• Krátkometrážní
  • Thriller

Další jehňátko (2019)

Toto sa naozaj nedalo. Rozťahaná a nudná sektárska blbosť zabalená do dokonalej formy. Hudba podmanivá, prostredie dokonalé, ale čo z toho, keď "hororové" tam nebolo nič, a film ma takmer unudil na smrť. Skupinka sfanatizovaných ženských tam len celú prvú tretinu filmu uctieva jedného ježiškovského hňupa, ktorý rád pretrhuje panenské blany a z "dcér" robí "ženy", v druhej tretine tam len pobehujú po lesoch, horách, kopcoch, riekach, až kým si konečne uvedomia, že je to úplné hovädo. Strašne zaujímavý scenár, fakt. Príbeh to vlastne ani nemalo, krv v podstate žiadna, jediný horor na tom bola menštruačná krv hlavnej hrdinky a jej utkvelé predstavy. Tá síce mala pekné modré oči, ale to je asi to jediné, čo je hodné zapamätania.

Jaga. Košmar ťomnogo lesa (2020)

Svjatoslav pokračuje vo svojich hororoch s mytologickými postavami, a s výnimkou mierneho zaváhania v podobe Rusalky odvádza dobrú prácu - a ani táto Yaga nie je výnimkou. Opäť šetrí lacnými šokmi či vraždami, a koncentruje sa skôr na atmosféru, postavy a ich vzájomné vzťahy. Trojica teenagerov, ktorí na začiatku filmu ešte veľmi dobre nevychádzali, musí spojiť svoje sily a postaviť sa zlej čarodejnici, pretože tá uniesla malú sestru jedného z nich a dospelých pomocou svojich síl zhypnotizovala. Dokonca sa musia dostať cez krb v jej "chalúpke" až do jej temného sveta. Režisér ma presvedčil, že Rusi horory nakrúcať vedia, pokiaľ chcú. Detské postavy sú úplne v pohode, príbeh ma zaujal, hudba a kamera sú na špičkovej úrovni. Už len na tej "desivosti" treba trochu popracovať, aby som mal aj pocit, že sledujem horor, a nie temnejšiu detskú fantasy v štýle posledných dielov Pottera. Ináč príjemný kúsok a za mňa odporúčanie.

Üç Harfliler: Adak (2019)

Ďalší príbeh o démonickej pomste. Jeden z hrdinov je po nehode paralizovaný, a jeho matka sa rozhodne prekliať všetkých jeho priateľov, ktorí mu ublížili a opustili ho, takže to následnej pokračuje tým, že nám démonické zjavenia vyskakujú z každého kúta obrazovky. Tieto turecké horory majú podobnú tendenciu ako kedysi japonské vlasaté napudrované potvory. Všetko je stále na to isté kopyto, duchovia / démoni vyzerajú úplne rovnako a aj sa rovnako prejavujú. Ja už napríklad vôbec nevidím žiadny rozdiel povedzme medzi sériou Dabbe, Siccin či Üç Harfliler, a to mi stačilo len pár dielov. Takže pozrieť si takýto horor raz za pol roka je relatívne neškodné, ale keby som to mal sledovať každý deň, asi by ma to po týždni zabilo.

Ratu Ilmu Hitam (2019)

Rodiny sa stretávajú v sirotinci, v ktorom niektorí členovia vyrastali, no čoskoro si uvedomia, že sa tam nikdy vracať nemali, avšak niet cesty späť. Prichádza pomsta spojená s čiernou mágiou za hriechy minulosti. Démonický kúsok, pri ktorom váham medzi 3 a 4, lebo čakal som ešte o niečo viac (snáď ma Anwar presvedčí v chystanom Impetigore, lebo ako scenárista tu podal len priemerný výkon). Problémom je najmä množstvo postáv v podstate bez charakteru, ktoré sú divákovi od začiatku ukradnuté, úvodná polhodina mi prišla vlažná a zbytočne zdĺhavá, a ku koncu, keď to už začína fakt strácať dych a všetci tí hrdinovia tam len nezmyselne pobehujú, to vyvrcholí pomaly až komicky. Zase na druhej strane posadnutí chudáci, ktorí si tam odrezávajú časti tela, a vyliezajú z nich chrobáčiky, húsenice, stonožky a všelijaká možná háveď, sú na nezaplatenie. Nepresvedčilo ma to natoľko, že by som to chcel v blízkej budúcnosti vidieť znova, ale ako celkom efektnú exotiku beriem všetkými desiatimi.

