Do útoku (1987)

Stallone v nejlepší formě, tedy skoro. Ale na to, že jde hlavně o vykrádačku z Rockyho to celkem ujde.

Nájemní vrazi (1995)

Po prvním shlédnutí to nebylo nic moc, ale po dalších už se mi to zalíbilo. Není to sice žádná úžasná bomba, ale neznudí a zabaví. Od celovečerního krimi thrilleru sice požaduju něco mnohem tíživějšího a atmosférou nabitějšího, než tento akčňák, ale i tak to celkem ujde.

Sejměte Cartera (2000)

Ve srovnání se starším Carterem je toto samozřejmě ten slabší. Ale rozhodně to není špatný film. Carter je tu mnohem víc kladný hrdina, než v podání Michaela Cainea. Film také vyznívá úplně jinak a lze se tu dočkat něčeho jako happyend. Což ve starší verzi není. Tam je všechno syrový a nepřátelský a nikdo tam není člověk, se kterým se může divák ztotožnit. Všechno je to tam jedna pakáž (včetně té milé chudinky oběti Jackovy neteře a Jacka samotného). Jack Carter je tady slušňák, člověk, který si zachoval své hodnoty i na dně společnosti. Člověk, který se řídí svými pravidly a nikdy je neporušuje. Aspoň tak mi to přišlo. Na film se dá koukat a není to žádné zklamání nebo ztráta času, jen pro fanoušky Michaela Cainea a původního Get Carter tu toho ke koukání asi moc nebude.

Sběratel kostí (1999)

Hodně dobrý krimi thriller, o kterým nechápu, proč se zvedla tak silná vlna kritiky. Je to sice trošku useknuý, jako by tvůrcům došly peníze, ale jinak jsem na tom nenašel nic špatnýho. Denzel je jako vždycky skvělej a i ostatní herci mu dobře sekundují. Jen ten konec, ten mi tu i tu jednu hvězdičku ubral. Kdyby ten konec nebyl tak náhlej, nelogickej a přímo do nebe volající deus ex machina, tak by to byl mnohem lepší film. Vrah klidně mohl zůstat stejnej, se stejnou pohnutkou a vším ostatním, ale proč tam tak blbě napochodoval? Lépe řečeno, proč tam nebylo ještě tak půl hodiny filmu, kde by ho k tomuto kroku skutečně dohnali tím, jak by mu šlapali na paty? Proč ho postupně neodhalovali hlavní hrdinové? To je hlavní problém filmu. Vraha by neodhalil ani Hercule Poirot, protože nikdo neměl dostatečné informace k jeho dopadení. Žídné postupné utahování smyčky ani nervydrásající nahánění vrahouna tu nenastává. Jako kdyby tu chyběla půlhodina filmu, kterou vystřihli nebo nenatočili pro nedostatek financí. Škoda. Mohl to být další stejně výborný film jako Sedm.

Vnitřní vesmír (1987)

Tenhle film znám ještě jako Zmenšen do sebe Nezní to mnohem líp? Díky tomuto jsem si zamiloval Meg Ryan (přesmyčka Germany mimochodem a vlastním jménem Margaret Mary Emily Ann Hyra) a oblíbil SF (hlavně tedy knižní). Sice je to spíš jen zábavná hollywoodská produkce, než něco hlubšího, ale člověk se nenudí.

Dračí srdce (1996)

Celkem neotřelý příběh, který se však ve druhé polovině zvrtává v mnohokrát dokola omílané mlýnské kameny. Dennise Quaida mám celkem rád, takže mi to jeho fousatý rytíř živící se zabíjením draků vynahrazuje. Ale zápletka je tak čiročirá, že křišťálověji čistší být ani nemůže (vždycky jsem to chtěl použít). Vlastně ten konec je doslova hroznej, ale proti druhýmu dílu je to supr film. Vlastně i proti mnoha jiným fantasy je to skvělej film. A dobrá je i atmosféra středověku, přestože středověk to není.

Rychlejší než smrt (1995)

Víte, na tomhle filmu mi ani tak nevadí ohraná zápletka nebo nevýrazný děj, spíš mi tu vadí Sharon Stone. Nic ve zlým, ale já si tuhle ženskou prostě jako drsnou mstitelku, kteréžto srdce však tluče zatroleně citlivě a není jí víc jak dvacet představit nedovedu. Opravdu ne. Ale ona si to očividně představuje často a ráda.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Co dokáží výborní herci, že? Přestože postupné přesvědčování Henryho Fondy mi přišlo občas jako hodně vykonstruované, jsem si jist, že budu mluvit za vás za všechny. Takovéhoto porotce bych si přál mít u svýho soudu. A Jiří Voskovec v nezanedbatelné roli ukazuje, že by bez problémů obstál nejznámějším hollywoodským hercům té doby. Bohužel v Americe příliš filmových rolí nedostal. Věčná škoda. A je zajímavý, že jeho replikám jsem často rozuměl mnohem líp, než ostatních herců, i když si je do angličtiny překládal sám (a to víte, že se snažil podtrhnout tu neumělost).

Lesní duch (1981)

Viděl jsem to poprvý jako malej (asi šest). Dokonce to mám ještě na VHS s původním rychlodabingem. Tenhle film asi zapříčinil, že jsem měl vždycky tak strašlivej strach vystrčit ruce nebo nohy zpod peřiny a do sklepa jsem se sám neodvážil asi do deseti let. No a možná za to mohl i můj otec, protože tehdy mě na některý horrory nechával koukat i jako prvního, abych mu řekl, jestli jsou dobrý nebo ne. To sice může vypadat na první pohled jako dobrý utužení synovsko-otcovských vztahů, ale ne, pokud vám je mezi pěti až deseti lety. Například o filmu Piraňa mám špatnej pocit, když lezu do jakékoliv řeky. Prostě tam je a nikdy se ho nezbavím. A od ED mám špatnej pocit z podzimního lesa.

Within the Woods (1978)

Zajímalo by mě, jak dlouho bude Raimimu procházet tohle nekonečný vykrádání sebe sama. Já vím, s každou novější verzí se to zlepšuje, ale i tak je docela zajímavý natočit čtyři filmy na stejnej námět, akorát ostupně trošku obměňovaný určitýma částečkama nebo zaměřením filmu (buď na strach, nebo na humor). Každopádně je tohle zatraceně děsivý. mnohem strašidelnější, než všechny ostatní dohromady (nebo i jednička Evil Dead bez přičtení strašlivýho zápornýho potenciálu strachu z trojky).