• dobytek

No nějak nevim, co k tomu napsat. Ten film je neuvěřitelná blbost. Pochopil bych, kdyby kravinu s podobnym námětem natočil před 50-ti lety Ed Wood, ale natočit tohle v roce 2005 a ještě to vydávat za thriller? Já jsem se teda spíš u toho několikrát zasmál, ale pochybuju, že to byl účel filmu. Tady je těch komentářů tolik, že bych stejně jenom opakoval, co už napsal někdo přede mnou. Snad akorát za sebe můžu říct, že začátek mi nepřipadal úplně špatnej, ale později se mi ani nechtělo věřit, že tuhle píčovinu opravdu natočil Spielberg a né např. Bay nebo Emmerich, od kterejch bych něco podobnýho očekával. Přemejšlim, za co tady dávat hvězdičky... Dobrý triky jsou v dnešní době a navíc s takovym rozpočtem snad samozřejmost, takže nechápu, proč se nad nima tolik lidí rozplývá. A kromě těch triků v tomhle filmu nic moc jinýho k vidění neni. Válka světů mi prostě připadá asi jako hovno v hezkym obalu. Celkově je to pěkná slabota. Navíc nechápu, proč se ve všech filmech od Spielberga (snad kromě Duelu) musí vyskytovat nějaký uječený dítě. Ještě snad něco málo k tomu (ne)slavnýmu konci... Ten konec byl sice hodně blbej, ale já pořád očekával nějakej dojemnej projev prezidenta, což by bylo ještě horší. Jinak pokud jste viděli Scary movie 4, tak si můžete 1 hvězdičku přihodit.(10.7.2007)

Velmi dobré postkatastrofické sci-fi, ale na Spielberga se mi to přece jen zdá trochu málo... Tenhle thriller je nevyvážený, hlavně druhá polovina postrádá gradaci a napětí, a scény ve sklepení s cizím mužem, který prchající dvojici poskytl dočasný azyl, místy až vysloveně nudily... Hlavní problém ale asi bude z dnešního pohledu již v poněkud slabším scénáři podle klasické předlohy H.G. Wellse. Některé věci mi jako divákovi z 21. století prostě vadily... Přesto si Spielberg touto adaptací ostudu neudělal, je vynikající vypravěč i řemeslník a to je z filmu hodně cítit. Plus vizuální stránka - ta depresivní temně rudá postkatastrofická krajina vyvolávala skutečně stísněný dojem. Válka světů je dobrý film, ale k dokonalosti mu ještě cosi chybí... k inspiraci se stačí podívat třeba na Darabontovu Mlhu... Podobné filmy: Mlha, Potomci lidí, Monstrum, Znamení(3.12.2006)

Mám být upřímný? Tak jo. Spielberg nepřekvapil. Ve světle jeho posledních snímků sice ani nezklamal, ale to je na režiséra jeho formátu málo. Válka světů je prostě opět jeden typický popcornový film, jehož cílem asi bylo především pobavit, ale to se mu tak úplně nepovedlo. Respektive úplně marné to nebylo, triky super, atmosféra místy docela hustá, zvuková stránka filmu byla taky dobrá. To je ale aspoň pro mě osobně trochu málo na film, jenž aspiruje na trhák roku. Dějové nelogičnosti raději ani nekomentuju, ve sci-fi žánru bývají většinou pravidla logiky o něco uvolněnější, hlavně ale ten film postrádal určité kouzlo, skoro bych řekl charisma. No, nedá se nic dělat, Steven už se holt definitivně přežil a v současné formě jen splývá s davem dalších podobných blockbusterových režisérů. Do budoucna budu muset u jeho filmů snížit míru očekávání o něco níže...(9.4.2009)

Výsledný dojem vůbec není špatný. Spielberg je příliš dobrý režisér, než aby natočil zapoměníhodný film. Do svého filmu zakomponoval něco, co v jeho předchozích dílech chybělo - napětí a temnotu. Pohodovost a dětská hravost E.T. jsou zapomenuty a Spielberg natočil svou Válku světů jako monumentální katastrofický film, který je navíc sympatický tím, že je snímán z pohledu obyčejného outsidera, který se nesnaží spasit svět, ale jenom docela obyčejně přežít. Někdy dokonce na úkor ostatních. Řada scén je nasnímána tak, že berou dech. Ničení velkoměsta, potopení lodi, apokalyptické výjevy prchajících davů, to všechno zkrátka Spielberg umí a využívá. Sklepní scéna se zrcadlem dokonce patří mezi můj top ten a svou rafinovaností se řadí mezi vrcholným scénám žánru. Cruise je dobrý, ale předčí ho výborná Dakota Fanning jako současná dětská hvězda první kategorie. Tim Robbins svého psychicky narušeného muže zahrál taky s přehledem a ostatní herci nejsou důležití pro nic jiného než jako budoucí mrtvoly. Tím, co připravilo film o pátou hvězdičku a o zařazení do filmové špičky, je nešťastný happy end, který sice odpovídá literární předloze, ale nikoliv celkovému vyznění filmu. Zároveň vadí i celková délka snímku, která v tomto případě mohla být o 20 minut delší, protože po velmi dobrém rozehrání je konec jednoduše ošizený. Výtvarně je to pozoruhodný snímek, laděný do pochmurné červeně mimozemských organismů a zneklidňující zvuky mimozemských strojů vytváří po většinu snímku náležitě mrazivou atmosféru. Celkový dojem: 80 %.(4.12.2007)

No i kdyz se film jmenuje Valka svetu od H.G. Wellse a natocil to Spielberg, tak me to prislo jako normalni katastrofickej film, kteryho hlavni problem je v tom, ze se bere moc vazne. Zadna zabavna jizda jako treba Den nezavislosti, ale misto toho spousta kecani. Navic je to cely trochu jako road movie, Cruise s rodinkou vzdy nekam dojede, tam se schovaj a zase dlouze kecaj a tohle po case zacne unavovat. Nastesti Spielberg prida par opravdu silnejch scen, vetsinou ty, kde utoci roboti a tim dojem vzdy na chvily vylepsi. Taky se mi nejak zvlast nezdal konec, cekal jsem obri bitvu a misto toho takovy desny kecy. Ale mozna za to muze predloha. Jak je u Spielberga zvykem, je tu velmi kvalitni kamera, ktera spolu se skvelejma trikama, vcelku slusnou hudbou a misty slusnejma scenama dava nadprumernou, misty az hororovou atmosferu. Herci se taky snazi, Cruise hraje perfektne, Tim Robbins taky, ale Dakota mi po case lezla na nervy. Celkove se jedna o povedeny sci-fi, kterymu ale ten prilis vaznej ton ubira na zabavnosti.(20.12.2006)

• Tom Cruise

• - Pro Annu Robinson je to její třetí Válka světů, účinkovala totiž už v původním filmu z roku 1953 a také v televizní sérii z roku 1988. (imro)

• - Když tripody vylezou ze země poprvé, svou výškou daleko převyšují budovy. Přestože je místo, odkud vylezli jen pár bloků od domu Raye (Tom Cruise) a tripod zničí část města včetně dálničního mostu, Rachel (Dakota Fanning) stojící u okna a ani přilehlí sousedé o ničem nevědí. (Guilemot)

• - Natáčení probíhalo ve Virginii, Connecticutu, New Jerse, Kalifornii a New Yorku. (Terva)