostal na snesitelnější max. dvě hodiny stopáže, což by jistě ocenili hlavně diváci v kinech. Ale to je jen frflání, které nic nemění na tom, že jde o velmi dobrý film. Z goth romantiky Tima Burtona jsem už vyrostl, nastává holt čas Yorgose Lanthimose.

Slečna matinka (1938)

Mohlo by se zdát, že pro Slavínského a jeho hereckou squadru, byl rok 1938 velmi plodný. Čtyři rozverné komedie za pouhý rok! Jenže tohle číslo trumfne jiný statistický údaj. V tom roce bylo natočeno celkem 24 komedií. Je to jeden z důkazů, že mnoho lidí do poslední chvíle nevěřilo, že svět zachvátí šílenství války. Všichni si žili své životy s tím, že se jich to netýká. Slavínský s Cikánem chrlili jeden film za druhým v kvalitě často sotva průměrné, ale tam kde chyběl režisérský um, vypomohla starpower tehdejší herecké smetánky. Slečna matinka má téměř totožné herce jako Bílá vrána, jen místo Mandlové zaskočila Ferbasová. Pokud tedy mate rádi Plachtu, Veselého, Strnada...,  možná i tvůrcům odpustíte, že to tentokrát není ono. Působilo to na mě ploše, vtipu bylo pomálu, resp. nefungoval na mě. Kdybych šel cestou srovnání, tak ho z těch čtyř šoupnu na třetí místo. Písničky nechytlavé, scény nepamátné, dialogy neškodné. Nicméně pořád lepší, než novodobé kraviny.

Šógun - Osmero hradeb (2024) (epizoda)

Sakra to je dobrý! Ani chvilka, kdy bych se nudil. Nevystřihl bych ani jedno políčko. A to ani co se týče vztahové linky. Pořád je to velmi vtahující. Velmi chválím rozhodnutí nechat dialogy v japonštině, resp. nedabovat. Pomáhá to autentičnosti. I když je předloha beletrie, většinou máte pocit že sledujete skutečné fragmenty japonské historie. A chcete víc a víc. Dokonce i když hrozí, že bude ten válečný epos "narušen" milostnou linkou. Ani nepamatuji, kdy naposledy mě nějaký seriál takto lapil(asi Černobyl). Je skvělé, že se v té záplavě seriálů objevil jeden, který lze označit za vzrušující podívanou.

Resident Alien - Avian Flu (2024) (epizoda)

Čím dál lepší! Alienka skvěle ztvárněná Edi Patterson vnesla zajímavou dynamiku a umožnila Tudykovi zase se předvést. Škoda pár momentů, které nejspíš nemají na svědomí tvůrci, ale Úřad pro korektální politiku a kontrolu ptačích trčáků... . Závěr nabídne zajímavý návrat jedné postavy. Což je s ohledem na to, že jsme jen pár epek od konce...poněkud zbytečné šmodrchání něčeho, co nejspíš nebude řádně dopovězeno. Výrazné zkrácení řady, nejspíš znamená právě tohle... . Leda by se SyFylitici pochlapili a dali nám čtvrtou řadu...přiznali by, že to zkrácení bylo šméčko na diváka...faktické rozdělení třetí řady na dvě půlky.