Gen V - Vítej mezi stvůrami (2023) (epizoda)

Tohle jen ukazuje velké možnosti, při vymýšlení příběhů o lidech se schopnostmi. Tvůrci jsou tak na 10% a přesto udělali mnohem lepší práci, než jsem viděl v Lokim, nebo jiném libovolném MCU seriálu.

Loki - Bídák Brad (2023) (epizoda)

Tvůrci se honí ta vlastním ocasem, neví co si s vyměklým a nešťastně zamilovaným Lokim počít. Postavu Silvie přepsali jen na křoví, interakce se záporáky neexistuje... přešlapuje se na místě. Obsahově je to jako Lokiho iluze. Jen opičky k upoutání pozornosti. Další nápaduprostý seriál, který stojí jen na oblíbené postavě. Doufal jsem v něco, jako byl excelentní Legion, ale tohle jsou jen časohratky pro desetileté temporálníčky. Vše jde na triko Marvelu....scénárista bez zkušeností, tvůrce je vlastně jen funnyklipař bez schopnosti přijít s velkým a kompaktní příběhem, který by se komiksem jen inspiroval. Jak jinak by to mohlo dopadnout?

Pád domu Usherů - Havran (2023) (epizoda)

Dramaturgicky nezafungovaly první dvě epizody, ale pak už vše gradovalo až do luxusního závěru, který odhalil tragédii Usherů v plné síle. Carla Gugino se své role zhostila na výbornou, ale ani ostatní nebyli pozadu. Takže se dá napsat, že to Flanagan opět zvládl a doručil mystické drama s hororovými prvky. V poslední epizodě si i zafilozoval a popustil stavidla hněvu nad lidskou malostí, zlobou a hamižností. Parádní pocta jednomu z nejlepších amerických poe-temníků.

Pád domu Usherů - Vražda v ulici Morgue (2023) (epizoda)

Tak tady už to konečně funguje. Pár vynikajících momentů...proslov o citrónu byl působivý a navíc tématika pokusů na zvířatech... . Bylo to hnusné, ale scénáristicky kvalitní a už to začíná mít kontury příběhu.

Pád domu Usherů - Maska červené smrti (2023) (epizoda)

Epizoda o sexuálních praktikách Usherovců, přičemž nikdo není běžný heterosexuál kopulující pouze se svým partnerem...jako vážně? Seriálů s touto tématikou je dost. Já doufal v podobně skvělý příběh jako byl The Haunting A místo toho jsem dostal perverzáckost oslavující manifest marnosti. Nebýt lepších hodnocení v dalších epkách, byla by tato moje poslední.

Pád domu Usherů - Půlnoční děs (2023) (epizoda)

