Nit z přízraků (2017)

(Pravdepodobne) posledný film Daniela Day-Lewisa ako by bol napísaný len pre neho. Každá scéna, v ktorej vystupuje a stvárňuje postavu návrhára R. Woodcocka, je nadpriemerná až by som povedal, že dokonalá. V. Krieps a L. Manville asistujú fantasticky. Film vďaka nim sa dostáva do vyšších úrovni, inak by to bol spíš „len“ lepší priemer (sorry P. T. Anderson). Soundtrack veľmi dobrý. Kvôli záveru, ktorý by mal byť (minimálne) emocionálne oveľa grandióznejší, som chcel dať len tri hviezdy. Nakoniec však vďaka výnimočnému D. Day-Lewisa je to štyri. Pre fanúšikov jeho hereckej hry nezostáva nič iné, len veriť, že sa raz stane nemožné a vráti sa. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Místokrálův palác (2017)

Príbeh o rozdelení Indie na 2 časti. Z hľadiska réžie a hereckých výkonov sa jedná o slušní priemer. Láska medzi Indkou a Pakistancom napriek úsiliu tu nemá dostatočne veľkú váhu. PS.: Záverečné údaje a zákulisné informácie dostanú z očí slzy von. Osobné hodnotenie: 72% (***)

Spalující touha (1999)

Posledný film režisérskeho velikána. S. Kubrick je vo svete kinematografii fenomén a to potvrdzuje aj jeho posledný film, kde zo svojho pohľadu sa snaží priblížiť divákovi (potlačené) erotické emócie a z toho plynúce problémy vo vzťahu manželského páru. S výsledkom nemusíme súhlasiť, na druhej strane však pomerne veľa vecí sa podarilo metaforicky správne natočiť. Skupinový sex a omáčka okolo toho pomerne dobre vykresľujú smotánku, ktorá to „zorganizuje“. Film trošku dlhší a miestami pán Kubrick spíš zjednodušuje, ale nevadí. Nedokážem dostatočne zdôrazniť to, že dvojica T. Cruise a N. Kidman (vďaka skvelým inštrukciám od majstra) podali jeden zo svojich najlepších a najzaujímavejších výkonov v kariére. Spoločný dialóg v spálni je nielen dobre natočený ale aj kvalitne zahraný. R.I.P. pán Kubrick! Osobné hodnotenie: 84% (****)

Já, Simon (2018)

„Coming out“ tak trošku inak. Celý film má slušný koncept a je jednotný, ale zase má niekoľko slabších miest (napr. nevyužitý potenciál J. Garnera a J. Duhamela (rodičia) pre lepšie vysporiadanie s danou situáciou.) . Osobné hodnotenie: 74% (***)

The Florida Project (2017)

Film „The Florida Project“ sa snaží zobraziť neľahký život niekoľkých ľudí, ktorí povedzme zo sociálneho pohľadu nedosiahli dospelý vek. Škoda, že túto „chorobu“ musia „vidieť“ aj ich deti a tak aj práve oni sú s tým ovplyvnený. Tri hlavné postavy (B. Vinaite, B. Prince a W. Dafoe) hrajú parádne, trošku nechápem, že prečo len W. Dafoe dostal nomináciu na Oscara. Zase pravdou je, že práve W. Defoe, ktorý hrá jednoducho a efektívne, je tu tá tzv. tichá tajná zbraň. Zvažoval som tri hviezdy, ale kvôli hereckým výkonom 3+1. PS.: Malá scéna s intímnou vložkou nemá chybu. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Noční hra (2018)

Hra pre dospelých. Neviem, čo si o tom mám povedať, pretože som čakal niečo iné a v lepšom vybavení. Niekoľko plochých vtipov, ktoré aj občas fungujú, ale z celkového hľadiska filmu pomôžu len čiastočne. Spolupráca medzi hlavnými a vedľajšími postavami funguje na priemernej úrovni. R. McAdams stále prekrásna a prirodzená. Váhal som dať tri hviezdy, nakoniec (zatiaľ) však len dva po prvom pozretí. PS.: Záverečná post scéna (po titulkoch) spíš zbytočná. Osobné hodnotenie: 69% (**)

451 stupňů Fahrenheita (2018) (TV film)

Základná koncepcia príbehu je plná potenciálov a možností pre natočenie veľmi zaujímavého filmu. Teraz však „produkcia HBO“ „mierne“ sklamala. Prvá polovica filmu bez väčších problémov, ale druhá polovica (hlavne vďaka záveru) zaostáva. Celé to nad vodou drží „vedľajšák“ M. Shannon, ktorý pre rolu kapitána Beattyho je ideálnou voľbou. Ale v tomto prípade ani to nemusí stačiť. PS.: Prvé 2 citáty na začiatku filmu sú veľmi zaujímavé. Osobné hodnotenie: 69% (**)

Zmenšování (2017)

Téma filmu výborná, vhodná pre filozofovanie nad pozadím príbehu. Záver však príliš jednoduchý a plochý. Technická stránka pomerne dobre zvládnutá, ale v niektorých častiach nie úplne vypracovaná. Z hereckej stránky taktiež spokojnosť, M. Damon sa na rolu P. Safranka hodí, H. Chau skvele asistuje. No všetky pozornosti (oprávnene) zoberie Ch. Waltz, ktorý v roli Dušana jednoducho exceluje. Osobné hodnotenie: 73% (***)

V utajení (2017)

Akčňák podtitulom „oklamaná agentka“, film s klasickým scenárom. Prvá polovica funguje dobre, N. Rpace celkom dobrá. Vo vedľajších úlohách dominujú T. Collette a J. Malkovich. Naopak, M. Douglasovi rola Lascha podľa mňa nesedí. Druhá polovica vypadá tak, ako by to chceli natočiť čo najrýchlejšie a najjednoduchšie. Osobné hodnotenie: 71% (***)

Kdo věří na lásku (2014)

Jednoduchá a pritom pomerne dobre zvládnutá „romantická oddychovka“. Škoda, že druhá polovica už nie je tak dobrá a svižná, ako tá prvá. Ch. Evans a M. Monaghan veľmi sympatickí, a M. Monaghan jednoznačne dominuje. Dobré vedľajšie postavy, kde A. Plaza hrá rolu, ktorá jej najviac vyhovuje. PS.: „Pozrel som opäť film Terminator. „Áno?“ „Áno, a je to divný, ale fakt máš pravdu. Ten film je romantický.“ Osobné hodnotenie: 76% (***)