Reklama

Reklama

Válka světů

  • USA War of the Worlds (více)
Trailer 4
USA, 2005, 116 min

Obsahy(1)

Rozvedený newyorský mechanik Ray Ferrier získává od bývalé manželky na víkend do péče své dvě děti – desetiletou dceru Rachel a náctiletého syna Robbieho. V té době dochází ve městě k podivným změnám v počasí, včetně několikanásobných úderů blesků do jednoho stejného místa. Lidé si to nedokážou vysvětlit, když se začne zvedat zemský povrch, ze kterého vylezou ze svých úkrytů podivné mimozemské stroje. Mimozemšťané ve svých mechanických maskách začnou útočit a zabíjet lidi. Strhne se davová panika a Rayovi je jasné, že musí utéct s dětmi z města pryč. V kradeném cizím automobilu se tedy vydává do domu své manželky, která zde však není. Druhého dne objeví Ray na ulici vrak spadlého boeingu. Na místo přijíždí štáb televizních reportérů, který Raye informuje o tom, že mimozemšťané ve svých strojích zaútočili na všechny světové kontinenty a podařilo se jim zničit velká území a zabít miliony lidí. Ray se rozhodne odvézt své děti k jejich matce do Bostonu, ovšem jejich auto je přepadené davem zoufalých lidí. Ray tedy přichází o auto, ale jsou naloděni na trajekt, který má odvézt obyvatele Bostonu do bezpečí. Loď je ovšem potopena a Ray s dětmi se dostávají na břeh. Ray se musí smířit s tím, že Robbie se rozhodl bojovat proti mimozemšťanům po boku armády, a pokračuje s Rachel na cestě sám... (TV Prima)

(více)

Videa (4)

Trailer 4

Recenze (1 433)