Dnes v noci v lese nikdo nespí (2020)

Ten nepodarený efekt letiacej hlavy figuríny budem brať s rezervou, predsa len, sú to Poliaci, a tí majú zmysel pre humor. Ono to bolo celé tak roztomilo debilné a naivné, že sa mi to páčilo - sympatické postavy, srandovní 200-kiloví mutantíci a gore v pohode. Navyše, hororíky príbuzné Wrong Turn sa už často nevidia. Aj keď film veľa inteligencie nepobral, dokáže pobaviť a spríjemniť večer.

Os Exterminadores do Além Contra a Loira do Banheiro (2018)

Dej tohto zázraku sa odohráva na škole, ktorú navštívia krotitelia duchov. Tí musia bojovať proti jednej zakrpatenej trajde alias krvavej Mary, ktorú vzkriesil jeden zo žiakov. No a tento zlý duch má schopnosti prevteľovania hádam do všetkého (nevynímajúc starú babu pri sexe, plod, ktorý tam začne veselo masturbovať, hovno, a podobné srandičky), takže zatiaľ čo anglicky hovoriace krajiny sypú jednu sračkoidnú novinku za druhou, Brazília si servítku pred ústa nedáva, a na diváka čaká zábavná a zvrátená démonická vybíjaná, v ktorej explodujú hlavy a krv strieka na hektolitre. Hororové komédie síce vo všeobecnosti nemám rád, ale v tomto prípade som si v hodnotení istý – naposledy som mal podobné pocity pri španielskej „La Noche del Virgen“. Niečo tak uletené tu už dlho nebolo a podľa mňa tak skoro ani nebude.

De dødes tjern (2019)

Partia kamarátov na chate, začnú sa diať veci, vzájomné podozrievanie, zmiznutia, prekliate jazero. Technicky to vyzerá dobre, hudobne ešte lepšie, atmosféricky to klape, ale po stránke scenára je to na zaplakanie, hlavná hrdinka musí byť opäť úplne jebnutá s tými svojimi predstavami a snami, celé to vôbec nedáva zmysel, a postavám sa tu poväčšinou akosi nechce umierať. Severský potenciál opäť využitý len na 50%.

Behind the Trees (2019)

Po nevydarenom šamanskom rituály zamknú indickí dedinčania posadnuté dievčisko do malej cely uprostred poľa, ale hlavná hrdinka - americká trajda so svojim pichačom - ju odtiaľ samozrejme oslobodia, čím si koledujú o problémy. Lebo Američania sa stále musia z dôvodu ich "solidarity" miešať do pičovín, do ktorých ich vôbec nič nie je, a tak to potom aj vyzerá. Lákavý názov aj poster, no film je vyložene podpriemerný a nudný - nič sa tam dokopy nestane, desivé to nie je vôbec, a ešte aj úplne predvídateľný záver. Zabudnuteľné do 5 minút.

The Dare (2019)

Režisér rozdelil film na dve časové línie. V minulosti - o malom chlapcovi, ktorého vychováva totálny magor, a v prítomnosti - o skupinke unesených, ktorí sa stretnú v akomsi kumbále a čaká ich mučenie. Akurát, že či to režisér chcel alebo nechcel, bolo mi už po pár minútach jasné, ako to vlastne je. Ku koncu som si už želal, aby sa to uzavrelo čím skôr, lebo keď už má hlavný hrdina možnosť toho imbecila odrovnať, a namiesto toho sa tam s ním donekonečna naťahuje, moja trpezlivosť pomaly klesá a začínajú nervy. Plus tá bodka na záver, tam sa to už utopilo v klišé. Ale aspoň film zaujme kvalitnou porciou násilia, a prehľadnosť scenára v tomto prípade neznamená nudu, takže na neznámu novinku, od ktorej radšej nič nečakám, je to úplne v pohodičke.

Cruel Peter (2019)

Tentokrát je nutné zastaviť jedného ducha malého zmrda, ktorý bol v minulosti pochovaný zaživa, a rozhodne si to zaslúžil, no jeho smrťou to opäť neskončilo. Klasický a ničím neprekvapujúci duchársky kúsok, ktorý pokračuje posadnutosťou. Tvorcovia sa však vystrašiť veľmi nesnažia, a hoci to v druhej polovici vyzerá aspoň na nádejné vymietanie, ani k tomu žiaľ nedôjde. Taliani sa ale napriek tomu za svoj horor hanbiť nemusia. Je to aspoň celkom atmosférické, slušne nakrútené, herci a hudba v pohode, žiadne rušivé elementy. Škoda, že sa duch neprejavil viac.