Mama Brasil (2018)

Nesmírně hřejivý a laskavý rodinný snímek brazilské provenience proniká pod kůží především všem rodičům dobře známými drobnostmi, které tvoří mozaiku všedního života. V hlavní roli exceluje Karine Teles, jenž skvěle vyzařuje všechny možné nálady, pocity a jejich proměny. Karine se spolupodílela i na scénáři filmu a trochu ji podezírám, že si malé i velké rodinné zvraty psala na tělo. Z projekce jsem odcházel příjemně naladěn, a to se počítá. Na pomezí tří a čtyř hvězdiček.

Profil (2018)

Snímek ruského režiséra Bekmambetova poodkrývá prostřednictvím příběhu investigativní žurnalistky praktiky náborářů Islámského státu. Zprvu pouhý námět na reportáž začíná založením fiktivního facebookového profilu, na který vzápětí zareaguje člen ISIS a roztáčí zvláští vztah na dálku, který má vyvrcholit cestou do Sýrie a svatbou a tím pádem odhalením přesného mechanismu získávání mladých evropanek do řad islamistů. Novinářka chce reportáž dotáhnout do konce, avšak nedokáže si udržet patřičný citový odstup. Tento thriller se de facto celý odehrává na obrazovce počítače, a přesto dokáže velmi účinně vtáhnout diváka do děje. Ke gradaci napětí přispívá i zdařilý hudební podkres a dynamické prostředí sociálních sítí. Byť se metody náborářů mohou zdát banální a průhledné, plnily svůj účel. Silnější tři hvězdičky.

Převýchova Cameron Postové (2018)

Příjemná festivalová oddychovka s razítkem Sundance. Je zajímavé sledovat neudržitelnost oficiálních postojů katolické církve k homosexualitě tváří v tvář konkrétním lidským bytostem s vlastním uvažováním a vlastními pocity. Snímek nenabízí mnoho nových témat k přemýšlení, ukazuje zejména absurditu náboženských dogmat. Má ovšem příjemnou atmosféru a věrně zachycuje vnitřní svět hlavních postav, mezi kterými herecky vyniká Chloë Grace Moretz. Hezké tři hvězdičky. P.S. Konec měl být o 2 minuty kratší.

Úkryt (2011)

Neblahá tušení? Prorocké sny? Či počínající paranoia? Zvláštní zážitky nicméně otřesou nejen s osobností jednoho obyčejného amerického muže, ale i s jeho rodinným a pracovním životem. Mistrně vystavěný příběh ztráty jistot uvnitř sebe sama i v okolním světě. Někdy je dech ducha tak silný, že vyžene loď úplně mimo přístav a kapitán neví, zda najde cestu zpět a jestli ji vůbec má hledat či se nechat unášet větrem. Perfektní režie a skvělé herecké výkony jak Michaela Shannona, tak Jessicy Chastain podtrhují silný a znepokojivý zážitek. Pěkné čtyři hvězdičky a ostrý start 53. KVIFF.

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Klasický Spielberg. Skoro bych mohl opsat hodnocení k Tintinovi či ještě lépe k Válce světů. Opět zajímavé téma, opět kasovní trhák, zase dokonalý filmový produkt v blýskavém balení pro co nejširší publikum. A to je právě problém, alespoň pro mě. Spielberg ve snaze o maximální divácký dopad (= výdělek, co si budeme povídat) zařazuje zbytečná klišé, rezignuje na ambivalenci postav a rasově korektní složení hlavní pětky s orientací na největší herní trhy je úsměvné. Proč by alespoň jeden z hlavních hrdinů nemohl být, co já vím, učitel třeba z Albánie? Samozřejmě má RPO spoustu kvalit, Spielberg je mistr svého řemesla, technicky se snímku nedá nic vytknout, avšak působí trochu jako dokonale krásná dívka z dobré rodiny. Tak sterilně dokonalá, až vlastně není ničím zajímavá. I přesto to stačí na čtyřhvězdičkový, tak trochu předvídatelně dobrý vztah.

Chléb náš vezdejší (2005)

To je "maso" - pro mě nemožné shlédnout v jednom kuse, musel jsem se chodit na zahradu vydýchávat. Divím se, že nás tu Příroda ještě trpí. Ti zaměstnanci nejsou snad ani lidé. Čtyři plnotučné hvězdy a žádné jídlo bez důkladné znalosti původu surovin.

Modelky s.r.o. (2014)

Tak to mám za sebou, první Magnuskův film v životě. A je to bohužel tak špatné, jak se povídá a hodnotí na ČSFD - i když v tom Tomáš Magnusek není zdaleka sám: scénář Davida Laňky je neuvěřitelně řídký, jen pár chabě pospojovaných anekdot a klišé. Platí staré otřepané: když nemáš co říct, tak nic neříkej. Klady? Protagonistky modelek byly alespoň hezké, takže to s bídou stačí na jednu hvězdičku.

Maléna (2000)

Režisér Tormatore představuje neúprosnou studii toho, jak stádo semele vymykající se jedince, jakmile se jen trochu naskytne příležitost. Vyjímečně krásná vdova nemá šanci udržet si nezávislost a sama točit kormidlem svého osudu. Toto závažné téma však Tornatore velmi citlivě odlehčil úhlem pohledu sladkobolných vzpomínek tehdy dospívajícího chlapce. Solidní herecké výkony a nádherná Monica Bellucci připěly k výslednému dobrému dojmu. Čtyři hvězdičky.

Instalatér z Tuchlovic (2016)

Zbytečnost plná černobílých (doslova!) klišé. Stěží jedna jediná, malá, ubohá.

Wind River (2017)

Další Sheridanův scénář nás přivádí do Wyomingu, země sněhu a ticha. A sám Sheridan si tentokrát premiérově sedl i na režisérskou židli. V jeho podání opět sledujeme temný kriminální thriller, ve kterém ženská agentka FBI nachází při vyšetřování vraždy indiánské dívky oporu v místním lovci a a stopaři (skvělý Jeremy Renner). Děj filmu není komplikovaný, napětí graduje po dávkách, místy. Následují klidnější intermezza s náhledy do místní krajiny a mentality jejich obyvatel. Wind River si přesto udrží kompaktnost a spád a zároveň vydává svědectví o zapadlém koutu USA, kde Arapahům, kteří sem byli v minulosti vytlačeni, zbývá právě jen sníh, ticho a rezignované smíření pro starší či zoufalá snaha vypadnout pro mladší. Nakonec přece jen čtyři hvězdičky.