sportovec 

všechny recenze uživatele

Čistý, technicky dobře zvládnutý filmový přepis - či spíše přepodstatnění - klasického, v mnohém zakladatelského literáního Wellsova díla. Kritika filmu je kritikou jeho předlohy, v níž vlastně také "o nic" nejde. Pozdější Wyndhamův DEN TRIFIDŮ ve svém dystopickém záběru výrazně pokročil a dále pronikavě rozpracoval toto klasické téma fantastiky. Spielberg naopak v mnohém literárním předlohu posunul a aktualizoval (rozpad moderní rodiny, nesnadný úděl rodičů, generační střety, americká nekázeň vydávaná za individuální svobodu apod.). Druhová "předekologicky" bezstarostná "humanistická" sebestřednost ze světa určitě nezmizela a její připomenutí nikdy není od věci. Porovnáváme-li tento film v rámci vývoje i obvyklé kvality žánru, zjišťujeme, že máme co dělat i s invenční, i s pietní, i aktuální filmovou podobou špičkové kvality. Nemusíme být za každou cenu fanoušky tohoto z větší části pohádkového žánru, v jehož produkci je řada nepopiratelných hlušin; na druhé straně by nám však nemělo být proti mysli, dostává-li se mu toho, což jeho jest. Budoucnost a její divácký i kritický ohlas hodnotu tohoto Spelbergova výkonu ještě důkladně prověří. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Všechny ty 4 nebo 5 hvězdičkové kometáře a hodnocenní mi přijdou hrozně vysokáí. Ten film nemá na 4* a už vůbec ne na 5. Spielberg je pan režisér, uznávám, ale to jsem věděl už dříve. To, že vykrade pár filmů (jurský park-ufouni ve sklepě a jejich procházka, Den Nezávislosti-viz. níže) není od génia jeho formátu moc hezké. Nejhorší však je, že vzal Válku světů od H. G . Wellse a přepracoval ji k obrazu svému a přesto ponechal původní konec, kterýve filmu vyzní naprosto podělaně. Film vám řekne bez znalosti knihy asi tak polovičku toho co by jste měli vědět. Strčit 3 postavy z knihy (Ogilvyho-vědce, vikáře a dělostřelce) do jedné osoby hrané Timem Robbinsem je nejstupidnější nápad co jsem kdy viděl. Jeho postava je ve filmu pár minut a jediný její smysl je ukazát, že Tom Cruise udělá proto aby žil cokoliv. Spielbergův úžasný cit pro kameru a celkové audio-vizuální vyznění filmu se nedá popřít, ale nemůže zachránit film. Je krásné se v některých chvílích na to dívat, ale min. ve dvou scénách (např. Cruise utíká před prvním strojem) je bluescreem až amatérsky patrný(a nebo ho vidím jen já:-)). Stroje jsou více ve future stylu než by měli být, ale budiž avšak to co předvedl Spielberg s ufony, které oproti knize hodně předělal, je neodpustitelné. Podobnost s postavičkami z Dnu nezávislosti je až neuvěřitelně velká. Bud pan Spielberg nemá fantazii nebo si myslí, že už více povedení být nemohli. V knize se ufoni pohybují ztěžka působením vyšší gravitace a jsou popsáni více děsivě. Jedna z velkých chyb může být i čas kdy se nám ukáží roboti ve své plné kráse. Po asi 10 minutách filmu se už rozjede celý kolotoč zabíjení laserovým paprskem. Bitvy většinou bud mimo obraz nebo v malé televizi asi ušetřili velké peníze, jiný smysl v nich nevidím. Nelogičností je tam pár, ale každý dělá chyby. osobně bych změnil konec, ale ne pro jeho vyznění. Četl jsem knihu a chápu reakce čtenářů na tento aspekt ponechaný i ve filmu. Jde však o formu a k filmu, který má být prvním scifi-hororem pohádkového strýčka Stevena by se hodil úplně jiný konec. Více spielbergovský, více holywoodský, lépe povedený. Bohužel konec mi vadil i v knižní verzi, takže to je asi má chyba. Herecký výkon Toma Cruise je skvělý, ale to je asio tak vše. Dakota Fanning hrající jeho dceru je pro mě podprůměrná a tuto roli by zvládla i herečka s ohodně méně talentem. Justim Chatwin se asi snaží, ale je spíše zklamáním než překvapením. Miranda Otto ve filmu figuru 4 minuty a Morgan Freeman se stane pouze naším vypravěčem. Atmosféra filmu je pro mě bohužel zklamáním, protože jsem se prakticky ani minutu nebál, jen v pár scénách jsem obdivoval cit pro kameru a vyváženosti (rozhovor v autě, první setkání s roboty apod.)Válka světů je o hodně jiná než kniha a bohužel k horšímu. Zklamání léta, které zmizí v propadlišti dějin. ()

Reklama

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Z názvu bychom mohli dospět k závěru, že snad mezi sebou budou válčit světy, ale již prvních pár minut člověku napoví, že nikoli Země, ale poctivý jeřábník stane na správňácké straně barikády. Chvíli jsem touhle sousto přežvykoval a nakonec usoudil, že ono zobrazení jedince či rodiny pod tlakem nepochopitelné invaze emzáků zase nemusí být tak špatný nápad. Měl jsem jisté obavy z toho, že správňák bude po spielbergovsku správňácký až příliš, že nikdy nebude zdrcen do apatie, že ochrání svou dcerku a že zkouška ohněm opět ukuje nyní zesláblá Rodinná pouta, ale co jsem mohl dělat? Nemohl jsem dělat nic, jen tupě přihlížet, kterak Spielberg mé obavy jednu po druhé naplňuje. Krom toho mě nemile překvapila poněkud ohraná přítomnost magnetických bouří, ba i skutečných blesků. V tu chvíli jsem byl přesvědčen, že na planetě invazníků muselo dojít k nějaké obzvláštní ekologické katastrofě, která u nich způsobila přebytek elektrického náboje, s ohledem na jejich chování nejspíše toho záporného. Aby svůj satanský původ podtrhli, rozbořili ufouni nejprve kostel, teprve pak se dali do systematického (mně přišlo spíš náhodné, ale prováděl jsem já někdy vyhlazovací válku?) likvidování lidí. Hlavní hrdina vcelku logicky vzal nohy na ramena a po zbytek filmu je již z ramenou nesundal - a já sám bych jistě nejednal jináč - což vzhledem ke stopáži bylo na mě příliš dlouho. Jen párkrát zmůže se na odpor, jednou dokonce úspěšně. Právě v tu chvíli se ve mně objevil náznak "naděje", že Spielberg v touze po originalitě nechá svět osvobodit hrdinnými mudžahedíny, kteří pro takový druh boje, jenž jediný se ukázal jako funkční, jsou nejlépe ideově vybaveni. Spielberg a taková kousavá ironie, tak neamerická, krutá a skrytě dvojsmyslná? "Není pochyb, nic takového tam nebude," řekl jsem si. Nebylo. To ovšem neznamená, že by se Válka světů nedala přežít. Zásluhu na tom má designér ufostrojů, zvukař a mnozí efektové. A snad i kdesi se krčící Wells. A trochu i ten rejža. Silné **. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