Netflixu a jeho (ko)rektálnímu politikaření se opět nevyhneme, ale kupodivu je to menší problém, než zvolený formát. Jako kdyby Flanaganovi stoupla sláva do hlavy a měl pocit, že je artový režisér. Vše podřídil navození dojmu, že sledujeme  současností jen "lehce oblízlého" Poea. Sice neodolal a vytunil ho lesbami, homosexuály a dalšími minoritníky, ale pečlivě vybíral lokace a hudbu tak, aby to působilo...aspoň obstarožně. Spousta postav, zeširoka vyprávěný příběh s mnoha skoky napříč časem i událostmi a do toho záběry na vycpané i živé havrany, výňatky veršů z díla temného poety. Tak uvidíme co bude dál, ale jako pilot mě to moc nenadchlo. Je to stejná zábava, jako sledovat anakondu, která se snaží spolknout křeslo z poloviny 19. století. Dokonale nevtahující.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Synonymem pro akční blockbuster, pro mě byl vždy James Bond. Jenže pak přišel Christopher McQuarrie s M:I - Národ grázlů a rázem byla o toto synonymum přetahovaná. Tedy aspoň v mých očích. Craig ale dobondoval, takže zůstala "jen" zarputilá mašinka Tomáš se svými hravými kamarády. Očekávání byla vysoká, ale nejsem blázen (nebo scientolog) abych si myslel, že se dá kvalita předchozích filmů šroubovat neustále nahoru. Třeba honičky na/ve vlacích, nebo po městech, mohou mít pár zajímavých a nových vychytávek a tvůrci se mohou předhánět v troufalosti s jakou ničí památky po celém světě. Ale pro mě to pořád bude jen lehce nadbytečná vsuvka (kterou ale mnozí považují v rámci akčních filmů za povinnost). V čem má ale M:I navrch oproti Bondovkám, jsou "Ethanovy ženy". Máme s McQuarriem velmi podobný vkus, takže jsem se na Hayley Atwell nemohl vynadívat. Doteď jsem si neuvědomil, jak pěkná baba to je. Chemie s Tomšou byla na jedničku. Líbila by se mi její větší interakce s Rebeccou Ferguson, ale to už bych chtěl asi moc. Každopádně její roztomilý britský přízvuk i kukuče, mi vylepšily den. Stejně tak se povedlo i obsazení Shea Whighama a Esai Moralese. Nu a teď o tom nejdůležitějším. Proti komu tentokrát Ethan a jeho tým stojí? Po všech těch hrozbách by jeden čekal, že už zbývá jen mimozemská invaze. Tak těsně vedle. Tvůrci ukázali správný odhad a vyrukovali s UI. Téma, která je teď aktuálnější než dřív. Přesto trochu doufám, že doručí nějaký twistík, protože v tomto duchu to beru jako velké klišé. Když na sekundu přesně vycházelo vše, co křemča predikovala...hodně jsem se ošíval, protože tyhle scénáristické deus ex machina berličky mi vadí. Ale víte jak to je. V některých případech...svým oblíbencům odpustíte i to, za co by jste jiné tvůrce škaredě sjeli. Rovnou přiznám, že pro mě je od Národa grázlů, každý M:I film fan service. Baví mě to i přesto, že Cruise díl od dílu vypadá jako Ken, kterého někdo po 200 letech vyhrabal na smeťáku. Je trochu škoda, že jeho postava vymetá všechny akční scény, ale není prostor pro to, aby ukázal jak výborný je herec. Zvlášť ve scénách s Hayley by se náramně hodilo trochu zvolnit. Že ve svých letech zvládá běhat, skákat...cokoliv z toho co předvádí, je respektuhodné, ale myslím, že tohle není ten hlavní důvod, proč jdou diváci do kina. Tak či tak...jsem spokojený. A to je co říct, protože jsem se těšil.

Sestra II (2023)

Starý transvestita Valak opět útočí. Dozvíme se kde získával zkušenosti, než narazil na Warenovi. Často frflám, že jen atmoška, lekačky a dobré masky mi ani zdaleka nestačí a že i u hororu potřebuju příběh. Tak tady jsem ho dostal, jenže to taky není ono. To rádobypátrání dvou nunek a odhalování legendy, bylo vcelku nudné a na úkor dynamiky. To ovšem tvůrci divákovi převynahradili v dost divoké až akční poslední třetině. Což bylo pro změnu na úkor atmosféry. Výsledkem jsou dobré pasáže s fajn nápady, naroubované na unylé vyprávění staré jeptišky, při loupání brambor. Celkový dojem je rozpačitý, ale ne vysloveně negativní. Snaha přijít s něčím neotřelým, se v tak vyrabovaném subžánru počítá. A co si budeme povídat, těch špatných pokusů už bylo moc. Po titulcích je kraťoučká scéna, která mi potvrdila, že jsem v jednom okamžiku filmu, opravdu zahlédl krásné oči matky Taissy Farmigy. PS: snaha, nebo povinnost naroubovat černochy do všech filmů a seriálů, je zvlášť tady zralá na zasloužilý posměch. A to včetně poznámek o rasismu. Postava missisipanky....křoví jak vyšité...z kategorie černého pátého mušketýra, který by těm ostatním jen leštil kordy a u toho jim vyprávěl o dřině na plantáži.

American Horror Story - Až se zlomí větev (2023) (epizoda)

Doufám, že se scény s halucinacemi nebudou nadále nadužívat, protože tohle vodění za nos postavy i diváka, začne být brzy otravné. Tahle epka je hraniční, už se objevili ONI, takže by bylo vhodné, aby už to trochu odsýpalo.