Výsledný dojem vůbec není špatný. Spielberg je příliš dobrý režisér, než aby natočil zapoměníhodný film. Do svého filmu zakomponoval něco, co v jeho předchozích dílech chybělo - napětí a temnotu. Pohodovost a dětská hravost E.T. jsou zapomenuty a Spielberg natočil svou Válku světů jako monumentální katastrofický film, který je navíc sympatický tím, že je snímán z pohledu obyčejného outsidera, který se nesnaží spasit svět, ale jenom docela obyčejně přežít. Někdy dokonce na úkor ostatních. Řada scén je nasnímána tak, že berou dech. Ničení velkoměsta, potopení lodi, apokalyptické výjevy prchajících davů, to všechno zkrátka Spielberg umí a využívá. Sklepní scéna se zrcadlem dokonce patří mezi můj top ten a svou rafinovaností se řadí mezi vrcholným scénám žánru. Cruise je dobrý, ale předčí ho výborná Dakota Fanning jako současná dětská hvězda první kategorie. Tim Robbins svého psychicky narušeného muže zahrál taky s přehledem a ostatní herci nejsou důležití pro nic jiného než jako budoucí mrtvoly. Tím, co připravilo film o pátou hvězdičku a o zařazení do filmové špičky, je nešťastný happy end, který sice odpovídá literární předloze, ale nikoliv celkovému vyznění filmu. Zároveň vadí i celková délka snímku, která v tomto případě mohla být o 20 minut delší, protože po velmi dobrém rozehrání je konec jednoduše ošizený. Výtvarně je to pozoruhodný snímek, laděný do pochmurné červeně mimozemských organismů a zneklidňující zvuky mimozemských strojů vytváří po většinu snímku náležitě mrazivou atmosféru. Celkový dojem: 80 %.(4.12.2007)

Opět špičková práce Stevena Spielberga, který má jednu obrovskou slabinu a to závěr. Už začátek mě Spielberg naladil na tak pochmurnou a syrovou atmosférou, která se ubíhajícími minutami stupňovala a stupňovala, ale už zmiňovaný závěr nedokázal zachránit ani příjemný hlas Morgana Freemana. Ale přesto nemohu jít pod 4 hvězdičky, jelikož když se zamyslím, tak film nabízí mnoho silných scén(menší spoilery: s Timem Robbinsnem, běžící Tom Cruise a vybuchující domy za ním, trajekt, vybuchující most, řeka plných mrtvol, padající oblečení v lese, „zaprášený“ Tom Cruise a mnoho dalších), který tento film drží pohromadě. Herecké výkony špičkové a naprosto se mě líbila postava Toma Cruise, který se chová jak malý Jarda(myšleno ve smyslu, že jeho postava je dost nedospělá v některých věcech, jako že nerozumí svým dětem a navíc to není typický hrdina, ale zároveň je praktický a je rozumný, fakt jsem si tuhle postavičku oblíbil a Tom Cruise jej dost dobře zahrál, všechno jsem mu věřil). Nebudu zaslepen lehce nepovedeným závěrem a tak tuhle meziplanetární genocidu s výbornou atmosférickou hudbou hodnotím silnými 4 hvězdičky...(20.2.2006)

Jeden z filmů, jehož nedokonalosti plodí dokonalé diskuse. Místo války pokus o cizozemskou genocidu, místo boje čekání, zda Bůh hraje s vesmírem v kostky, místo obětí objetí? V jistém smyslu intimní blockbuster, který nabízí skrz úzký průhled jedné rodiny perspektivu, co by se s námi stalo, kdyby byli mimozemšťani pekelní prevíti. Problém je, že jejic filmová civilizace je z podstaty nekonzistentní, slabiny, motivace a metody natolik si odporující, že jsem se je celý film marně snažila vstřebat. A vlastně si zpětně uvědomuji, že to, co a proč se s nimi stalo, mě znepokojovalo a zajímalo víc než triviální osud celé Cruisovy rodiny. Jsem to ale nelida.(12.10.2009)

Spielberg se jaksepatří nadechl a z plic vypustil opravdový masterpiece. Spielberg není prognostik, ani skeptik; chová se jako dokumentarista - dává lidstvu lekci, ale nedomýšlí důsledky, natož příčiny. Přitvrdil, jako by chtěl dát najevo, že vedle naivních blahosklonných báchorek v čele s E. T. zvládá i tmu, utrpení a samotu a že je schopný natočit cokoliv, přičemž je na divákovi, co si z jeho portfolia vybere. Válka světů je staromódní scifi mezi Half-Lifem 2 a Potomky lidí, která veškeré konexe s Dnem nezávislosti odmítá. A scéna s hořícím vlakem? Omračující. A nejen ta; sám film je takovou scénou.(12.9.2007)

Mám být upřímný? Tak jo. Spielberg nepřekvapil. Ve světle jeho posledních snímků sice ani nezklamal, ale to je na režiséra jeho formátu málo. Válka světů je prostě opět jeden typický popcornový film, jehož cílem asi bylo především pobavit, ale to se mu tak úplně nepovedlo. Respektive úplně marné to nebylo, triky super, atmosféra místy docela hustá, zvuková stránka filmu byla taky dobrá. To je ale aspoň pro mě osobně trochu málo na film, jenž aspiruje na trhák roku. Dějové nelogičnosti raději ani nekomentuju, ve sci-fi žánru bývají většinou pravidla logiky o něco uvolněnější, hlavně ale ten film postrádal určité kouzlo, skoro bych řekl charisma. No, nedá se nic dělat, Steven už se holt definitivně přežil a v současné formě jen splývá s davem dalších podobných blockbusterových režisérů. Do budoucna budu muset u jeho filmů snížit míru očekávání o něco níže...(9.4.2009)

• - Ve scéně, kdy se na křižovatece objevuje první tripod, usměrňuje policista dav slovy: Běžte všichni na Van Burenovu.“ Van Buren bylo příjmení Anny Robinson v literární předloze filmu. (kenny.h)

• - Když Ray (Tom Cruise) přijde domů, tak je celý zaprášený. Umyje se, ale jeho bunda je stále zaprášená. A hned na to vyjde z domu a jeho bunda je čistá. (Patrik256)

• - Ray (Tom Cruise) opouští dům, aby našel Rachel (Dakota Fanning). Později ji z převráceného auta vidí, jak stojí na kopci a dívá se na stroj. Rachel má nadýchané, suché a čisté vlasy, jako kdyby právě přišla od kadeřníka, ale asi před minutou ve sklepě je měla špinavé a zplihlé. (Patrik256)