No i kdyz se film jmenuje Valka svetu od H.G. Wellse a natocil to Spielberg, tak me to prislo jako normalni katastrofickej film, kteryho hlavni problem je v tom, ze se bere moc vazne. Zadna zabavna jizda jako treba Den nezavislosti, ale misto toho spousta kecani. Navic je to cely trochu jako road movie, Cruise s rodinkou vzdy nekam dojede, tam se schovaj a zase dlouze kecaj a tohle po case zacne unavovat. Nastesti Spielberg prida par opravdu silnejch scen, vetsinou ty, kde utoci roboti a tim dojem vzdy na chvily vylepsi. Taky se mi nejak zvlast nezdal konec, cekal jsem obri bitvu a misto toho takovy desny kecy. Ale mozna za to muze predloha. Jak je u Spielberga zvykem, je tu velmi kvalitni kamera, ktera spolu se skvelejma trikama, vcelku slusnou hudbou a misty slusnejma scenama dava nadprumernou, misty az hororovou atmosferu. Herci se taky snazi, Cruise hraje perfektne, Tim Robbins taky, ale Dakota mi po case lezla na nervy. Celkove se jedna o povedeny sci-fi, kterymu ale ten prilis vaznej ton ubira na zabavnosti. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Proč to ten člověk pro boha živýho (nebo dohromady?) pořád dělá? On (Spielberg) snad v sobě vážně má gen, který ho nutí zazdít výbornou práci nějakým happyendovým výblitkem a děsně hlubokým lidským moudrem úplně nakonec. Ale i když mě ten konec opravdu znechutil (a nemyslím konec jako ten VELKÝ konec - Wellse jsem četl a nemám vůči zdejšímu ztvárnění sebemenších výhrad - ale ten malý Cruiseovský konec), tleskám panu režisérovi za lahodné vykreslení apokalypsy a chování lidských individuí v ní k jejich smůle zúčastněných. Obzvlášť deset minut před a po trajektu stojí za to; ale i ten zbytek, v němž teda chudák malá Dakota nemá na práci nic jiného než brečet a ječet, dává pocítit léty tvrdé dřiny trénovanou ruku pana tvůrce. Tu samou ruku, která pak prostě musí nechat zrovna tu důležitou postavu zachránit a hrdinsky zazářit v dešti handgranátových střepin tam, kde chvilku předtím všichni jen laxně zírali na hodně nepříjemnou smrt jiných, z hlediska vztahu člověka k člověku naprosto stejně bezvýznamných postaviček. Life's a bitch, a tak přes všechen svůj odpor prostě budu muset dát těch 80%, i když se na tuhle Válku Světů velmi pravděpobně už nikdy nepodívám. ()

Galerie (132)

Zajímavosti (74)

  • Vojáci ve filmu používají rakety Javelin, které byly americkou armádou využívány ve válce v Afghánistánu. (DJDVD)

Související novinky

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

15.06.2024

Chystaný nový film oblíbeného režiséra Stevena Spielberga (E.T. - Mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu) možná našel hlavní hvězdu. Kolem stěžejní role v dosud nepojmenovaném snímku totiž podle… (více)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Od roku 2022, kdy Steven Spielberg představil fandům svůj Zlatým Glóbem ověnčený osobní film Fabelmanovi, jsme moc netušili, k čemu se chce jeden z nejslavnějších režisérů všech dob příště… (více)

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (více)

Reklama

Reklama